Autor Wątek: Bot - wyzwanie czy zwykły pasożyt?  (Przeczytany 7335 razy)

Offline laggyluk

• Użytkownik
    • http://laggyluk.com

# Marzec 20, 2013, 20:03:46
Ceny złota spadly i to źle? Chyba dla stawiajacych boty anie dla zwyklych graczy :p

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline magik6000

• Użytkownik

• +2
# Marzec 20, 2013, 20:22:01
@up
kiedy nastąpił wysyp botów, na nowych światach (a także na pozostałych) w ciągu kilku miesięcy spadały do cen za jakie możemy sprzedać dany przedmiot u NPC. Przez to handel stał się nieopłacalny
-tak, to źle

Offline Xirdus

• Redaktor

• +1
# Marzec 20, 2013, 20:35:56
Ceny złota spadly i to źle? Chyba dla stawiajacych boty anie dla zwyklych graczy :p
Zwykłych graczy akurat dotknęło najbardziej. Niższa cena wirtualnej waluty na czarnym rynku -> spadek wartości wirtualnego pieniądza -> bardzo łatwo stać się bogatym płacąc parę złotych botterowi, bardzo trudno osiągnąć to rzetelną pracą znaczy graniem.

Offline Kiro

• Użytkownik

• +1
# Marzec 20, 2013, 20:50:51
Bardzo. Teraz gra ogólnie straciła sens. Jeśli chcesz zacząć grać (mając doświadczenie, ale na nowym świecie) to scenariusz wygląda tak:
1. Zakładasz postać
2. Kupujesz premium
3. Kupujesz kasę na allegro
4. Kupujesz (albo piracisz) dobrego bota
5. Grasz na bocie do 80-100 lvl.
Dopiero wtedy można czerpać jakąś sensowną rozrywkę z gry (oczywiście nadal używając bota w czasie kiedy osobiście nie gramy).
A to wszystko właśnie przez to że wszyscy grają na bocie i przez spadek wartości pieniądza. Na niższych poziomach nie da się grać, przez boty o których wspominałem wcześniej. Nie ma sensu robić questów bo wszystko możemy kupić po kosztach (chociaż, jakby ktoś chciał, to na większość mniejszych są skrypty), słabe postacie biegają w dobrych setach, z masą potionów i run.
Jak będziesz próbował grać normalnie to się załamiesz, widząc jak wszyscy dookoła pną się w górę, a Ty siedzisz na low-expie i mając 20 lvl biegasz za 80. który wybija ci wszystkie moby na raz.

Inna sprawa, PVP, kiedyś wymagające na prawdę dużych umiejętności, dzisiaj wymaga tylko dobrego lvl i kasy na runy i potiony. Później automatyczne leczenie i auto aim zapewnia bot. Ba, botem synchronizuje się ataki z kilkunastu postaci. To zdecydowanie odbiera przyjemność z gry :)

Offline laggyluk

• Użytkownik

• +2
# Marzec 20, 2013, 21:06:09
smutne to wszystko, wracam do pisania bota

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 20, 2013, 21:55:29
Dochodzi do sytuacji że w godzinach szczytu bez premium, z 20-40 poziomem nie masz gdzie iść bo wszystkie miejscówki zawalone 60-80+ i nie ma szans na dorwanie żadnego moba.
W przypadku większej liczby niskolevelowych graczy byś miał ten sam problem. Skoro takie rzeczy się dzieją, admini serwera powinni na to zareagować i dostosować ilość miejsc.

Przez to handel stał się nieopłacalny, a niewielkim nakładem pracy można było kupić dobrego seta.
Czy to aby na pewno zepsucie ekonomii? Jak dla mnie brzmi to fajnie. :)

Inny przykład, po wysypie botów ceny za złoto na allegro spadły 10ciokrotnie (oczywiście w pewnym przedziale czasu).
A to wręcz przykład naprawy ekonomii. No chyba że lubisz wydawać kasę na złoto.

Jak będziesz próbował grać normalnie to się załamiesz, widząc jak wszyscy dookoła pną się w górę, a Ty siedzisz na low-expie i mając 20 lvl biegasz za 80. który wybija ci wszystkie moby na raz.
Definitywnie po prostu za mały świat, za dużo graczy. Agresywny styl gry powiększa problem, ale nie jest jego powodem. Przy dostatecznie wielu graczach świat staje się za mały do grania i to psuje rozgrywkę.

