Autor Wątek: Free 2 Play - UOKiK  (Przeczytany 4387 razy)

Offline Enignum

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2012, 19:57:06
http://polygamia.pl/Polygamia/1,107162,12358899,Koniec_darmowych_gier__Decyzja_UOKiK_wywroci_branze.html

Ciekaw jestem jakie jest wasze zdanie na ten temat.

Według mnie debilizm bo skoro jest Free To PLAY to grać przecież można za darmo, a to, że są dodatkowe ficzery, że się tak wyrażę no to co to obchodzi tych co chcą grać za darmo. Nie jest Free 2 Be Pr0 & Have Everything In Game albo po prostu All For Free tylko jest napisane, że samo Play jest za free.
Sie zbulwersowałem no :D

Ktoś dał dobry przykład w komentarzach:
Skoro na imprezie jest "wejście za free" to znaczy, że nie będzie tam do KUPIENIA piwa i kiełbasek dodatkowych bo jest "wejście za free" ?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Avaj

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2012, 20:04:40
Jak dla mnie to się rozbija jak bardzo free to play jest gra. W takie League of Legends gram przez rok i praktycznie ani grosza nie zapłaciłem (zapłaciłem 20 zł w ramach rekompensaty za grę ale nie musiałem w sumie). Z drugiej strony w takim np. World of Tanks od pewnego momentu bez konta premium nie pograsz, bo po prostu brakuje ci bonusowej kasy na naprawy/amunicję. W takim przypadku mówienie że gra jest free2play to mydlenie oczu.

Offline nembutal

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2012, 20:11:00
UOKIK ma rację bo to może wprowadzać w błąd np inwestuje dużo czasu w poznanie gry a potem się okazuje, że bez kasy dalsza gra mija się z celem.
Z drugiej strony: czy UOKIK ma zatrudnić armię urzędników, którzy będą grali w gry na koszt podatników, chroniąc w ten sposób ważny interes społeczny?

Offline Joker

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2012, 20:13:30
Często jest tak że free 2 play = pay 2 win. No ale jak ktoś gra w taką grę to się na to godzi. Więc w czym problem ?, wszyscy chcą dla nas dobrze, szkoda że wchodząc nam w dupę koniec końców tylko wkurwiając i studia dev. i graczy...

Offline Arthes

• Użytkownik
    • Gromaniak

# Sierpień 26, 2012, 20:38:00
Głównie, to chodzi tutaj o błędną reklamę - gra promowana jest jako darmowa, a w rzeczywistości znajdują się w niej płatne rzeczy, co się nie spodobało UOKiK. Same gry F2P zostaną, wystarczy by producenci nie przekonywali klientów, że ich produkt jest darmowy, mimo że posiada płatne usługi.

Offline Joker

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2012, 20:49:59
No ale gra jest darmowa, można ją ściągnąć i grać za darmo. Więc na co robić jakąś akcje do tego. Jeśli gracz stwierdzi że gra jest pay 2 win to sam odejdzie

Offline Pawel1503

• Użytkownik
    • DevBlog Pawel1503

# Sierpień 26, 2012, 20:50:55
Z drugiej strony w takim np. World of Tanks od pewnego momentu bez konta premium nie pograsz, bo po prostu brakuje ci bonusowej kasy na naprawy/amunicję.

To stwierdzenie jest mylnie powtarzane przez wielu ludzi. Gram już od ponad roku (chociaż ostatnio już rzadko) i w garażu mam VIII ciężki czołg, V niszczyciel + VI ciężki radziecki + radziecka VI artyleria + drobnica (dla niewtajemniczonych, jest 10 poziomów czołgów). Owszem, na IX czy X-tierowej maszynie ciężko coś zarobić co nie znaczy że na tym kończy się gra. Wystarczy zaopatrzyć się w jakiegoś money-makera (KW-3, KW-1S, ogólnie seria KW) i już ma się ładne źródełko kredytów. Gracze powtarzający powyższy tekst po prostu (nie obrażając nikogo) nie umieją grać lub grają za słabo.

Natomiast co do samego arta, zgadzam się z Enginumem i pełni go popieram :)

Offline Snejk47

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2012, 23:41:28
Dobra, może zmieńmy to stwierdzenie na takie, że albo napierdalasz ponad rok by mieć tą podstawę, albo płacisz. Jest wiele takich gier, które są teoretycznie za free, ale Ci co płacą są lepsi, mocniejsi i nic nie zrobisz.

Lol jest chyba tutaj najlepiej zrobiony, jedyne co można kupić tylko za real kasę to skiny do postaci, chociaż i tak można czasem za darmo wyrywać. W takim TeamFortress 2 jak nie kupisz premium to możesz grać 5 lat, żeby zdobyć lepsze itemy, nie możesz handlować i jesteś wyzywany bo grasz za free.

Offline koirat

• Użytkownik

# Sierpień 27, 2012, 00:05:11
Ktoś dał dobry przykład w komentarzach:
Skoro na imprezie jest "wejście za free" to znaczy, że nie będzie tam do KUPIENIA piwa i kiełbasek dodatkowych bo jest "wejście za free" ?
A jak gra będzie za "free do ściągnięcia" to rozumiem że będzie ok jeśli trzeba będzie płacić aby w nią zagrać. Ogólnie wiadomo co jest bulwersujące, nadużywanie wyrazu "free" w celach marketingowych, tym samym wprowadzanie potencjalnego odbiorce w błąd.

