Autor Wątek: Programowanie gier - potrzebne rozjaśnienie.  (Przeczytany 2739 razy)

Offline wozix

• Użytkownik

# Kwiecień 21, 2012, 22:43:19
Urok polskich for, gdzie nie można być pewnym żadnego posta :)
Spróbuje SDL, żeby poznać jak działa to wszystko, a później na pewno przejde na cos bardziej zaawansowanego. W tym momencie nie obchodzi mnie wydajnosc biblioteki, bo nie wiem czy komukolwiek bede chwalil sie efektami pracy. To bedzie raczej sandbox do testowania, dopieszczania - rozgrzewka przed powazniejszym projektem. (oczywiscie osobistym i niekomercyjnym)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline lukaszsa

• Użytkownik

# Kwiecień 22, 2012, 00:31:07
Jak dla mnie weź się za SFML, bo te funkcje są liczone na karcie a nie na procku jak w SDL i przez to muli( nie mówię o wykorzystaniu OpenGL tylko o samym SDLu). Poza tym SFML jest niezwykle łatwy w użyciu.

Offline ShadowDancer

• Moderator

# Kwiecień 22, 2012, 01:12:35
SFML może nie muli? glBegin, glEnd to już nie ta epoka (no tak powstaje wersja 2.0, który to już rok?). Moim zdaniem najnowsze allegro jest obecnie najlepsze.

wozix: Jak znajdziesz takie forum, gdzie można być pewnym każdego posta (język nieważny), to daj znać :)

Offline Cerberus

• Użytkownik
    • Moja strona

• +1
# Kwiecień 22, 2012, 01:55:01
pozycja, może tutorial, który przybliży schemat działania gry, lekko naprowadzi na właściwą drogę?

Właśnie dlatego rzuciłem propozycje, które nie są tutorialami do konkretnych bibliotek, tylko traktują o sprawach występujących wszędzie. Moim zdaniem, jeśli ktoś nie miał zbytnio styczności z kodzeniem gier, to po przejrzeniu tych artów powinna mu się cała koncepcja odrobinę rozjaśnić.
A to, że większość bibliotek ma coś w rodzaju .setFPS() zaimplementowane nie oznacza, że nie można wiedzieć, jak to działa ;)

Offline voytech

• Użytkownik

# Kwiecień 22, 2012, 02:06:51
Może parę odcinków z tworzenia sokobana coś rozjaśni: http://www.youtube.com/watch?v=MgouEkk1tr4

Offline Frondeus

• Użytkownik

# Kwiecień 22, 2012, 12:41:02
SFML może nie muli? glBegin, glEnd to już nie ta epoka (no tak powstaje wersja 2.0, który to już rok?).
Tak BTW:
15 april 2012

SFML 2.0 RC is out

The release candidate of SFML 2.0
Wiec blizej konca niz poczatku :)

Offline Charibo

• Redaktor

# Kwiecień 22, 2012, 14:38:44
Nie wiem czy ktoś już wspominał, ale możesz spróbować ogarnąć Unity, albo UDK, albo jak chcesz większy low-level to XNA. Te środowiska są dosyć proste, da się szybko ich nauczyć i szybko mieć jakieśtam efekty, zamiast miesięcy babrania się w wyświetlanie sprajtów. To jest droga na skróty, dobra jeżeli masz pomysły na grę i chciałbyś je szybko prototypować. Chyba, że interesuje cię nie tyle programowanie gier, co poznanie róznych technologii od podszewki. Wtedy, niestety trzeba zacząć od początku :)

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Kwiecień 22, 2012, 17:13:02
XNA czy SFML to podobny poziom abstrakcji... Jezeli chcesz na serio zajac sie pisaniem gier, to naprawde warto zaczac od raczej niskiego poziomu i C++ Przechodzenie z nizszego na wyzszy poziom jest znacznie latwiejsze potem, a do tego programisci ktorzy zaczynali od nizszego poziomu sa lepszymi programistami na poziomie wyzszym.

Co do SDL - masa niesprawiedliwych bzdur w sumie tutaj padla... Po pierwsze - biblioteka ma 15 lat, kiedy powstawala akceleratory 3D dopiero raczkowaly. Po drugie - to nie jest biblioteka do pisania gier, tylko wieloplatformowa warstwa abstrakcji na rozne medialne podsystemy, zeby latwiej bylo tworzyc aplikacje na wiele systemow. Po trzecie - w srodowisku bez akceleracji 3D, nie rysuje sie wszystkiego co klatke. A tak zapewne ci ktorzy pisza o jego domniemanej "powolnosci" robia ci ktorzy tak pisza. Nalezy rysowac tylko to co sie zmienia, tak np. wyglada rysowanie GUI w kazdym OS'ie. A po czwarte - w zwiazku z jej wiekiem, raczej lepiej uzywac czegos innego, chociazby tego SFML, ktory choc niewydolnie, naiwnie napisany, to ma proste API i do prostych gier starczy.

Na niskim poziomie mozna poznac OpenGL i DirectX - i nie, wyswietlanie sprite'ow nie zajmie "miesiace babrania"

Offline Bloodian

• Użytkownik

# Kwiecień 23, 2012, 01:55:55
Urok polskich for, gdzie nie można być pewnym żadnego posta :)
Spróbuje SDL, żeby poznać jak działa to wszystko, a później na pewno przejde na cos bardziej zaawansowanego. W tym momencie nie obchodzi mnie wydajnosc biblioteki, bo nie wiem czy komukolwiek bede chwalil sie efektami pracy. To bedzie raczej sandbox do testowania, dopieszczania - rozgrzewka przed powazniejszym projektem. (oczywiscie osobistym i niekomercyjnym)
-- powinieneś dziękować, a nie narzekać bo na większości for zostałbyś wysłany do kosza z "używaj wyszukiwarki" jako że ten temat był już wałkowany.. no.. naprawdę dużą ilość razy :) Na szczęście te forum i "Szkółka" są bardzo przyjacielskie dla ludzi zaczynających swoją przygodę z programowaniem.

-- jako początkujący, z doświadczenia, polecę Ci żebyś nie przeanalizowywał. . Nie myśl o tym jak zagubiony jesteś, ani o tym jaką najlepiej bibliotekę wybrać. Wybierz cokolwiek tutaj Ci polecili ( tak naprawdę każdy ma "swoją" rację, więc tak - nie możesz być pewnym żadnego posta). Napisz cokolwiek. Jak Ci nie będzie pasować to zmień na coś innego i klep dalej. Byle byś klepał :) Zobaczysz że jak wklepiesz raz, to drugim razem będzie Ci łatwiej przejść na inną bibliotekę/silnik. Za setnym razem nie będziesz się w ogóle zastanawiał.

-- jeżeli chcesz coś łatwego to rzeczywiście weź się za jakąś bibliotekę/silnik 2d, jeżeli chcesz 3d to też dasz radę, ale radziłbym na początku silnik (ja pisałem w ogrze) i zająć się perspektywą 2d. Później będzie Ci łatwiej przejść do 3d.

Offline flexi

• Użytkownik

# Kwiecień 23, 2012, 09:33:44
OGRE nie jestem dobrym silnikiem dla poczaktujacego :)

Offline PsichiX (ΨΧΞ)

• Użytkownik
    • PsichiX Website

• +3
# Kwiecień 23, 2012, 10:30:06
a może by tak..
http://xenon.psichix.com