Autor Wątek: Instalowanie aplikacji z tar.bz2 oraz tworzenie aktywatorów  (Przeczytany 2292 razy)

Offline TDM

• Użytkownik

# Październik 19, 2013, 15:21:46
Witam!

Jestem świeżym uzytkownikiem debiana wczoraj zainstalowałem ten system, zdecydowałem się na wersję testową i mam pytanie odnośnie instalowania aplikacji oraz tworzenia aktywatorów do tych aplikacji. Ściągnąłem spakowany program ( plik tar.bz2 ) rozpakowałem go i teraz pytanie czy ten rozpakowany folder z programem powinien znaleźć się w jakimś systemowym katalogu ? Aktualnie jest w /home/Programy to jest mój katalog. Chciałbym utworzyć skrót na pulpicie i w menu do tego programu więc tworze aktywator o takim kodzie:
Kod:
[Desktop Entry]
Name=Sublime
Comment=Edytor tekstu
Exec=nautilus /home/kewin/Programy/Sublime2/sublime_text
Icon=/home/kewin/Programy/Sublime2/Icon/32x32/sublime_text.png
Type=Application
Categories=Application

Nazywam go sublime.desktop i pytanie gdzie go umieścić ? W jakim katalogu ? Aktualnie jest w katalogu /home/Pulpit ale skrót mam tylko do katalogu w którym jest aplikacja a nie do aplikacji, jak zrobić żeby po kliknięciu na aktywator uruchomiła mi się aplikacja ? Takiego aktywatora nie mogę dodać do menu ulubionych aplikacji, pytanie dlaczego ? Druga sprawa to jak zrobić aby ten program był możliwy do wszukania/był dodany do "spisu zainstalowanych" programów krótko mówiąc gdy wcisnę ( środowisko graficzne GNOME ) Podgląd oraz programy to tam mam spis programów, i chciałbym żeby mój się tam znalazł.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline hfjh

• Użytkownik

# Październik 19, 2013, 15:47:49
Aktywatory można tworzyć używając programu Alacarte. Jak chcesz pisać je ręcznie, pliki .desktop powinny być w /home/Użytkownik/.local/share/applications

Linia:
Exec=nautilus /home/kewin/Programy/Sublime2/sublime_text
Uznacza "wykonaj polecenie nautilus /home/kewin/Programy/Sublime2/sublime_text". Nautilus to GNOMEowy manager plików. Polecenie do uruchomienia programu:
/home/kewin/Programy/Sublime2/sublime_text
(jeśli "sublime_text" to nazwa pliku wykonywalnego).
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2013, 15:50:53 wysłana przez hfjh »

Offline TDM

• Użytkownik

# Październik 19, 2013, 16:49:05
Dzieki, a w jakim katalogu powinienem umieścić sam program ?

Offline t4fun

• Użytkownik

# Październik 19, 2013, 17:05:23
Zwyczajowo aplikacje spoza repozytorium rozpakowuje się do /opt.

Ale czy aby na pewno tego programu nie ma w repozytorium lub autor nie udostępnia go jako .deb lub .rpm?

Offline polkom21

• Użytkownik
    • BLOG

# Październik 19, 2013, 20:01:41
Wystarczy trochę poszukać a na pewno coś się znajdzie. http://c758482.r82.cf2.rackcdn.com/sublime-text_build-3047_i386.deb