Autor Wątek: Sprzedam pomysł na grę  (Przeczytany 18376 razy)

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Kwiecień 15, 2012, 18:25:59
Nie rób tego. Jeśli chcesz zbudować grę na Unrealu, prototypuj na Unrealu. Zakładanie z góry, że zmieniasz silnik co etap pracy to strata czasu. Prawie wszystko będziesz musiał zrobić dwukrotnie, bo i nawet assety przygotowują się inaczej.

UDK do pełnej gry, ale czy będzie zaimplementowany to kwestia rozwojowa - bardzo dużo liczy sobie za wykorzystanie silnika niestety.
Mówimy o tym samym techu, który pobierasz ze strony udk.com za friko i nie płacisz absolutnie nic Epicowi, jeśli nie dochrapiesz się $50k dochodu ze sprzedaży gry? ;)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Xirdus

• Redaktor

# Kwiecień 15, 2012, 18:57:00
nie płacisz absolutnie nic Epicowi, jeśli nie dochrapiesz się $50k dochodu ze sprzedaży gry? ;)
A nie $5k?

Offline koirat

• Użytkownik

# Kwiecień 15, 2012, 19:04:13
5K to dawne czasy.

To ze strony UDK.
If you create a games or commercial applications using UDK for sale or distribution to an end-user or client, or if you are providing services in connection with a UDK based game or application, the per-seat option does not apply. Instead the license terms for this arrangement are US $99 up-front, and a 0% royalty on you or your company's first US$50,000 in UDK related revenue from all your UDK based games or commercial applications, and a 25% royalty on UDK related revenue from all your UDK based games or commercial applications above US$50,000.  UDK related revenue includes, but is not limited to, monies earned from: sales, services, training, advertisements, sponsorships, endorsements, memberships, subscription fees, in-game transactions, rentals and pay-to-play. You or your company will only need one commercial license to cover all the UDK based games or commercial applications you develop.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Kwiecień 15, 2012, 19:14:42
Jeśli dobrze rozumiem to stówkę trzeba dać?

Offline havana99pl

• Użytkownik

# Kwiecień 15, 2012, 19:41:50
tak, 99$ i później % od sprzedaży

a czy wie ktoś, gdzie można ściągnąć 24 godzinną wersję scaleform'a ?

Offline Xirdus

• Redaktor

# Kwiecień 15, 2012, 20:42:32
tak, 99$ i później % od sprzedaży
Powodzenia w zarobieniu chociaż 100 000zł :)

Offline WielkiPan

• Użytkownik

# Kwiecień 15, 2012, 20:45:21
Do wypróbowania wystarczy, że pobierzesz UDK, na którym i tak chcesz pracować.
Tutaj jest tutorial jak zrobić content do Scaleforma bez Flasha Professional:
http://forums.epicgames.com/threads/802824-Scaleform-UI-without-Flash-Vectorian-Giotto-and-FlashDevelop

Offline intoxicate

• Użytkownik
    • Jak zrobic gre FPP

# Kwiecień 15, 2012, 22:07:26
Postaram Ci się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania:

"informacje na temat technologii - jak gra ma wyglądać"
czy to chodzi o grafikę tylko, czy o rodzaj użytego silnika ?
O grafikę i o silnik. Możesz użyć różnych technologii, które możesz wymienic np. scaleform, wyszukiwanie drogi oparte na meshach, gotowy engine - cry engine etc etc etc

moja żona jest po filologii angielskiej, więc poprawia moje błędy podczas pisania gdd. ja sam spędziłem kilka lat włócząc się po świecie, więc radzę sobie z tym językiem dość dobrze.
No to super, wszystko pisz po Angielsku - mniej się rozpisuj -> więcej konkretów prostych tekstów.

co do prototypu gry - w jaki sposób najlepiej zrobić coś takiego ? tak by oddać samą ideę gry ? co polecacie do napisania takiego programu ? jeżeli teraz przysiądę i nauczę się takie rzeczy robić, to za jakiś czas będę mógł sam stworzyć takie prototypy, a to kolejny krok bliżej dla mnie - tak mam czas, jestem cierpliwym człowiekiem, wiem jaki jest cel i chcę go osiągnąć, więc proszę nie pisać że potrzebuje kilkunastu lat nauki programowania etc.
Prototyp powinien:
- Pokazywać core gameplay: sterowanie, kamerę, główną mechanikę, podstawowe cele
- W prototypie powinna być grafika - która pokaże jak gra będzie wyglądała