Offline FoToN

• Użytkownik

# Sierpień 27, 2012, 00:25:51
W takim TeamFortress 2 jak nie kupisz premium to możesz grać 5 lat, żeby zdobyć lepsze itemy, nie możesz handlować i jesteś wyzywany bo grasz za free.
yy... nie? Fakt, ci co grają zupełnie free (ja mam tf2 z orange boxa) mają pewne ograniczenia (ale jak kupisz nawet przedmiot za ~0.40 euro, to masz z automatu tzw. konto premium. Na czymś zresztą muszą zarabiać, a w tf2 przynajmniej da się bez bólu grać nie płacąc.

Offline Snejk47

• Użytkownik

# Sierpień 27, 2012, 00:52:32
Przecież ja o tym mówię. Najtaniej możesz i tak doładować za 5€.

Offline Enignum

• Użytkownik

# Sierpień 27, 2012, 01:51:05
World of Tanks od pewnego momentu bez konta premium nie pograsz, bo po prostu brakuje ci bonusowej kasy na naprawy/amunicję.
Tu popieram Avaj'a...
To, że na wysoko tierowych czołgach nie da się wyżyć gracze mówili już od bety z tego co pamiętam.
Po to ma się więcej czołgów i więcej slotów (DARMOWYCH) w garażu, żeby miało się na czym trzepać kredyty, żeby mieć tą przyjemność grania czołgiem max tieru.
A to, że nie potrafisz narobić na naprawę i ammo na X tierze to już Twój problem... Dalej nikt NIE KAŻE ci kupować golda - możesz kombinować.

Z obiema wypowiedziami Joker'a zgadzam się w 100%

Jest wiele takich gier, które są teoretycznie za free, ale Ci co płacą są lepsi, mocniejsi i nic nie zrobisz.
Są takie... ale skoro wiesz, że nie chcesz płacić, a aż tak cię to bulwersuje to PO CO GRAĆ ?
Gra się nie zmieni od tego czy w reklamie będzie stało F2P czy nie... Jedynie zmieni się reklama - na gorszą.
Więc czy stało by tam F2P czy nie, dana gra będzie Pay 2 Win - ale grać można ZA DARMO

A jak gra będzie za "free do ściągnięcia" to rozumiem że będzie ok jeśli trzeba będzie płacić aby w nią zagrać.
No jakby pisało, że jest "free do ściagnięcia" to oznaczało by, że możesz ściągnąć ale np. żeby utworzyć konto żeby zagrać musisz już zapłacić - dla mnie logiczne.
A skoro jest Free to PLAY to znaczy, że nie koniecznie wszystko jest free, a tylko sama możliwość zagrania !

Ktoś kiedyś napisał: Płacisz, a ci się nie podoba ? Nie płać ! Nie płacisz ? Nie narzekaj, że ci się nie podoba :p
Tak tylko przytaczam taką anegdotkę - nie zgadzam się z tym prawie w ogóle ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2012, 01:54:26 wysłana przez Enignum »

Offline goshki

• Użytkownik
    • Vigeo Games

# Sierpień 27, 2012, 14:46:19
Trafiłem na taki komentarz do działania UOKIK: http://nieuczciwepraktykirynkowe.pl/index.php?mod=main&id_w=44

I w zasadzie zgadzam się z autorem, że nałożona kara to dowód na to jak bardzo UOKIK jest odklejony od rzeczywistości. To naprawdę specyficzne postrzeganie realiów rynku gier, gdy określenie "darmowa gra" rozumie się w tak czarno-biały sposób. Pomijam zupełnie postrzeganie modelu freemium, ale nie widzę w tym modelu nic złegonielegalnego. No chyba, że dochodzi do patologii i gra zaraz po zainstalowaniu żąda uiszczenia opłaty lub faktycznie uniemożliwia prowadzenie sensownej i satysfakcjonującej rozgrywki bez wyciągania "babilonów" z portfela gracza. Osobiście drażni mnie taki rodzaj monetyzacji dostępu do gier, ale tak samo drażni mnie rodzaj marketingu "proszę, masz to za darmo, ale tylko jeśli kupisz coś innego" i po to jest mózg żeby go w takich sytuacjach używać.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2012, 16:09:42 wysłana przez goshki »

Offline iniside

• Użytkownik

# Sierpień 28, 2012, 10:30:59
Przecież ja o tym mówię. Najtaniej możesz i tak doładować za 5€.
No to tyle ile gra kosztowaja już chyba bazylionie roznych promocji na Steam.
Pozatym zarzut kompletnie nie trafiony bo Valve często dodaje ogromną nową ilość kontentu ZA DARMO. Np. Ostatnie Man vs Machine. Ktoś inny kazał by ci za to płacić 15€ i jeszcze sie cieszyć, że łaskawie ci coś rzucili za tak małą cene..

Offline Karol

• Użytkownik

# Sierpień 28, 2012, 10:44:20
Pozatym zarzut kompletnie nie trafiony bo Valve często dodaje ogromną nową ilość kontentu ZA DARMO. Np. Ostatnie Man vs Machine. Ktoś inny kazał by ci za to płacić 15€ i jeszcze sie cieszyć, że łaskawie ci coś rzucili za tak małą cene..
To takie mydlenie oczu za zamianę kupna gry na subskrypcję.