Autor Wątek: Rozbudowany RTS (Imperium Galactica)  (Przeczytany 2182 razy)

Offline mateusz9206

• Użytkownik

# Czerwiec 25, 2013, 01:41:05
Witam. Od dawien dawna krąży mi po głowie pomysł na grę. Szukałem podobnego gameplayu dosyć długo i dość interesująca wydała mi się gra Imperium Galactica 2, lecz przez kilka aspektów nie pograłem w nią za długo (moim zdaniem interface jest dość kiepski, chociaż i tak zaprojektowany sensownie).

Ogólnie:
Do rzeczy. W planach mam strategie czasu rzeczywistego, która nie skupiała by się wyłącznie na konkretnej mapie, ale toczyła by się również w przestrzeni kosmicznej. Istotnym czynnikiem jest tutaj złożoność. Mianowicie, główną cechą projektu jest bardzo złożony system ekonomii, podobny np. do serii anno i simcity, intensywny gameplay przypominający starcia ze starcrafta oraz walki w przestrzeni kosmicznej na wzór gry Sins of Solar Empire. Chodzi o to, aby gracz miał do dyspozycji ogromny zestaw narzędzi i mógł rozwijać się na wszelkie sposoby.

Przykłady rozgrywki:
Zbudować jedną silną planetę i polegać na surowcach z kolonii, czy też może zbudować potężne twierdze na każdej planecie, zdając się na niewielką armię na początku. Inwestować wyłącznie w flotę kosmiczną, pozostawiając fabryki swoich planet bez obrony, czy postawić na olbrzymie, kosmiczne transportowce sił lądowych. Skupić się wyłącznie na ekonomii a do walki zaciągać najemników, czy może wystawić jedynie flotę a w przejmowaniu planet korzystać z sił lądowych sojusznika?

Jak widzicie, chcę aby rozgrywka była bardzo nieliniowa, intensywna, a przy tym wymagała od gracza ciągłej kontroli wielu czynników. Po co to w ogóle piszę? No bo projekt jest złożony i moim zdaniem ciekawy - wszakże nie widziałem jeszcze nigdzie tak rozbudowanego schematu (owszem, można powiedzieć seria cywilizacja, europa universalis, ale mnie tam brakuje takiego sterowania jednostkami jak chociażby w starcrafcie. Nawet w imperium galactica walki statków były turowe). Sam projekt jest pomysłem. Nie miałem jeszcze konkretnej motywacji, aby zabrać się za robienie schematów.

Dalej zatem, chcę się dowiedzieć, czy jest jakaś grupa osób, która jest zainteresowana tym pomysłem? Ja sam mogę spróbować nakreślić relacje tych wszystkich obiektów. Drzewka technologii, jednostki, ich skutecznosci (zasada "papier-kamien-nozyce", jeden gosc naprodukuje czolgow, to ty go zalatwisz jednostkami "przeciwczołgowymi" :P). Jezeli jednak zabrac by sie za to na poważnie, to przydałby sie jakis szerszy team. Ja mam jakieś doświadczenie związane z projektowaniem gier, nie zeby to byly jakies produkcje takie bardzo sensowne, pomniejsze gierki i to robione w edytorach, ale przy tworzeniu zawsze lubilem ten poczatek, w ktorym trzeba bylo nakreslic wrogow, bronie, zaleznosci miedzy tymi, jakies statystyki, wyważyć gameplay. Ten etap procesu to ja bardzo lubie, dlatego chetnie bym sie podjął zrobienia takiego projektu, ale chciałbym mieć chociaż jakiś cień nadziei, żeby kiedyś to ujrzało światło dzienne.

Niestety, jak widać, złożoność gry może być jej gwoździem do trumny. Domyslam sie ze produkcja RTSa przy takich, dajmy na to, shooterach to jak kazanie dziecku bez rąk przeniesienia worka z piaskiem - może być ciężko. Tymbardziej, że jestem tu kompletnie nowy wiec z miejsca podejrzany :) Zatem, interesowała by jakiś team developerski taka koncepcja gameplayu?

Od siebie dodam jeszcze, taki motyw widziałem chyba w Empire Earth 2. Zwykły piechociarz mógł awansować. Tam się chyba wtedy dodatkowo inwestowało w jednostkę, w tym projekcie ja bym widział premię do statystyk za zabite jednostki. Dzięki temu, świeżo naprodukowana armia byłaby gorsza w działaniach bojowych od weteranów. Do takich smaczków chciałbym się uciekać w produkcji.

Dodatkowo jeszcze chciałbym zapytać, co byście polecali, w jakim kierunku iść z tym projektem, żeby mój wnuk miał szanse kiedyś w niego zagrać? Tylko się powstrzymajcie od takich oczywistości jak 'ucz sie programowania i modelowania grafiki' :D

Pozdrawiam.
Matt
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2013, 02:05:10 wysłana przez mateusz9206 »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Xirdus

• Moderator

# Czerwiec 25, 2013, 04:40:57
Porównując do strzelanek, to chodzi ci o krzyżówkę GTA (różnorodność i otwarty świat) z ARMA II (skomplikowanie i realizm), oczywiście w kosmosie? To nie ma prawa się udać. Nie bez powodu jescze żadnej takiej gry nie widziałeś. A prosty system papier-kamień-nożyce jest dość słaby.

BTW wyważanie gameplayu robi się przy końcu produkcji.

Offline beermaster

• Użytkownik

• +2
# Czerwiec 25, 2013, 09:59:25
"To nie ma prawa się udać. Nie bez powodu jescze żadnej takiej gry nie widziałeś"
..... jakby tak myśleli wszyscy twórcy gier to byśmy grali może tylko w klony Ponga.

Offline Kebab_u_Turka

• Użytkownik

• +1
# Czerwiec 25, 2013, 10:10:33
Ja Ci doradzę, żebyś zaczął robić coś sam. Czy zrobisz coś w Game Makerze, Unity, czy nawet w Pascalu - nie ma to znaczenia. Zrób coś DZIAŁAJĄCEGO, oddającego chociaż minimum Twoich pomysłów. Samą koncepcją gry i tym jak Ty to sobie wyobrażasz mało kto się zainteresuje.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2013, 19:41:06 wysłana przez Kebab_u_Turka »