Autor Wątek: Game Designer  (Przeczytany 8172 razy)

Offline Deotho

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2012, 17:33:18
Witam!
Mam kilka pytań odnośnie Game Designer'a.

- Czym zajmuje się Game Designer?
- Jakie sa wymagania, aby zostać Game Designer'em?(studia, technikum, języki?)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2012, 17:43:23 wysłana przez Deotho »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Cerberus

• Użytkownik
    • Moja strona

• +2
# Lipiec 04, 2012, 18:09:46
Ciekawe, post ma 4 linijki, a w odpowiedzi można by pewnie napisać książkę :P Pewnie wypowie się tu ktoś bardziej ogarnięty w temacie ode mnie, ja tylko krótko odpowiem na drugie pytanie: Ani języki, ani tym bardziej studia i technikum nie są kryterium kluczowym. O ile z językami jest tak, że ogólnie im zna się ich więcej, tym lepiej, to designerami mogą być ludzie z totalnie różnym wykształceniem. Wystarczy być dobrym w te klocki. Na dzień dobry poleciłbym czytanie książek, granie w gry oraz (a może przede wszystkim) "papierowe erpegi" ;)

Offline Deotho

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2012, 18:19:29
Dziękuje, że chociaż Ty odpowiedziałeś. ;)

Gram w bardzo dużo gier od zręcznościówek aż po rozbudowane RPG. Czytam literaturę fantastyczną.

Papierowe RPG? Coś więcej na ten temat?

Bardziej zależy mi na pierwszym pytaniu. ;)

Offline Antek

• Użytkownik
    • blog

# Lipiec 04, 2012, 18:28:43
Jeśli nie wiesz czym się zajmuje to skąd wiesz, że chciałbyś nim zostać? Wpisz sobie w google to się dowiesz.

Offline Deotho

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2012, 18:29:51
Jak masz tak pisać to nie pisz wcale. Forum jest od zadawania pytań, a na Google wszystkiego nie ma, bo szukałem. :)

Offline Cerberus

• Użytkownik
    • Moja strona

• +1
# Lipiec 04, 2012, 18:32:55
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModPages/ShowPage/108

W wielkim skrócie, grupa znajomych spotyka się by wcielić się w swoich bohaterów, tylko jeden tzw. MG (Mistrz Gry) nie będzie odgrywał tylko swojej postaci, a wszystkie inne. Od tego się wszystko zaczęło :)

Co prawda moje doświadczenie pod tym względem jest jednostronne (dużo w RPGi grywałem, ale nie projektowałem żadnej większej gry), ale wydaje mi się, że są to mocno pokrewne zagadnienia. Szczególnie rola Mistrza Gry, który przygotowując przygodę nakreśla rys fabularny, tworzy bohaterów niezależnych, dostosowuje poziom trudności napotkanych potworów oraz modyfikuję mechanikę systemu do swoich potrzeb, czy też wymyśla własną. A potem wszystko to jest sprawdzane w boju. Generalnie polecam ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Game_design

Offline Deotho

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2012, 18:34:58
Dziękuje, a to z Wikipedii czytałem. Czekam na inne wypowiedzi. ;)

Offline koirat

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2012, 18:58:33
Obawiam się iż praca designera nie jest taka słodka.
Co wy macie z tą fabułą ? Przecież to jest najmniejszy problem.
Jeśli ktoś chce zostać designerem bo uważą iż pisze fajne opowiadanka to niech lepiej da sobie spokój, bo będzie rwał sobie włosy z głowy.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2012, 22:35:10 wysłana przez koirat »

Offline Cerberus

• Użytkownik
    • Moja strona

# Lipiec 04, 2012, 19:05:23
A któż tu mówił o samej fabule? W grach fabularnych jako MG poza fabułą i questami tworzysz bohaterów, balansujesz siłę przeciwników i całą rozgrywkę, rozbudowujesz mechanikę rozgrywki lub czasem tworzysz ją od zera. Choć oczywiście daleki jestem od twierdzenia, że funkcje MG i designera przekładają się na siebie 1 : 1. Tylko wskazuję podobieństwa.

PS: Paweł Sasku opowiadał, że tworząc postacie do Wiedźmina mieli takie ćwiczenie, że stawali przed lustrem i odgrywali monolog wchodząc w rolę jakiegoś bohatera, żeby go lepiej zrozumieć. Co to jest, jeśli nie RPG? ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2012, 19:08:57 wysłana przez Cerberus »

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

• +2
# Lipiec 04, 2012, 19:53:23
Dziękuje, a to z Wikipedii czytałem. Czekam na inne wypowiedzi. ;)
Game Designer, jak nazwa mówi, projektuje gry. Precyzowanie tego nie ma sensu. Chcesz zostać designerem, to zacznij robić gry/mody. Dowiesz się dogłębnie, co znaczy game designer ;)

Cerberus, wciąż trzymasz się kurczowo rozbudowanych fabularnie, rasowych RPG. A tworzy się gry w zylionie innych gatunków. Projektowanie to bardzo szeroko dziedzina ;)

Ciekawe fakty opowiadał ci Paweł. Nigdy nie widziałem ani nie słyszałem, by ktoś to robił przy Wieśku. Nie znaczy, że tak nie było - ot, to nie jest jakaś standardowa praktyka. Jak dla mnie gadanie do lustra pozwoli ci tylko zrozumieć, jak wyglądasz gadając do lustra ;)

Offline Deotho

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2012, 20:05:13
Łatwo napisać Zacznij robić gry/mody. Czy gdybym zaczął na przykład pracować w Game Maker lub nauczył się Pythona i w nim próbował coś napisać osiągnąłbym swój cel?

Bardziej chodzi mi o to, że chciałbyś zostać kimś kto: wymyśla jak będzie przebiegała gra, gdzie zacznie grę,  jak gracz będzie się poruszał itp. itd. bez zbędnego programowania, bo tym się zajmą programiści.

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

• +4
# Lipiec 04, 2012, 20:06:59
Łatwo napisać Zacznij robić gry/mody. Czy gdybym zaczął na przykład pracować w Game Maker lub nauczył się Pythona i w nim próbował coś napisać osiągnąłbym swój cel?
Tak.

Offline Cerberus

• Użytkownik
    • Moja strona

• +1
# Lipiec 04, 2012, 20:12:56
@MadBonsai: Jak już rzuciłem na początku tymi standardowymi RPGami, to potem analogicznie na cRPGi mój tok myślowy przeskoczył. Bo gry fabularne oczywiście są o wiele mniej przydatne przy designowaniu gier z RPG zgoła niezwiązanych. Ale ot, chciałem podkreślić podobieństwo zwykłych RPGów do swoich starszych kuzynów.

Głowy nie dam, czy na pewno była mowa o lustrze. Ale na pewno monolog ;) Nie mówię też, że bez tego gry zrobić się nie da.

@Up: A to się wydaje być chyba często spotykanym stereotypem, że jeśli będę designerem, to tylko będę spisywał swoje pomysły, a resztą zajmą się programiści. Ściągnij UDK i coś zdziałaj ^^

Offline Deotho

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2012, 20:16:41
Dziękuje Wam za pomoc.

Plusiki rozdane ;)

@up
Gdybym miał pytania mogę walić na Twój email ?
  pryc.maciej@gmail.com

Offline Cerberus

• Użytkownik
    • Moja strona

# Lipiec 04, 2012, 20:20:07
Heh, nie krępuj się, natomiast ze mnie to taki game designer jak z koziej dupy trąba, mam tylko pewne ogólne pojęcie o zagadnieniu ;)