Autor Wątek: VII Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów  (Przeczytany 14911 razy)

Offline magik6000

• Użytkownik

# Wrzesień 13, 2012, 18:15:54
Brał/Bierze ktoś w tym udział. Jaki jest tam poziom(chodzi mi o trudność dostania się do II/III etapu(programuję z 4lata + jeden koleś w teamie też(c++) + 1 coś umie w c#)), czy jest wystarczająco czasu na zadania i ogólne co warto wiedzieć? btw. archiwum zadań jest na http://main.edu.pl/pl/archive/oig, oficjalna strona na http://oig.edu.pl/. Jeśli ktoś już brał udział drużynowo to niech się podzieli wrażeniami :)

Pierwszy etap już 1/10/12.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline MaxGarden

• Użytkownik
    • Profil na warsztacie

# Wrzesień 13, 2012, 21:12:50
Ja zamierzam wziąć udział, ale w indywidualnych.

Offline m4tx

• Użytkownik
    • m4txblog

# Wrzesień 13, 2012, 21:28:13
j.w. :)

Offline asmen

• Użytkownik

# Wrzesień 13, 2012, 21:57:40
j.w. :) ten test jest obowiązkowy?

Offline Shusty

• Użytkownik

# Wrzesień 13, 2012, 21:58:17
Tylko tak naprawdę, to nie jest konkurs dla programistów, a matematyków.

Programowania wystarczy znać naprawdę niewiele, głównie pętle, ify, tablice, rekurencja, bo niektóre problemy iteracyjnie się dłużej wymyśla(a rozwiązania problemów w książkach są często). Ogólnie podstawy.

Jeśli ktoś ma problem z zadaniem to polecam złapać kilka książek do matematyki dyskretnej, znaleźć odpowiednie zagadnienie i program sam się pisze. Oczywiście można samemu kombinować na logikę, ale wierzcie mi że szkoda czasu i to są podstawowe problemy, ze szczegółami opisane najczęściej właśnie w dziedzinie matematyki, która zbiera różne nieokreślone kategorią zagadnienia (Matematyka Dyskretna).

Pamiętam jak kiedyś się męczyłem z zadaniem tylko w Technikum na OI z takimi właśnie zdaniami. Poszedłem do nauczycielki od matmy niczego nie oczekując, rzuciła słowo: grafy planarne, kolorowanie grafów. Chwila w sieci i już zadanie gotowe.  Następnym razem szukałem już po prostu zagadnień matematycznych i znalazłem o problemie oficerów (kwadrat łaciński).  Te zadania są łatwymi zadaniami w oparciu o problemy matematyczne rozwiązane już dawno temu. Można znaleźć problem, twierdzenie, dowód i na tej podstawie już wystarczy tylko to zaimplementować.

Dlatego twierdzę, że to olimpiada matematyczna dla osób znających podstawy programowania.

Kiedyś za to byłem na fajnym konkursie informatycznym i ten był na prawdę informatyczny.
Brało się udział drużyną i były testy z wiedzy, trzeba było nakręcić film o sobie z fajnymi efektami, napisać grę we flashu o pewnej tematyce, dalej nie doszliśmy :P

Offline Veldrin

• Użytkownik

# Wrzesień 13, 2012, 22:14:11
Przecież informatyka to można powiedzieć dziedzina matematyki.

Offline Rokuzo

• Użytkownik
    • Masz na sprzedaż klucze do cs go?

# Wrzesień 13, 2012, 23:27:22
Ja startowalem z ekipa ze szkoly rok temu. Skonczylismy na 2 etapie. Zespol skladal sie z matematyczek z 6 na koniec gim., ze mnie programisty i jeszcze jednego, ktorego nauczylem podstaw cpp. Programy srednio trudne, gorzej ze znalezieniem algorytmu bo na lekcjach z reguly uczymy sie nieco innej matmy.
Co warto znac? Warto wiedziec na czym polega np. nww, nwd, sort. babelkowe, systemy liczbowe, bo tego duzo sie tam uzywalo.
Dodam jeszcze, ze wszystko sprawialo wrazenie nie zorganizowania ale swietne kanapki na luchu to rekompensowaly.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2012, 23:33:44 wysłana przez Rokuzo »

Offline Xender

• Użytkownik

# Wrzesień 13, 2012, 23:36:09
Przecież informatyka to można powiedzieć dziedzina matematyki.
http://xkcd.com/435/

Offline Veldrin

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2012, 00:27:14
Pure nie pure, chyba nikt się z przytoczonym przeze mnie stwierdzeniem nie kłóci ;p

Offline Xender

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2012, 01:04:15
@up - ja bym polemizował. Formalnie masz rację, ale bardzo łatwo źle zrozumieć/nadużyć tego stwierdzenia.