Identycznie miałem swego czasu grając w pewnego MUDa, gdzie było niewielu graczy (20-30 na raz), ale miejsc dla low-leveli było mało, czasy respawnu duże i często chodziło się po wyczyszczonych lokacjach czekając na cokolwiek do ubicia.

Offline Kiro

• Użytkownik

# Marzec 20, 2013, 22:09:29
Czy to aby na pewno zepsucie ekonomii? Jak dla mnie brzmi to fajnie. :)
Hmm, no tak, możesz sobie kupić co chcesz za grosze, tylko że kiedyś można było zarabiać nie tylko bocąc po nocach, a chodząc na lepsze moby, i sprzedając drogo zebrane przedmioty. Można było skupować rzeczy taniej, sprzedawać drożej, itp, bawić się w tego typu działalności. Ekonomia zepsuła się na tyle że sprzedajesz wszystko od razu u NPC albo przez kilka godzin/dni ogłaszasz się próbując coś sprzedać z ceną 1-5% większą niż u NPC.
Tak więc trzeba na to spojrzeć szerzej niż z perspektywy nowego gracza ;)
A to wręcz przykład naprawy ekonomii. No chyba że lubisz wydawać kasę na złoto.
To bardziej przykład jak wzrost ilości botów przyczynił się do wzrostu kasy na serwerze. Poza tym to bardziej odnosi się z jednej strony do nieuczciwej gry, a z drugiej do nieopłacalności sprzedaży wirtualnej waluty za prawdziwą.
W przypadku większej liczby niskolevelowych graczy byś miał ten sam problem. Skoro takie rzeczy się dzieją, admini serwera powinni na to zareagować i dostosować ilość miejsc.
Problem leży w tym że wszystkich typów graczy jest odpowiednia ilość, jednak wysokolewelowi, grają kilka godzin, a na resztę doby zostawiają postacie w miejsach przeznaczonych dla słabszych. Mimo że dużo nie zyskają, to jednak lepsze to niż być wylogowanym.
Mapa jest spora, ilość graczy na jednym świecie nie przekracza tysiąca, czyli obecnie jest ich dużo mniej niż parę lat temu. Gdyby wszyscy grali w miejsach odpowiednich dla nich to miejsca byłoby aż za dużo. A tak - boty niszczą rozgrywkę :)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 20, 2013, 22:38:31
Ekonomia zepsuła się na tyle że sprzedajesz wszystko od razu u NPC albo przez kilka godzin/dni ogłaszasz się próbując coś sprzedać z ceną 1-5% większą niż u NPC.
Takie życie. Podobny efekt na real-life ekonomie miały Chiny i jakoś nikt importowania od nich nie zbanował.

Poza tym to bardziej odnosi się z jednej strony do nieuczciwej gry, a z drugiej do nieopłacalności sprzedaży wirtualnej waluty za prawdziwą.
Jest dużo innych form zarabiania prawdziwych pieniędzy na tym świecie, więc nie sądzę żeby to była wielka strata. A obniżenie kosztu pieniądza i zwiększenie dostępności towaru w grze to same plusy dla niegrindujących graczy.

Czyli:
- jeżeli chcesz zarabiać na grze klasycznie - faktycznie masz problem, bo konkurujesz z botami,
- jeżeli chcesz po prostu grać - masz łatwiej, bo jest większa podaż

Gdyby wszyscy grali w miejsach odpowiednich dla nich to miejsca byłoby aż za dużo. A tak - boty niszczą rozgrywkę :)
Gdyby świnie latały, to też by miały więcej miejsca. ;) Ale jest jak jest, a admini po prostu nie zareagowali odpowiednio na problem.

Można stwierdzić, że boty tutaj w pewnym stopniu się przyczyniają do problemu, ale nie jest to problem nie do rozwiązania.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Marzec 20, 2013, 23:59:53
Takie życie. Podobny efekt na real-life ekonomie miały Chiny i jakoś nikt importowania od nich nie zbanował.
Bo za bardzo się to innym krajom opłaca... Tyyyy, to naprawdę dobra analogia jest. Admini nie banują botów z dokładnie tego samego powodu!

