Autor Wątek: Podatki od sprzedaży aplikacji  (Przeczytany 2958 razy)

Offline dynax

• Użytkownik

# Listopad 04, 2012, 17:41:34
Cześć, ostatnio zauważyłem na swoich kontach na różnych portalach opcje dotyczące podatków ze sprzedaży/dochodów z reklam. Kwestie finansowe są niestety dla mnie zupełnie niezrozumiałe.

1. Kongregate ostatnio zaczął mi wywalać taką wiadomość:
Your W-8 is missing a U.S. tax id. I.R.S. regulations require us to withhold 30% of your earnings for taxes unless that is present.

Z tego co rozumiem muszę mieć jakiś papierek z numerem amerykańskiego płatnika VAT. Jak takie coś uzyskać i czy dla Polaków to w ogóle możliwe? :)

2. Google Play ma specjalny formularz który trzeba wypełnić żeby sprzedawać poprzez Google Checkout (załącznik). Którą opcję mam zaznaczyć żebym mógł sprzedawać moją grę (mieszkam w Polsce) ?

3. Jak kwestie podatkowe są rozwiązywane na AppStore? Nie mam tam konta ale w niedalekiej przyszłości zamierzam je sobie założyć. Mieszkając w Polsce da radę tam sprzedawać?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Fiołek

• Użytkownik
    • Blog

# Listopad 04, 2012, 17:55:57
Kongregate(czy dowolna inna firma, która prowadzi sprzedaż w USA) jako pośrednik musi za Ciebie "zatrzymywać"(nie jestem pewien, czy tutaj "odprowadzanie" jest dobrym słowem - nie jestem prawnikiem ani księgowym) 30% podatek od sprzedaży(coś jak dochodowy, ale czy to jest dokładnie dochodowy niestety nie wiem). Polska i USA mają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania(szukaj na stronie MF), która przenosi obowiązek odprowadzania tego podatku na Ciebie w Polsce(czyli płacisz zwykły dochodowy i nie zatrzymują tych 30%).
By z tego korzystać, musisz wypełnić formularz W-8BEN w którym możesz wskazać, że kraje mają w/w umowę podpisaną i firma nie musi tego podatku potrącać. Bez wypełnionego formularza W-8(czy to BEN czy tego, dla rezydentów USA) firma nie może Ci przelać żadnych pieniędzy, które zostały zarobione w USA(ale nie wiem, czy to też nie tyczy się zarobków w innych krajach).
Amerykański odpowiednik NIP-u nie jest potrzebny z tego co mi wiadomo(Sklep Windows nie potrzebował).

Z mojego researchu wynika, że i Google Play i AppStore mają takie same zasady.

(w/w informacje mogą być błędne, ale ani lokalny US, ani MS, ani księgowa ani nawet MF nie potrafiło mi do końca tego wyjaśnić)

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Listopad 04, 2012, 19:58:55
W AppStore przy rejestracji w programie developerskim automatycznie dostajesz formularz dla nie-rezydentów USA do wypełnienia. VAT pobiera i wpłaca Apple.

W Google Play też deklarujesz się jako nie-rezydent USA, ale podatek VAT z UE musisz pobierać i wpłacać samemu (EU: flat rate 23%).

Offline dynax

• Użytkownik

# Listopad 04, 2012, 20:19:38
Oki, dzięki. A składał ktoś kiedyś ten wniosek W-8? Jakie są warunki i gdzie się to składa?

Offline Fiołek

• Użytkownik
    • Blog

# Listopad 04, 2012, 20:24:34
W Windows Store składa się go przez Internet(uzupełniając tylko kilka punktów, bo większość już jest uzupełnione).