Autor Wątek: [Windows Forms] - Panele Narzędzi  (Przeczytany 5121 razy)

Offline Esidar

• Użytkownik

# Listopad 10, 2008, 23:30:17
to jest znienawidzona przez użytkowników i o tym warto pamiętać

Których użytkowników ? Podaj nazwiska.

DockPanel jest we wszystkich progamach pakietu Office, wszystkich programach Adobe. DockPanel to podstawa w Inductive UI.

Zakładam że ci "użytkownicy" którzy tak nienawidzą DockPanele to tak zwana klasa konserwatywna vel. dinozaury :) VIM, terminale i te sprawy

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

bs.mechanik

• Gość
# Listopad 11, 2008, 01:01:12
Hehe, kiedyś pamiętam próbowalem napisac taką kontrolkę w WinApi, jednak wiele z tego nie wyszło ;)

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Listopad 16, 2008, 14:28:03
Ja się zgadzam, że wszelkie dokowanie dla początkujących użytkowników to zło. Nieraz widziałem, jak ktoś kto ledwo radzi sobie z używaniem Worda przypadkowo wyciągnął albo zamknął jeden z pasków narzędzi, a potem przychodził się wyżalić, że "Word się popsuł". Ale w programach dla zaawansowanych, takich jak Visual Studio, dokowanie jest jak najbardziej pożyteczne. Mój program też będzie narzędziem dla programistów.

Offline Złośliwiec

• Użytkownik
    • Dark Cult

# Listopad 16, 2008, 14:42:26
Ale w programach dla zaawansowanych (...)

Wychodzisz z założenia, że zaawansowani użytkownicy lubią mieć więcej możliwości "customizacji", niż pozostali. Pamiętam, że  za młodu byłem bardzo napalony na wszystkie możliwości zmian, jakie dawały mi programy. Na przykład w Visual Basicu cały pasek zadań miałem zrobiony po swojemu. Własne polecenia, własne ikonki, własne tooltipy etc. Pochowane przyciski, których nie używałem. Trochę czasu zajęło mi dojście do wniosku, że po każdej ponownej instalacji Windowsa muszę zmarnować cały dzień na przywracanie tych ustawień.

Dziś Visual Studio oferuje eksport wszystkich ustawień do pliku. To rozwiązuje problem przywracania. Ale ktokolwiek zechce napisać coś na moim komputerze, nie będzie mógł się odnaleźć, jeśli poustawiam inaczej moje okienka, kolorowanie składni, skróty klawiaturowe etc. Dlatego w pracy mamy na serwerze taki plik z wyeksportowanymi ustawieniami Visuala. Mimo że nikt nie każe tego pliku ściągać, wszyscy to robią, bo dzięki temu mamy ustandaryzowane te nieszczęsne ustawienia, co bardzo ułatwia pracę w teamie. Wniosek: zaawansowani też nie lubią grzebać w ustawieniach.

Warto poczytać: J. Spolsky - User Interface Design for Programmers.

Offline Lukasz

• Użytkownik

# Listopad 16, 2008, 17:05:13
Trochę czasu zajęło mi dojście do wniosku, że po każdej ponownej instalacji Windowsa muszę zmarnować cały dzień na przywracanie tych ustawień.
O ile nie reinstalowałeś Windowsa co tydzień, to raczej nie straciłeś zbyt wiele czasu, w porównaniu do tego który mogłeś zaoszczędzić dzięki wygodniejszemu interfejsowi. Ustawiasz wszystko raz i eksportujesz do pliku. A ile czasu byś stracił gdyby nie pasował ci layout stworzony przez producenta, a ty nie mógłbyś nic na to poradzić? Z drugiej strony jeśli już na początku wszystko ci odpowiada, to po prostu nic nie ruszasz i tyle. Masz wybór, nikt nie każe ci grzebać przy tym godzinami.

Dziś Visual Studio oferuje eksport wszystkich ustawień do pliku. To rozwiązuje problem przywracania. Ale ktokolwiek zechce napisać coś na moim komputerze, nie będzie mógł się odnaleźć, jeśli poustawiam inaczej moje okienka, kolorowanie składni, skróty klawiaturowe etc.
Więc niech wyeksportuje sobie swoje ustawienia i przeniesie je na twojego kompa.

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Listopad 16, 2008, 17:31:26
Ta kontrolka z codeproject też ma możliwość serializacji swojego stanu, więc lipny ten argument. :)

Offline Esidar

• Użytkownik

# Listopad 16, 2008, 21:49:43
Mowicie tylko o jednej z funkcjonalości dock paneli czyli ich przesuwaniu. A przecież dock panele to wcale nie "zło" bo jedna z ich funkcjonalności może komuś przeszkadzać. Nawet początkujący użytkownicy będą zachwalać dock panel jeżeli jest odpowiednio użyty.
http://img529.imageshack.us/my.php?image=bigoffice2007fp6.jpg po lewej jest dock panel z podglądem wszystkich stron. Bardzo wygodna rzecz. Można tam w prosty sposób zarządzać stronami i szybko znajdywać ta potrzebną.
Jeżeli ktoś sobie zamknie taki dock panel to musi sobie poszukać jak tego otworzyć. Opcja w stylu "w tym programie nie ma wogóle dock panelu z podglądem stron" jest słaba. "Nie zrobimy dock paneli bo ktoś sobie może je zamknąć" też jest słabe :) Jeżeli użytkownicy płaczą że zniknął im dock panel to dowodzi tylko tego że są one przydatne i bez nich jak bez ręki.