Autor Wątek: Czemu UDK jest tu tak mało popularne??  (Przeczytany 9986 razy)

Offline albinoski1989

• Użytkownik

# Wrzesień 21, 2012, 14:27:46
Nie tylko mnie to zastanawia. Znacie przyczynę, czemu udk jest tak mało popularne?? Czyżby ze względu na wysokie wymagania sprzętowe??

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Avaj

• Użytkownik

• +5
# Wrzesień 21, 2012, 14:32:39
Tu w sensie na warsztacie?

Jeśli tak, to IMHO:

Tutaj siedzą raczej programiści, UDK załatwia większość programowania i stawia nacisk na content, z czym większość ludzi tutaj ma problem. W UDK tworzysz nowy projekt, dostawiasz ścianę i klikasz Play now i masz spluwę możesz biegać skakać i w ogóle. Taki np. Unity3D nie pozwala na takie rzeczy z automatu, nawet korzystając z gotowych komponentów typu ThirdPersonController trochę trzeba się nagimnastykować, żeby zbudować jakąś prostą gierkę.

Kolejna przyczyna to licencja - niby za darmo na początku, ale potem już trzeba płacić, to pewnie też odrzuca część ludzi.

Trzecie to, że UDK się praktycznie tylko do FPSów nadaje i do RPGów, a takich gier na warsztacie i tak się nie robi bo zbyt duży stopień skomplikowania.

Offline koirat

• Użytkownik

# Wrzesień 21, 2012, 15:09:42
W mojej opinii FPS to jeden z prostszych genre. (pomijając inteligencję przeciwników). Większość indie rezygnuje jednak z tego typu gier gdyż problem jest tu ze straszliwą konkurencją oraz ilością kontentu jaki jest potrzebny.

Offline Joker

• Użytkownik

# Wrzesień 21, 2012, 15:29:06
UDK nadaję się do każdego typu gry, tyle że w standardzie jest kod z fps więc najłatwiej go zrobić ( mając już część kodu za darmo w zestawie ) Największym problemem według mnie jest to że UDK to kolos, wielki potwór do wszystkiego i to może przytłaczać i zniechęcać. Tak jak mnie zniechęcił Ogre kiedyś...

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

• +4
# Wrzesień 21, 2012, 16:00:43
Kolejna przyczyna to licencja - niby za darmo na początku, ale potem już trzeba płacić, to pewnie też odrzuca część ludzi.
Proszę cię, Avaj...

"If a student, for example, decides he wants to sell a game he made as a school or hobby project he is welcome to do that as well. He would need to purchase our $99 license and then pay us royalties of 25% of his earnings after the first $50,000 he makes."

Zatem większość forumowiczów odstrasza konieczność dzielenia się dochodamia powyżej $50,000? Czy zapłacenie $99 za ich pierwszą grę na Steamie - bo przecież spora część projektów z Warsztatu zostanie tak wydana? ;))))

Trzecie to, że UDK się praktycznie tylko do FPSów nadaje i do RPGów, a takich gier na warsztacie i tak się nie robi bo zbyt duży stopień skomplikowania.
Już o niebo łatwiej zrobić platformówkę czy nawet izometrię niż RPG. Najbardziej rozbudowany RPG na Unrealu to Mass Effect... i mechanizmów RPGów to ze świecą tam można szukać ;)
Unreal świetnie nada się do każdego rodzaju action games.

Największym problemem według mnie jest to że UDK to kolos, wielki potwór do wszystkiego i to może przytłaczać i zniechęcać.
Wystarczy nie dotykać narzędzi, których się nie potrzebuje. Nie przytłoczy. Gdyby graficy podchodzili w ten sposób do Photoshopa, wszyscy pracowaliby w Paincie.

Tutaj siedzą raczej programiści, UDK załatwia większość programowania i stawia nacisk na content, z czym większość ludzi tutaj ma problem.
Jak dla mnie to jedyny powód. Ludzie nie robią tu gier, ani nawet o nich za bardzo nie rozmawiają. Ludzie robią tu silniki, MMO i próbują wdrożyć w nich swoje rewolucyjne pomysły.