Można stwierdzić, że boty tutaj w pewnym stopniu się przyczyniają do problemu, ale nie jest to problem nie do rozwiązania.
Nie było botów -> wszystko OK.
Przybyły boty -> brak expowisk dla niskich leveli, na wysokich expowiskach A-OK.
Jak dla mnie przyczyna jest jasna.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 21, 2013, 00:17:03
Nie było botów -> wszystko OK.
Przybyły boty -> brak expowisk dla niskich leveli, na wysokich expowiskach A-OK.
Jak dla mnie przyczyna jest jasna.
Do poczytania: http://en.wikipedia.org/wiki/Correlation_does_not_imply_causation

Offline Xirdus

• Redaktor

# Marzec 21, 2013, 00:32:26
No ja wiem, że rak nie powoduje telefonów komórkowych - ale czy znasz jakieś lepsze wytłumaczenie? Boga, miłość i bozon Higgsa też przyjmujemy na wiarę.

Offline Karol

• Użytkownik

• +2
# Marzec 21, 2013, 00:32:35
Jeżeli boty zapchają rynek w grze powodując spadek cen to nie jest to dobre dla zwykłego gracza, prowadzi to do takich sytuacji, że waluta jest nic nie warta. Dobrym przykładem jest tutaj właśnie D3 - ceny przedmiotów wywindowały się do kolosalnych wartości, bo złoto traciło na wartości gwałtownie, i chcąc coś kupić trzeba by 5 lat chyba zbierać złoto grając normalnie. Gdyby nie zalała tego fala złota od botów to kasa którą zebrałem przez 100h gry by coś znaczyła, a tak to są po prostu drobne nic nie warte. Żeby w ogóle coś osiągnąć trzeba by grindować jeszcze więcej, aby przebić boty.

Jeżeli gra opiera się w dużej mierze na kupowaniu przedmiotów, aby progressować postać to boty są katastrofalne dla zwykłego gracza, bo prowadzi to do takich właśnie sytuacji. W WoWie ciut mniej to czuć, bo tam boty farmią tylko składniki do craftu, jednakże zniżając ceny ja muszę więcej grać, aby kupić sobie opcjonalne rzeczy w grze, jak mounty.

Są jeszcze inne boty w WoWie - na BG, gdzie wloką się za innymi graczami. Jeżeli więcej botów jest w drużynie przeciwnej to fajnie dla mnie, ale jak w mojej to źle. Jednakże psuje to rozgrywkę i to w ogromnym stopniu ponieważ BG to walka drużynowa i jak pół drużyny nic nie robi to fajnie nie jest.

Każdy z tych trzech przypadków ma jeszcze jeden ważny, a często pomijany aspekt - boty budują negatywne nastawienie graczy do gry, a bez graczy nie ma gry. Żaden bot nie ma pozytywnego wpływu na grę jako całokształt, zyskują tylko na tym pojedyncze jednostki, kosztem straty innych i złamaniem regulaminu gry i prawa. Dla mnie to jest oszustwo i tyle. To, że w ten sposób gracz eliminuje sobie nudzący go grind to żaden argument (poważnie taka argumentacja? jak kogoś zabiję i będę się bronił tym, że się nudziłem to mnie puszczą wolno?), jeżeli gra go nudzi, to niech w nią nie gra. Jeżeli mechanika gry jest tak żmudna i twórca nic z tym nie robi, to tym bardziej po co w to grać?

Offline laggyluk

• Użytkownik

# Marzec 21, 2013, 00:52:11
Żaden bot nie ma pozytywnego wpływu na grę jako całokształt
chyba że nie wiesz że jest botem. na pusty serwer nikt nie wejdzie a tu proszę, boty udające graczy zachęcą prawdziwych ludzi do przyłączenia się do gry. widziałem też przypadek kiedy właściciel pokera wystawił zlecenie na bota do własnej gry bo się mało ludzi przewijało przez serwis.
co zresztą powinno dać do myślenia internetowym hazardzistom ;)

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Marzec 21, 2013, 01:06:57
jak kogoś zabiję i będę się bronił tym, że się nudziłem to mnie puszczą wolno?
Ten wątek chyba właśnie wygrał nagrodę specjalną za największe zagęszczenie ciekawych porównań na centymetr kwadratowy posta :)
Boga, miłość i bozon Higgsa też przyjmujemy na wiarę.
Przypadkiem (albo i nie) każdy z tych przykładów wiąże się z zupełnie innym rodzajem "wiary" :)