Autor Wątek: Licencje GPL, Open Source, Zlib, BSD itd a komercyjne wykorzystanie.  (Przeczytany 3066 razy)

Offline lukaszsa

• Użytkownik

# Lipiec 05, 2012, 14:33:55
Mam do was pytanie odnośnie różnych licencji na oprogramowanie darmowe między innymi:

BSD, Open Source, licencja X11, zlib, Eclipse Public License(EPL), CPL, LGPL, Copyleft… I inne(wiem to sprawa indywidualna).

Mam w planie zrobić mały projekcik komercyjnie. Jeszcze nie jestem do końca pewien, z jakich narzędzi będę korzystać, ale na pewno będzie to jakieś wolne oprogramowanie na którejś z poniższych licencji lub zbliżonej. Oczywiście trochę poczytałem o tych licencjach pobieżnie, ale wychodzę z założenia, że czasem warto zapytać może ktoś już to przerabiał i wie, więc zaoszczędzę czas na wertowaniu opisów licencji. Więc moje pytanie brzmi. Czy mogę wykorzystać w celach komercyjnych oprogramowanie, api/biblioteki, dostępne na poniższych licencjach a jeśli tak to czy są jakieś specjalne warunki, jakie muszę spełnić?

Bo z tego, co zrozumiałem to wszystko jest fajnie do póki robi się coś hobbystycznie a jak chce się komercyjnie zaczynają się schody.

Oprogramowanie, które biorę pod uwagę to:
Eclipse for C/C++ developers, Code::Blocks, SFML,  GIMP, Ubuntu, Fedora, Notepad++, Open Office, Inkscape, Doxygen, PDF Creator.
Visual Studio Express Edition(2010) - poczytam sobie, ale tak ogólnie jak to z nim jest?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2012, 14:45:33 wysłana przez lukaszsa »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Avaj

• Użytkownik

# Lipiec 05, 2012, 14:40:19
ogólnie to te licencje mają zastosowanie jeśli bierzesz biblioteki jakieś i włączasz do swojego kodu, wtedy np. w przypadku GPL twój kod też już musi być na GPL itp.

Jeżeli chodzi o SFML, masz ładnie na stronie napisane "SFML is completely free for any use, commercial or not, open-source or not. That is, you can use SFML API in your project without any restriction. Indication that you use SFML in your project is not required, but would be appreciated.".

co do eclipse, c::b, gimpa, ubuntu, fedory i całego softu nie powinieneś mieć żadnych problemów, bo to co wytwarzasz przy ich użyciu już na GPLu nie jest.

Offline Xender

• Użytkownik

# Lipiec 05, 2012, 16:42:08
1. Używanie - podstawą licencji Wolnych i Otwartych jest wolność do używania w dowolnym celu, tak więc możesz skorzystać z IDE/Kompilatora do stworzenia własnego programu, który jest tylko wyjściem kompilacji, w żaden sposób nie łączy się z kodem kompilatora.
2. Modyfikowanie - tutaj zależy, czy licencja jest Wolna (Free Software) czy Otwarta (Open Source) - Wolne są wirusowe, czyli jeśli w swoim oprogramowaniu wykorzystasz kawałek Wolnego kodu, musisz udostępnić swój kod na zgodnej licencji. Z kolei Otwarte mogą nie mieć takich ograniczeń, czyli można wykorzystać Otwarty kod w zamkniętym projekcie.
3. Wykorzystanie bibliotek - na przykładzie LGPL - możesz korzystać z biblioteki w zamkniętym projekcie, ale jeśli modyfikujesz samą bibliotekę, musisz udostępnić zmodyfikowaną wersją na zgodnej licencji.

Oczywiście to tylko taki overview, a licencji jest tak dużo właśnie dlatego, że wszystko się ze sobą miesza i jest niejasne :P

Offline lukaszsa

• Użytkownik

# Lipiec 05, 2012, 21:36:43
Dziękuję za pomoc.
Jeśli ktoś jeszcze chce dać coś od siebie to proszę. Chcę być w porządku z licencjami dlatego pytam.

Offline Avaj

• Użytkownik

# Lipiec 05, 2012, 22:18:43
3. Wykorzystanie bibliotek - na przykładzie LGPL - możesz korzystać z biblioteki w zamkniętym projekcie, ale jeśli modyfikujesz samą bibliotekę, musisz udostępnić zmodyfikowaną wersją na zgodnej licencji.
jeszcze ważne, że biblioteka musi być linkowana dynamicznie, bo to chodzi o tą wolność, że jak podmieniasz dllkę, to możesz modyfikować program. Jak linkujesz statycznie, otwierasz kod, nie masz wyjścia.

Offline Xender

• Użytkownik

# Lipiec 06, 2012, 00:29:23
jeszcze ważne, że biblioteka musi być linkowana dynamicznie, bo to chodzi o tą wolność, że jak podmieniasz dllkę, to możesz modyfikować program. Jak linkujesz statycznie, otwierasz kod, nie masz wyjścia.
Brzmi nie bardzo. Z tego co rozumiem, nie chodzi o modyfikowanie działania programu, a o dostarczenie razem z programem kodu źródłowego biblioteki. No i powodzenia z tym w wypadku bibliotek header-only albo czegokolwiek innego, co musi być połączone z compile-time, ale bez modyfikacji samej biblioteki...