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Wrzesień 21, 2012, 19:22:14
Czy ja wiem Krzysiek, ostatnio na Warsztacie widzę dużo więcej gier niż kiedykolwiek wcześniej, a silnikowcy chyba powoli obumierają :) Tyle że to są raczej małe gry. A UDK ma swoje wady i zalety. Bardzo prosto jest zrobić grę w okolicach FPS, tylko do tego potrzeba przede wszystkim designu i contentu. Programiści mają niewielkie pole do popisu, dlatego już częściej spotykam się z grafikami/LD którzy robią w UDK jakieś fajne demka. Dla kodera UDK nie jest już takie fajne, zrobienie jakiejś skomplikowanej mechaniki w UnrealScript przy sposobie działania UDK (rebuild all -> 5 minut na 1 iterację) jest mało wygodne, przynajmniej dla mnie takie było kiedy bawiłem się z tym silnikiem.

Offline Avaj

• Użytkownik

# Wrzesień 21, 2012, 19:48:07
Proszę cię, Avaj...

"If a student, for example, decides he wants to sell a game he made as a school or hobby project he is welcome to do that as well. He would need to purchase our $99 license and then pay us royalties of 25% of his earnings after the first $50,000 he makes."
Tak, tak, ale zawsze szczególnie u nowicjuszy jest to podejście "robię zajefajnego mmo, niby jest za darmo ale potem trzeba płacić to lepiej poszukam czegoś darmowego zawsze, tak jakby wybór jakiejś technologii był wyborem na całe życie.
Już o niebo łatwiej zrobić platformówkę czy nawet izometrię niż RPG. Najbardziej rozbudowany RPG na Unrealu to Mass Effect... i mechanizmów RPGów to ze świecą tam można szukać ;)
Gra TPP i FPS to to samo tylko inaczej kamera umieszczona :) jakoś nie znam żadnych np. gier samochodowych na UE3...

Offline Kurak

• Użytkownik

# Wrzesień 21, 2012, 19:52:38
Gra TPP i FPS to to samo tylko inaczej kamera umieszczona :)
Bzdura. Są zupełnie inne wymagania co do responsywności sterowania graczem, więc nie tylko animacje muszą być inne, ale i same kontrolery i cała filozofia - bo inaczej albo wygląda słabo albo niewygodnie się steruje.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 19:55:01 wysłana przez Kurak »

Offline Spider100

• Użytkownik
    • Strona domowa

# Wrzesień 21, 2012, 19:57:54
Dla kodera UDK nie jest już takie fajne, zrobienie jakiejś skomplikowanej mechaniki w UnrealScript przy sposobie działania UDK (rebuild all -> 5 minut na 1 iterację) jest mało wygodne, przynajmniej dla mnie takie było kiedy bawiłem się z tym silnikiem.

Nie do końca prawda edytuje się z reguły jedną paczkę ze skryptami do swojej gry i nie ma potrzeby przebudowania czegokolwiek ponad to. Na moim lapku średniej klasy to z reguły max 10 sekund przy dość dużym projekcie zatem nie można na to narzekać.

W pracy używam UDK. Z jednej strony wszystko ułatwia i pozwala robić prototypy na szybko jednak ma wiele swoich ukrytych grzechów.
np. Reprezentacja obrotów na intach nie pozwala na zrobienie porządnego trybu snajperskiego bez dziwnych 'przeskoków'. Problematyczne zwalnianie pamięci setów. Niezbyt dobry silnik fizyczny pod mobile. Ograniczony dostęp do danych z animacji i parę innych...

Takie rzeczy wychodzą po czasie, więc pewnie nie jest to główny problem.

