Autor Wątek: Co mi w głowie siedzi (pomysł na grę).  (Przeczytany 8282 razy)

Offline Sellai

• Użytkownik

# Czerwiec 15, 2013, 17:28:47
Witam wszystkich forumowiczów. Chciałabym wam przedstawić pomysł na własną grę.

Czego od was oczekuję? Interesuje mnie wasza opinia i sugestie związane z formą/wątkiem fabularnym gry. Jak wiadomo pomysł dla mnie samej jest jadalny i fajny, dlatego też chciałabym usłyszeć od doświadczonych graczy co wy o nim sądzicie i co byście w nim zmienili/dodali/wywalili, ot taka luźna dyskusja.

Zacznę więc opowiadać.

1. Gra byłaby grą przeglądarkową, via www.

2. Gracz miałby swojego bohatera, który może się rozwijać. Bohater stara się przeżyć, walczy, nawiązuje kontakty, wypełnia misje i tym podobne. Zdaję sobie sprawę, że mamy taki system w wielu grach przeglądarkowych. Oczywiście pod ten punkt można podczepić wiele rozwiązań mechanicznych, które sprawią, że system i gra nie muszą być kopią istniejących gier.

3. Jeżeli wiemy już co będzie robił bohater, to czas określić co będzie robił użytkownik. Otóż, użytkownik może rozwijać bohatera pod względem mechanicznym. Będzie miał też możliwość brania udziału w sesjach RPG, ze znajomymi, nieznajomymi i z kim tylko będzie chciał. Będzie mógł głęboko ingerować w "oto jestem, taki ja" swojego bohatera poprzez szczegółowy profil postaci.

4.  Gdyby tak określić sens gry jednym zdaniem brzmiałby on "Walcz aby przeżyć, rozwijaj się aby mieć zabawę", chociaż po ponownym przeczytaniu brzmi to śmiesznie.

5. Teraz jeden z najważniejszych aspektów gry. Jaki to będzie gatunek? Bardzo lubię gry fantasy (magia, miecze i karczmy). Jednak ciężko jest wymyślić coś czego nie było w kategorii czysto fantastycznej, pomyślałam sobie więc, że o wiele ciekawiej będzie jeżeli klimat fantastyczny połączę z klimatem postapokaliptycznym.                                                                                                 

6. Jaka będzie fabuła? Postaram się ją streścić: Nasz wszechświat leży w pewnej strefie astralnej(nazwa całkowicie robocza). Ludzie o tym nie wiedzą. Następuje zjawisko nałożenia się dwóch sfer w wyniku czego nasz świat przenika się ze światem z drugiej strefy. Nasz jest zwykłą ziemią, drugi jest stricte fantastyczny, z wieloma rasami, magią. Tamten świat przygotowany na katastrofę mało ucierpiał, nasz został mocno zniszczony. Akcja dzieje się jakiś czas po katastrofie. Gracz może wybrać, postapokalipsę na Ziemi lub życie na drugiej planecie. Ma wybór: rdzenny mieszkaniec planety czy może wędrowiec ze świata do świata? Miałam pomysł aby umiejscowić akcję około 100 lat po wszystkich wydarzeniach, tak aby zostały "odkryte" sposoby naprawy i połączenia światów, nauczenia ludzi magii i innych rozwiązań. Jednak wiem, że postapokalipsa dotyczy wydarzeń "zaraz po" i zdaję sobie sprawę, że nazywanie tego hybrydą fantasy-postapo by było już naciągane.

Myślę, że tyle wystarczy jeżeli chodzi o przedstawienie pomysłu, chociaż mam ochotę przedstawić swój pomysł bardziej rozlegle. Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej, chętnie odpowiem na pytania. Jestem wdzięczna za poświęcony czas i czekam na wasze komentarze :)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline koirat

• Użytkownik

# Czerwiec 15, 2013, 17:58:20
To jest pomysł na fabułę, pomysł na grę to zupełnie co innego.
Czy miałaś może do czynienia z jakimiś książkami dotyczącymi Game Designu, warto coś takiego przeczytać szczególnie jeśli nasza gra ma być zaawansowana, a twój pomysł zdaje się taki właśnie być.

Pomysł na grę to przede wszystkim mechanika gry.

Offline Sellai

• Użytkownik

# Czerwiec 15, 2013, 18:25:37
Przyznaję się, nie miałam do czynienia z książkami o takiej tematyce. Swoją wiedzę bazuję na tym co znalazłam na forach internetowych, poradnikach i w grach. Jeżeli chodzi o mechanikę, zastanawiałam  się nad rozwiązaniami od tej strony oczywiście, jednak najpierw chciałam dopieścić stronę "jak to będzie wyglądało" aby znaleźć kogoś do pomocy. Stąd też zależało mi na opinii użytkowników tego forum.

Offline koirat

• Użytkownik

# Czerwiec 15, 2013, 19:18:54
jednak najpierw chciałam dopieścić stronę "jak to będzie wyglądało" aby znaleźć kogoś do pomocy.
Przepraszam, ale nie znajdziesz. Twoje największe szanse na ukończeni jakiejkolwiek gry to nauczyć się programować. I co trudniejsze nauczyć się programować gry. Zrobić i skończyć przynajmniej jeden mniejszy acz solidny projekt (kilka miesięcy tworzenia). Zrobić bardzo ograniczony prototyp gry którą chcesz zrobić (znowu może to być kilka miesiecy) . Dopiero wtedy zbierać ekipę. I na pierwszy projekt grupowy nie więcej jak 4 osoby.

