Autor Wątek: Szukam informaci o ToolTip  (Przeczytany 1741 razy)

Offline koirat

• Użytkownik

# Maj 17, 2013, 18:56:55
Zna ktoś może jakieś materiały na temat ToolTip-ów chodzi mi o różne metody ich wyświetlania ich zalety i wady. Optymalny czas oczekiwania na wyświetlenie. Pozycjonowanie itp. Trochę szukałem na google ale nie znalazłem takiego kompendium na ich temat.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Interceptor

• Użytkownik

# Maj 17, 2013, 19:22:24
Wszystko zalezy od api jakiego uzywasz do tworzenia gui. W najprostszym przypadku mozesz stworzyc tooltipy bez zewnetrznych libkow uzywajac winapi i wysylajac komunikat TTM_ADDTOOL.

Osobiscie do tworzenia gui polecam biblioteke wxwidgets. Na starcie dostaniesz minimum 2 komponenty tworzace tooltipy w tym jeden pozwalajacy uzywac dowolnych kontrolek na tooltip`ie.

Offline koirat

• Użytkownik

# Maj 17, 2013, 20:24:13
Nie chodzi mi o konkretną platformę ani konkretne API.
Można powiedzieć że mam własne GUI i chce zaimplementować kontrolkę ToolTip.

Offline Interceptor

• Użytkownik

# Maj 17, 2013, 21:26:44
Dane tooltipa wrzucasz do np. klasy CGuiTooltip po ktorej dziedziczy klasa bazowa wszystkich kontrolek twojego gui, potem sprawdzasz czy kursor myszki jest iles tam czasu nad wybrana kontrolka, jesli warunek jest spelniony, to rysujesz nad nia tooltip`a. Jesli tooltip jest rysowany i kursor wyjdzie poza kontrolke lub tooltipa to resetujesz timer i wracasz do poczatku.

Offline koirat

• Użytkownik

# Maj 17, 2013, 23:26:56
Dziękuje za twoje zainteresowanie, jednak chciał bym ponowić swoją prośbę i naprawdę poszukuje przeglądu różnych metod na ToolTip. I chodzi mi tu o rozważania teoretyczne. Trochę już w programowaniu siedzę i nie jest dla mnie problemem zaimplementowanie tej funkcjonalności - zresztą już to zrobiłem. Natomiast chce to zrobić jak najlepiej. I różnie w różnych aplikacjach jest to rozwiązywane.

Np: kontrolka może się pojawiać w momencie bezczynności kursora na elemencie, albo niezależnie czy się on porusza czy nie byle kursor znajdował się cały czas na elemencie.

Offline FoToN

• Użytkownik

# Maj 18, 2013, 00:30:03
Nie mam żadnych materiałów na ten temat, ale wypowiem się jako użytkownik programów.

• Gdy chcę zobaczyć tooltipa stawiam kursor na elemencie i go nie ruszam. Pojawianie się tooltipa gdy ruszam myszką potrafi być irytujące.
  • Optymalny dla mnie czas pojawienia się to 1-2 sekundy (bliżej 1). Nie chcę by tooltip pojawiał się przypadkiem, ani też na niego długo czekać.
  • Nieraz widuję tooltipa, który znika po pewnym czasie, mimo że nie ruszam myszką. IMHO powinien znikać dopiero gdy wyjadę myszką poza kontrolkę.
  • Jeśli zamierzasz wyświetlać w tooltipe więcej informacji niż kawałek tekstu, to daj możliwość focusu na niego. Czasem dobrze jest mieć możliwość skopiowania rzeczy w tooltipe, lub kliknięcie jakiegoś odnośnika (dobry przykład to IDE, gdzie po najechaniu na klasę chcę dać focus na tooltip, i np. otworzyć parę linków z dokumentacji).

Oczywiście wszystko zależy od zastosowania. Tooltipy przycisków w toolboxach powinno mieć krótką wiadomość i znikać nawet bez ruchu myszką. Według mnie jeśli to ma być uniwersalna biblioteka, to powinna być możliwość konfiguracji tego. Jeśli to jest element aplikacji to zrób na początku tak jak według Ciebie jest wygodnie, a potem skoryguj to z opinią użytkowników.