Jako programista silników i gier które nigdy nie zostaną ukończone nigdy sam bym nie zdecydował się na używanie UDK głównie przez ambicje i chęć zrobienia wielu rzeczy samodzielnie - to jest błąd bo warto jest zobaczyć co w trawie piszczy i jak inni poradzili sobie z pewnymi problemami :)

Co do mitu że na Unreala robi sie tylko FPS to obalam, aktualnie pracuję nad bijatyką i jest ok.

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Wrzesień 21, 2012, 20:21:35
Bzdura. Są zupełnie inne wymagania co do responsywności sterowania graczem, więc nie tylko animacje muszą być inne, ale i same kontrolery i cała filozofia - bo inaczej albo wygląda słabo albo niewygodnie się steruje.
No ale Unreal był tworzony z myślą o FPS i TPP. Dostarcza niezbędne mechanizmy, więc tu nie ma co deliberować ;)

Czy ja wiem Krzysiek, ostatnio na Warsztacie widzę dużo więcej gier niż kiedykolwiek wcześniej, a silnikowcy chyba powoli obumierają :) Tyle że to są raczej małe gry.
Mea culpa :)
Aczkolwiek cały czas pozostaje to społeczność koderów, designer czy grafik pojawia się od święta ;)

Offline Cerberus

• Użytkownik
    • Moja strona

# Wrzesień 21, 2012, 20:57:05
Z punktu widzenia programistycznego UDK nie jest też takie trywialne. Mam tutaj na myśli sytuacje, gdzie ktoś jest początkujący i chce uczyć się programować klepiąc coś grywalnego przy okazji. W C++ z jakąś biblioteką graficzną można kodzić, co się umie i stopniowo poznawać i zaczynać używać nowych mechanizmów. Z Unreal Script jest tak, że na dzień dobry masz zdaje się ok. 2 000 klas napisanych. Niczego nie zrobisz, jeśli mniej więcej nie ogarniasz struktury i zasad, a tego nie ogarniesz, bez dobrej znajomości Uscirptu (który jest co prawda do C++ podobny).

Po prostu jeśli uczysz się programować, lepiej stawiać pierwsze kroki w konsoli, tworzyć jakieś swoje małe programiki typu kalkulator, potem jakieś kółko krzyżyk itd. A w UDK na dzień dobry masz już mnóstwo skryptów o których musisz coś wiedzieć, żeby stworzyć własne. No i materiałów do nauki też nieporównywalnie mniej niż do tego C++ na przykład.

A jak ktoś jest bardziej zaawansowany to cóż, faktycznie też często woli zakodzić coś swojego od zera :)

Offline albinoski1989

• Użytkownik

# Wrzesień 22, 2012, 15:52:13
Niezbyt dobry silnik fizyczny pod mobile. Ograniczony dostęp do danych z animacji i parę innych...
http://news.cnet.com/8301-17938_105-57508166-1/gamelofts-wild-blood-an-unreal-powered-stunner/
Tym linkiem obalam Twoją wypowiedź. Spójrz na tą grę.

Offline Nsuidara

• Użytkownik
    • Site

# Wrzesień 22, 2012, 16:55:38
Powiadacie że każdy rodzaj gry można robić, a nie mogę doszukać się ... 2D :F

Offline Cerberus

• Użytkownik
    • Moja strona

# Wrzesień 22, 2012, 17:08:11
Bez większego problemu możesz sztywno przymocować kamerę z boku, zablokować ruch w jednej płaszczyźnie i masz coś takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=ReyL3OBpuVo

Pełne 2d też się oczywiście da osiągnąć, ale wymaga to więcej gimnastyki - a po co, skoro takie pseudo 2D jak powyżej zazwyczaj wygląda lepiej ;)

Offline darthtomi

• Użytkownik

# Wrzesień 22, 2012, 18:48:33
Wszystkie fajne chłopaki, które chcą robić gry, to zamiast je robić uczą się jak narysować kwadrat na ekranie, bo jak już robić grę, to koniecznie na własnym silniku, dobrze mówię?