Opcja druga to spróbuj dołączyć się do jakiegoś już tworzonego projektu. Potrafisz coś konkretnego, jak np wykonywanie grafiki 2D bądź 3D ?

Offline Sellai

• Użytkownik

# Czerwiec 15, 2013, 19:49:00
W tym wszystkim to wygląda tak, że przyjaciel umie programować, ja dopiero zaczynam się uczyć. Jest nas dwoje. Ja miałam się zająć stroną fabularną i pomysłami a on drobnymi kroczkami miał to wszystko składać od strony programisty. Zdaję sobie sprawę, że ten projekt będzie na początek czymś bardzo prostym. Jako iż jest to gra tekstowa, nie potrzebuję grafik 2D ani 3D, a jestem w stanie sama wykonać zwykłe elementy graficzne. Myślałam o osobie trzeciej jako pomysłodawcy lub pomocniku do programowania, bo właściwie grafika i jednego pomysłodawcę już mamy.

Offline Estivo

• Użytkownik
    • Blog

# Czerwiec 15, 2013, 21:00:46
Nie lepiej wam spróbować coś prostego, z grafiką z OpenGameArt? Zasób grafik top-down czy też side jest tak duży, że dali byście radę osadzić nimi grę.

Offline Sellai

• Użytkownik

# Czerwiec 15, 2013, 21:24:39
Przydatne, nie znałam tego, pewnie skorzystamy w jakimś stopniu, dzięki.

# Czerwiec 15, 2013, 22:22:10
... znałam ...
Jesteś kobietą ?
Miło było by się przywitać...
Pokaż jak wyglądasz :P

<mod> ...really? Naprawdę warto było zaprezentować "dojrzałosc" 12-latka ORAZ oberwać bana?...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2013, 22:32:16 wysłana przez Xion »

Offline Sellai

• Użytkownik

• +2
# Czerwiec 15, 2013, 22:26:56
Jest tutaj dział z przywitaniami? Musiałam go przeoczyć jak przeglądałam forum. Wybacz, ale bardziej zależy mi na opinii na temat pomysłu niż opinii o własnej twarzy. :)

Offline zx81 (taxi_dr...

• Użytkownik
    • Something Beautiful team

# Czerwiec 16, 2013, 01:36:46
niż opinii o własnej twarzy. :)
:)
Szukasz czegos co bedzie odkrywcze w fabule ale wydaje mi sie ze i obecny Twoj pomysl zosiatal juz wykorzystany. Swiaty rownolegle, swiaty gdzie w jednym dziala magia, a w drugim w to miejsce jest technika i nauka zostaly juz opisane i sfilmowane. Wiec w 'ogole' nic nowego.. moze masz cos do zaproponowania w 'szczegole' -jednak tak czy inaczej gry takiej o jakiej piszesz nie zrobisz. Bo wyglada to na duzy projekt, skok na gleboka wode bardziej zeby sie utopic (zrazic ) niz nauczyc plywac.
Skad pomysl na gre?
Koirat ladnie Cie nakierowal, slowem dlaczego nie pomyslisz o napisaniu ksiazki czy opowiadania?

Offline Sellai

• Użytkownik

# Czerwiec 16, 2013, 10:23:42
Hm...w mojej fabule wyróżniającym czynnikiem miało być to, że nie będzie techniki, że to będzie coś bardzo trudno dostępnego, że ludzie będą skupiali by się na odkrywaniu "nowego". Myślę, że poszło by to w stronę bardziej fantasy niż postapo. Książki i opowiadania nie są dla mnie, zawsze chciałam zrobić własną grę :). Myślę, że błędem nie będzie jeżeli ten zbyt duży projekt, będziemy robić powoli i od najprostszych rzeczy, dodając kolejne elementy. W sumie nie raz szukałam innych teamów, które robią grę, jednak na dzień dzisiejszy nikt się tym nie zajmuje, a przynajmniej nie grą fantasy. Ogłoszenia są sprzed kilku miesięcy i często nieaktualne.   

Offline Frondeus

• Użytkownik

# Czerwiec 16, 2013, 11:10:37
Może zrób z tego rodzaj settingu/kampanii do papierowego RPG? W ten sposób wykrystalizujesz mechanikę oraz sprawdzisz czy gracze się nie nudzą :)

Offline Sellai

• Użytkownik

# Czerwiec 16, 2013, 11:47:45
Niestety, nie zajmowałam się nigdy papierowym RPG. :(

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Czerwiec 16, 2013, 11:52:34
Co ja robię jako gracz? W jaki sposób wyobrażasz sobie, że gram w Twoją grę? Z punktu trzeciego nic nie rozumiem :).

Offline Avaj

• Użytkownik

# Czerwiec 16, 2013, 11:57:29
Co ja robię jako gracz? W jaki sposób wyobrażasz sobie, że gram w Twoją grę? Z punktu trzeciego nic nie rozumiem :).
Z tego co ja wywnioskowałem, to jest to coś w rodzaju pierwszych MUDów :)