Autor Wątek: Faktura  (Przeczytany 1997 razy)

Offline ddev

• Użytkownik

# Październik 30, 2012, 11:19:19
Witam.
Dotychczas sprzedawalem gry polskim "klientom". Wystawialem fakture vat 23% . Gra warta 1000 zl, faktura na 1230 brutto, z tego placilem 230 zl VAT.

Tym razem mam stworzyc gre dla firmy z unii europejskiej. Zarowno oni jaki ja posiadamy VAT EU.
Przykladowo, zarabiajac 1000 euro, jak wystawic fakture, z jaka stawka vat ? I kto/gdzie placu ten podatek ?
Dzieki za pomoc

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline REGi

• mod team ^_^
  • Użytkownik
    • 2DEV

# Październik 30, 2012, 11:29:39
hm... nie mam teraz obok księgowej aby się podpytać, ale tak na chłopski rozum to skoro masz działalność w PL to wystawiasz fakturę na kwotę X + podatek VAT (23%). Podatek od wystawionej faktury zapłacisz w PL bo tutaj prowadzisz działalność.

Najlepiej jakbyś podpytał księgową jeszcze.

Offline ddev

• Użytkownik

# Październik 30, 2012, 11:35:06
Wlasnie nie jestem pewien. Ktos w innym watku napisal:

"2.robić gry dla zagranicznych firm/wydawców
Tu VATu de facto nie płacisz Urzędowi Skarbowemu, ani Twoi kontrahenci nie płacą go Tobie. Trochę tak jakby go nie było ;). "

I troche mnie to zmylilo.

Offline REGi

• mod team ^_^
  • Użytkownik
    • 2DEV

# Październik 30, 2012, 11:53:16
Wlasnie nie jestem pewien. Ktos w innym watku napisal:

"2.robić gry dla zagranicznych firm/wydawców
Tu VATu de facto nie płacisz Urzędowi Skarbowemu, ani Twoi kontrahenci nie płacą go Tobie. Trochę tak jakby go nie było ;). "

I troche mnie to zmylilo.

nie płacić podatku? serio? pokaż mi gdzie jest takie miejsce to się tam przeniosę :)

podpytaj najlepiej księgowej :) albo najlepiej żebyś miał większą pewność zajrzyj na forumprawne.org

Offline jorul

• Użytkownik

# Październik 30, 2012, 11:57:20
W ifirmie jak generuje takie faktury to są one na 0% i mają dopisek na dole:
Do rozliczenia podatku VAT zobowiązany jest nabywca usługi
Levy of VAT reverse charged to recipient of service

Offline bies

• Użytkownik

• +1
# Październik 30, 2012, 12:11:16
Tym razem mam stworzyc gre dla firmy z unii europejskiej. Zarowno oni jaki ja posiadamy VAT EU.
Sprawa jest skomplikowana bo może chodzić o eksport / obrót wewnątrzwspólnotowy. A eksport jest obarczony zerową stawką VAT. Moim zdaniem powinieneś wystąpić o interpretację do właściwego urzędu skarbowego. Link to podobnej interpretacji masz tu:
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/2-podatek-od-towarow-i-uslug/250-dokumentacja/251-faktury/294-wystawianie-faktury/166264-kurs-podatek-od-towarow-i-uslug-faktura-miejsce-swiadczenia-uslugi-przeliczanie.html

Zapytać się księgowego też nie zaszkodzi.

// edit
O tu jeszcze masz podobne:
http://www.podatekvat.pl/artykul,17,655,rozliczenia-zagraniczne-uslug-wykonywanych-na-rzecz.html
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2012, 12:18:28 wysłana przez bies »

Offline gotji

• Użytkownik

# Październik 30, 2012, 12:44:12
Tak jak ludzie już odpowiedzieli: od takich rzeczy jest biuro rachunkowe. Tam trzeba szukać  100% odpowiedzi. Jeżeli sam prowadzisz księgowość to odżałuj 100 zł na poradę, bo lepiej to niż później problemy z fiskusem.

Z tego co ja się orientowałem to VAT płacisz tam gdzie sprzedajesz produkt \ usługę w twoim przypadku jest to inny kraj więc obowiązek spada na odbiorcę(nie płaci VATu tobie, ale za to płaci go do US w swoim kraju). Głowy  nie dam i jeszcze raz radzę udać się po fachową poradę do profesjonalisty.

Offline ddev

• Użytkownik

# Październik 30, 2012, 13:02:02
Ok, udaje sie do specjality. Da, znac co doradzil.

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Październik 30, 2012, 20:10:23
Przede wszystkim w takiej sytuacji musisz zgłosić w US swój NIP, jako europejski (tzw. VAT UE). Wówczas przed numerem umieszczasz literki PL i możesz go normalnie używać w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Bez tego są jakieś trudności, czy obostrzenia.

Offline ddev

• Użytkownik

• +1
# Październik 31, 2012, 09:54:17
Mam NIP EU. Zasiegnalem opinii w biurze rachunkowym z ktorego uslug korzystam:
Sprawa wyglada prosto jesli druga strona rowniez ma NIP EU (najlepiej zapytac i zweryfikowac, mozna online).
Wtedy na fakturze nie umieszczamy VAT ( NP - Nie Podlega). Mozna dodac informacje ze  "Podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest usługobiorca. Art. 106 ust. 7 ustawy o VAT".