Autor Wątek: Crowdfunding  (Przeczytany 4281 razy)

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

• +1
# Czerwiec 14, 2012, 07:24:07
Aloha!

Może ktoś ma wiedzę, jak mi wiadomo panowie osłowie mają srakę ustawodawczą a ustawa z 1933 leży i obowiązuje nadal i blokuje crowdfunding, chyba że coś się zmieniło?

No więc przyszło mi do główki pewno pytanie co jeżeli wirtualnie wyjadę na Saint Kitts i Nevis i tam jako Saint Kittsczyjk i Nevisczyk zacznę prowadzić serwis np. kickstarter.białystok.ru Pomijając prawo tego państwa i podatek dochodowy który chyba bym musiał płacić w ojczyźnie, to jak wygląda legalność to od strony osoby która wysyła kwotę na projekt i w zwrocie dostaje zwrot kasy lub jakąś wartość typu dostęp do oprogramowania, przesyłkę z psychodelicjami na które wyłożył kase? No i jak wygląda sytuacja osoby która dostaje fundusze.

Mogą być problemy?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Jog

• Użytkownik

# Czerwiec 14, 2012, 12:35:45
Z tego co wiem nic się nie zmieniło, państwo wie lepiej które zbiórki mogą być legalne.
Podobną dyskusję zacząłem na goldenline, zobaczymy jak się rozwinie.
http://www.goldenline.pl/forum/2938414/opodatkowanie-pieniedzy-zebranych-na-serwisie-kickstarter-com
Mam nadzieję, że mogę wklajć tutaj link do tamtego forum, jak nie to edytuje.

Offline fn2000

• Użytkownik

# Czerwiec 14, 2012, 21:01:06
Podatek płacisz tam gdzie masz zarejestrowaną działalność. Jako osoba prywatna płacisz podatek tam, gdzie na stałe przybywasz.

Offline Liosan

• Redaktor

# Czerwiec 14, 2012, 21:31:13
Co to za ustawa z 1933?

Liosan

Offline Kuba D.

• Użytkownik

# Czerwiec 14, 2012, 21:36:43

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Czerwiec 14, 2012, 21:52:53
A czemu crowdfunding miałby w ogóle podpadać pod zbiórkę publiczną? Oferujesz konkretne usługi za które pobierasz zaliczki. Tyle, że oczywiście musisz prowadzić działalność gospodarczą żeby wystawić rachunek/fakturę za te usługi no i odprowadzić od tego podatki.

Gdyby Amazon Payment pozwalał na rejestrację Polaków to nie byłoby żadnych przeszkód. Podobnie jak chociażby rozliczeń z AppStore -- dostajesz kasę po czym wystawiasz im (a raczej skarbówce, bo Amerykanom to do niczego niepotrzebne) fakturę z zerowym VATem. Płacisz od tego dochodowy i już.

A co do rejestracji zagranicą. Możesz równie dobrze trzymać serwer po ciemnej stronie Księżyca i przyjmować wpłaty w bitcointach i eurogąbkach. Tyle że prędzej czy później te pieniądze trafią na twoje konto bankowe i wtedy powstanie pytanie skąd się wzięły. A podatek od takich magicznych dochodów to 75%, więc to spore ryzyko.

Offline Vipa

• Redaktor

# Czerwiec 14, 2012, 22:03:31
Ej, ale rachunek możesz wystawić bez dg. Co do faktury to zależy czy jesteś vatowcem i tyle.

Offline Liosan

• Redaktor

# Czerwiec 14, 2012, 22:10:06
Odnośnie zbiórek publicznych.
A czemu crowdfunding miałby w ogóle podpadać pod zbiórkę publiczną? Oferujesz konkretne usługi za które pobierasz zaliczki.
Właśnie? Na takim kickstarterze są konkretne rzeczy do kupienie - np. za jednego dolara masz wstęp na forum, za 10$ możesz ściągnąć alphę, za 10000$ główny deweloper wytatuuje sobie Twoje imię na czole... Nie widzę związku tej ustawy z crowdfundingiem w przypadku gier.

Liosan

Offline laggyluk

• Użytkownik
    • twitter

# Czerwiec 14, 2012, 22:32:46
a czym są te pieniądze z kickstartera w świetle polskiego prawa? pytam z pozycji kogoś kto wystawia projekt, nie właściciela sajtu

Offline gothicgirl

• Użytkownik

# Czerwiec 14, 2012, 22:49:29
Hm... Nie wiem czy pod to podlega 'crowdfunding' ale ostatnio w wiadomościach mówili o pewnej Pani
co sama na własną rękę organizowała w internecie zbiórkę pieniędzy dla swojego chorego syna,
zbierała na jakieś leki czy coś (już nie pamiętam). Ale tak czy siak ktoś z sąsiadów ją podkablował i dzisiaj
ma jakieś problemy z prawem...

Z drugiej strony czytałam na innym forum ze Kickstarter.com jest tylko dla ludzi z USA... jest to prawda?

Offline laggyluk

• Użytkownik
    • twitter

# Czerwiec 14, 2012, 23:00:31
prawda ale jest parę innych stron tego typu

parę miesięcy temu pytałem kickstartera kiedy będzie otwarty na resztę świata ale odpowiedzieli tylko że pracują nad tym :P

Offline doomtrader

• Użytkownik

# Czerwiec 15, 2012, 13:08:14
Z pieniędzy zebranych na Kickstarter'ze płaci się najnormalniejszy podatek dochodowy.

Offline Jog

• Użytkownik

# Czerwiec 15, 2012, 15:06:45
Tylko, że pieniądze na Kickstarter docelowo lądują na koncie kogoś z USA, pewnie w wielu przypadkach jest to osoba specjalnie wynajęta tylko do przyjęcia pieniędzy. Potem te pieniądze najlepiej jakby znalazły się na naszym koncie, i obawiam się, że dodatkowo trzeba wtedy zapłacić podatek od darowizny.
Albo jakoś kombinować ;)

http://admonkey.pl/2012/06/crowdfunding-nie-dla-polakow-minister-boni-zmienia-ustawe-o-zbiorkach-publicznych/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2012, 23:31:21 wysłana przez Jog »

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Czerwiec 16, 2012, 10:25:34
Tylko, że pieniądze na Kickstarter docelowo lądują na koncie kogoś z USA, pewnie w wielu przypadkach jest to osoba specjalnie wynajęta tylko do przyjęcia pieniędzy.
W ten sam sposób co wynajmuje się osoby specjalnie tylko do przyjęcia kilku milionów dolarów z Nigerii? ;)

http://admonkey.pl/2012/06/crowdfunding-nie-dla-polakow-minister-boni-zmienia-ustawe-o-zbiorkach-publicznych/
W naszej branży to aż tak nie przeszkodzi. Zawsze można przecież sprzedawać early alphę z opcią "lifetime free updates" (patrz: Minecraft, Star Forge, itp).