Informatyce najbliżej do logiki - tu się zgadza.
Jeśli chodzi o algorytmikę - nie wszystkie problemy informatyczne są problemami algorytmicznymi.
Jeśli chodzi o "matematykę szkolną" (yay, jestem tak głupi, że nie umiem powiedzieć, o które dokładnie dziedziny matematyki chodzi - nie nauczyli mnie w szkole :P) itp - absolutnie nie.
Warto przeczytać: http://gynvael.coldwind.pl/?id=428.

W kontekście tego tematu Twój post można odczytać jako "OI wymaga bycia dobrym z matematyki", co leży niebezpiecznie blisko "OI wymaga bycia dobrym ze szkolnej matematyki"...

Jakby się nad tym zastanowić, to informatyka i matematyka mają sporo wspólnego, ale są tak rozległe, że nie można włączyć pierwszej w całości w drugą...

Offline Veldrin

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2012, 01:20:46
Nie, nie, bardziej mi raczej chodziło, że informatyka wywodzi się z matematyki. Dziś już trudno jednoznacznie definiować zakres dziedzin nauki, bo wszystko zaczęło się ze sobą miesza. Styk elektroniki i  matematyki poszedł trochę do przodu, ale geneza pozostała ta sama ;). Rodziców się nie oszuka :D.

Ja tylko podrzuciłem temat na narzekania, że na OI jest mało programowania, wiecej "liczenia" ;p.

PS. Ja jestem szerokim zwolennikiem formalnych definicji, które są dobrze rozumowanie ;).

Offline Xender

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2012, 01:44:36
Co do narzekania, że na OI jest "za dużo matematyki" - tak naprawdę to sama algorytmika, i cała impreza powinna się nazywać "Olimpiada Algorytmiczna".

Offline Shusty

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2012, 02:12:34
Olimpiada Algorytmiczna już brzmiałoby lepiej, ale i tak nie do końca by pasowało. Jeśli ktoś miał Matematykę Dyskretną wie o jakie zagadnienia i problemy chodzi, jeśli nie miał styczności z tym to rozumiem, że nie do końca wie o co mi chodzi. Jednak napisałem to dla waszego pożytku. Sam przez te olimpiady przechodziłem i to było odkrycie, które pozwoliło mi znaleźć rozwiązania w książkach, a najczęściej ebookach i prezentacjach wykładowców w necie.

Najłatwiej znaleźć rozwiązania jeśli zadania są oparte o grafy, a takich zawsze sporo. Bierzemy wtedy do ręki książkę o teorii grafów, a raczej od Matematyki Dyskretnej gdzie mamy taki rozdział i czytamy co to graf spójny, płaski, dwoisty co to cykle itd.. Jakie są metody sprawdzania, że to graf płaski. Dochodzimy do kolorowania grafów itd. i nagle zauważamy, że mamy podane na tacy rozwiązania, no ew. warto zajrzeć co to kwantyfikatory, żeby rozszyfrować oznaczenia. Algorytm tam już mamy podany, prawie zawsze rekurencyjnie i łatwo to podczepić pod zadanie. Bo otoczka zadania i jego opis to mydlenie oczu dziwnymi historyjkami. Gdyby nazwali po imieniu o co chodzi, to każdy w googlu znalazłby rozwiązanie od razu. Dlatego to śmieszne, ale wcale nie trzeba przy tych zadaniach niewiadomo jak główkować i algorytmy wymyślać. Wystarczy zaimplementować dowód tezy podanej w książce.

Offline Konon

• Użytkownik

• +1
# Wrzesień 14, 2012, 16:15:16
Dlatego to śmieszne, ale wcale nie trzeba przy tych zadaniach niewiadomo jak główkować i algorytmy wymyślać. Wystarczy zaimplementować dowód tezy podanej w książce.
O ja... Żebym wcześniej o tym wiedział to może pojechałbym na międzynarodową. : < Ale teraz przynajmniej będę wiedział jak rozwalić potyczki algorytmiczne.

Jak według was powinna wyglądać Olimpiada Informatyczna? Robienie baz danych na czas? Test z historii informatyki? IMHO obecna forma jest dobra. Dostajesz jakąś dziwną historię, znajdujesz prawdziwy problem, wymyślasz rozwiązanie, udowadniasz, implementujesz i je testujesz.

Offline Xender

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2012, 18:06:03
@up - czy ktoś narzekał, że OI jest zła? Głównie szedł spór o nazewnictwo.

Jeśli chodzi o konkursy programistyczne, to dobrą formą są długoterminowe projekty - klepanie na czas sprawdza się tylko w bardzo nielicznych sytuacjach...

...Jak na przykład compo o czasie trwania liczonym w godzinach - ale tutaj wiadomo, czego się spodziewać - temat jest dobrze znany uczestnikom.

Długoterminowe projekty mają jednak tę zaletę, że pozwalają nauczyć się czegoś w praktyce, podczas gdy olimpiady wymagają najpierw wyuczenia się teorii, a potem wszystko wychodzi w praniu. Compo zaś mają walory głównie rozrywkowe.