Co do stworzenia prototypu tyle ile ludzi tyle opinii - ja osobiście polecam UDK, którego idzie się szybko nauczyć jeśli się człowiek nie zrazi i sporo można na nim zrobić. Jeśli Twoja gra jest multi możesz mieć z tym problem, ciężko będzie Ci znaleźć programistę, który potrafi optymalnie implementować multiplayer. Jeśli idzie - prototyp zrobił bym bez multiplayera - w sensie pierwszą wersje prototypu bez, a kolejna już z. Znacznie mniej kodu będzie do przepisywania. Oczywiście jeśli tworzymy grę multiplayerową powinniśmy byli od razu pisać pod multiplayera, jednak dla osób, które nie mają expa + nie pracują full time lepiej jest zrobić coś małego, a później przepisywać pod multiplayer = zbudują sobie knowledge dzięki któremu kolejna wersja kodu z multiaplyerem będzie lepiej wyglądać.

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Kwiecień 16, 2012, 00:08:24
Jeśli dobrze rozumiem to stówkę trzeba dać?
Przy publikacji gry. Ewentualnie, jeśli założysz firmę pracującą na Unrealu i nie chcesz zastanawiać się, czy tę parę groszy przelać teraz czy potem ;)
W tej chwili to wirtualny problem dla havany ;)

@WielkiPan
Czemu polecasz Giotto? Ma jakoś przewagę nad Adobe Flash pod, który Scaleform jest pisany? ;)
No, poza tym, że jest frykasem ;]

Offline havana99pl

• Użytkownik

# Kwiecień 16, 2012, 09:16:11
Przy publikacji gry. Ewentualnie, jeśli założysz firmę pracującą na Unrealu i nie chcesz zastanawiać się, czy tę parę groszy przelać teraz czy potem ;)
W tej chwili to wirtualny problem dla havany ;)

$99 to żadna cena, ale zakładając firmę i wykupując licencję znów jest krok bliżej.
Druga sprawa, że darmowy UDK który jest dostępny dla wszystkich, jest okrojony - dla mnie to dobrze, bo mniej rzeczy do ogarnięcia i szybciej sam projekt powstanie.
Później najwyżej pozostanie przesiąść się na pełną wersję i dorobić resztę efektów

Offline Xirdus

• Redaktor

# Kwiecień 16, 2012, 09:32:28
Druga sprawa, że darmowy UDK który jest dostępny dla wszystkich, jest okrojony - dla mnie to dobrze, bo mniej rzeczy do ogarnięcia i szybciej sam projekt powstanie.
Na pełnej wersji też nie musisz korzystać ze wszystkich feature'ów, więc ten argument jest mocno naciągany. Ale pierwszy (cena) i tak przeważa szalę.

Offline WielkiPan

• Użytkownik

# Kwiecień 16, 2012, 10:38:42
@WielkiPan
Czemu polecasz Giotto? Ma jakoś przewagę nad Adobe Flash pod, który Scaleform jest pisany? ;)
No, poza tym, że jest frykasem ;]
To, że jest frykasem w tym przypadku stanowi jedyną zaletę:P Jeżeli nie patrzymy na koszty, Adobe Flash będzie lepszym wyborem.

Offline havana99pl

• Użytkownik

# Kwiecień 18, 2012, 13:44:40
Troszeczkę muszę zmienić koncept tego tematu.

Zamiast szukać możliwości sprzedaży tego projektu, niech posłuży on jako pewnego rodzaju wizytówka i przepustka do pracy jako Game Designer. Dla mnie, czyli dla osoby bez doświadczenia, spoza branży ale potrafiąca coś kreatywnego zrobić i to opisać.

niebawem startuje ze stroną www z pomysłami, więc wszystkich zainteresowanych - zapraszam właśnie tam
pozdrawiam

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Kwiecień 18, 2012, 13:56:33
Mała uwaga. Nikt nie spojrzy na ciebie, nawet nie zaprosi cię na rozmowę, jeśli zaprezentujesz "stronę z pomysłami". Nie trać na to czasu. Istnieje kolosalna różnica między "posiadaniem pomysłu" a "realizacją  swojego pomysłu w postaci grywalnego produktu, który mogę odpalić u siebie i ocenić".
Strona jest nieistotna. Przygotuj mod do gry lub zupełnie swoją grę, który będziesz mógł przesłać osobom rekrutującym.

Offline Troll

• Użytkownik
    • Oficjalna strona gry Gizarma

# Kwiecień 18, 2012, 16:36:27
Dokładnie, sam pomysł jest nic nie wart niestety