Autor Wątek: Noob pytanie do grafików  (Przeczytany 3421 razy)

Offline darthtomi

• Użytkownik

# Marzec 07, 2012, 11:40:32
Próbuje stworzyć plan prac i ustalić co będzie mi potrzebne do mojego projektu gry 2d z rzutem izometrycznym, ale jestem kompletnym niemotą graficzno-artystycznym. Naturalnie, planuje pójść na łatwiznę i zrobić coś podobnego jak w Proteus, tzn. nie ma tekstur, a są jedynie kształty wypełnione "solidnymi" kolorami. Jeszcze nie wiem jak to wyjdzie i czy w ogóle, ale pixelart'ystą raczej nie zostanę więc nie mam zbyt wielu innych opcji.

Czy, któryś z Was, grafików, ma jakiś pomysł od czego powinienem zacząć w mojej przygodzie z grafiką? Mam już za sobą parę tutoriali, ale jeśli macie jakieś linki to poproszę. Czy powinienem kupić sobie tablet do rysowania (taki 150-200 zł)? 

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Antek

• Użytkownik
    • blog

# Marzec 07, 2012, 16:02:08
Takie sprajty można myszką trzaskać, a tablet by ci raczej nie pomógł na tym etapie.

Użyj lepiej takiego rzutu jak w Realm of the Mad God, postacie widziane jakby od boku, a podłoże z góry. Podobne do rzutu izometrycznego ale 1000 razy łatwiejsze do wykonania.

Offline darthtomi

• Użytkownik

# Marzec 07, 2012, 17:01:20
Do czego właściwie przydają się tablety? Czy nie jest wygodniej na nich rysować nawet jeśli nie jest to konieczne na tym poziomie, na którym będę pracować?

Offline WielkiPan

• Użytkownik

# Marzec 07, 2012, 17:11:30
Obawiam się, że za 150-200zł raczej nie jest wygodniej... A i tak podstawowy skill jakiego potrzebujesz, żeby było łatwiej, to obsługa ołówka. Nikt oczywiście nie broni Ci zaczynać od tabletu, ale tablet rysownika z nikogo nie zrobi. Ołówek jednak tańszy :)
Do czego się przydają? Może nie odważę się powiedzieć, że do wszystkiego, bo gra się nimi marnie, ale już retuszuje zdjęcia, pisze czy rysuje odręcznie zdecydowanie lepiej niż myszką.
Nie do końca wiem czego dokładnie potrzebujesz, ale kilka linków do tutoriali (w tym dotyczących pixelartu) znajdziesz tutaj.

Offline darthtomi

• Użytkownik

# Marzec 07, 2012, 17:28:57
Wielki Pan - jak zawsze skory do pomocny:D Dzięki.

Czy na tablecie rysuje się tak jak ołówkiem? Bo mi się wydaje, że ja właśnie będę kreślił raczej kształty (patrz OP), a nie pixel za pixelem na siatce stawiał. Ciężko się rysuje "tak od ręki" za pomocą myszki więc chyba jednak tablet, ale mogę wydać na niego co najwyżej 200 zł. Czy jest więc sens kupować taki tani? Jak wielka jest różnica w jakości i łatwości obsługi?

Offline Chimerian

• Użytkownik
    • Profil na Warsztat.GD

# Marzec 07, 2012, 17:50:38
Uważam że za 200 zł nie kupisz nic dobrej jakości i pieniądze najzwyczajniej w świecie zostaną wyrzucone w błoto.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Marzec 07, 2012, 17:51:43
Obawiam się, że za 150-200zł raczej nie jest wygodniej... A i tak podstawowy skill jakiego potrzebujesz, żeby było łatwiej, to obsługa ołówka. Nikt oczywiście nie broni Ci zaczynać od tabletu, ale tablet rysownika z nikogo nie zrobi. Ołówek jednak tańszy :)

^THIS^ :)

Ponadto, nawet gdy się umie rysować, to tabletu i tak trzeba się "nauczyć".

Poza tym:

Czy na tablecie rysuje się tak jak ołówkiem? Bo mi się wydaje, że ja właśnie będę kreślił raczej kształty

Podobnie, ale to zależy od softu- może być równie dobrze ołówek, co pióro lub aerograf (jeśli masz tablet z wykrywaniem kąta nachylenia itp). Programy malarskie dają dużo opcji.

Jeśli chcesz rysować jak ołówkiem, to po prostu rysuj ołówkiem, wrzuć w skaner (taniej Cię wyjdzie niż tablet) i tyle. Ołówkiem jest z pewnością łatwiej. :)

mogę wydać na niego co najwyżej 200 zł. Czy jest więc sens kupować taki tani? Jak wielka jest różnica w jakości i łatwości obsługi?

Jeśli patrzymy tylko na tablety indukcyjne (poznasz je po lekkim, bezbateryjnym piórku), masz na wejście:

- Wacom Bamboo (A6, 250zł albo 350zł za pen&touch)
- Pentagram Designer (A5, ~400zł, wszystko co możesz chcieć od tabletu ;))
- Jeszcze był (podobno rewelacyjny) Virtuoso za ~800, ale już go chyba nie idzie dostać.
Dalej są chyba tylko cztero- i pięciocyfrowe Wacomy.

Generalnie wszystko, co jest tańsze niż 500zł i nie ma go na powyższej liście, to tablety nieindukcyjne, które mają w piórku baterię.
Widziałem z nich tylko Pentagrama ThinType (i raczej go odradzę- bez rewelacji). Jeszcze Quadpen jest chyba tani, ale nie miałem go w rękach. Kupujesz na własne ryzyko :-)

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Marzec 07, 2012, 17:54:34
A: Jak Ci wpadnie tablet w ręce, to zrób "test linijki". Odpal painta i narysuj od linijki parę skośnych kresek. Jeśli na ekranie nie będą proste (jakieś krótkie skoki w bok np), to zły znak.

Offline Joker

• Użytkownik

# Marzec 07, 2012, 18:08:33
Za to 200 zł lepiej zapłać jakiemuś studentowi pałającemu się w tworzeniu grafiki i będziesz miał co chcesz.

Offline karaluch666

• Użytkownik
    • Moje folio

# Marzec 08, 2012, 19:19:51
Posiadam Wacom Bamboo (A6) i powiem Ci, że do rysowania się raczej nie nadaje. Mały ruch na tablecie robi dużą kreskę na monitorze. Jeśli chcesz koniecznie tablet do rysowania, to pozbieraj kasę i kup coś większego.

Pozdro

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Marzec 08, 2012, 19:35:32
Posiadam Wacom Bamboo (A6) i powiem Ci, że do rysowania się raczej nie nadaje. Mały ruch na tablecie robi dużą kreskę na monitorze. Jeśli chcesz koniecznie tablet do rysowania, to pozbieraj kasę i kup coś większego.

Wow, z taką opinią się nie spotkałem. No ale to ma sens... A co z opcją zamapowania piórka na wybraną część ekranu?

Offline WielkiPan

• Użytkownik

# Marzec 08, 2012, 19:49:52

Pozdro
A możesz to czymś poprzeć? Bo ja właśnie ten rozmiar mam i udało mi się narysować to http://warsztat.gd/screens.php?x=view&id=10776
Co prawda mój skill jest średni/słaby i staram się go szlifować "offline", ale podany przeze mnie przykład chyba mówi sam za siebie.

Offline karaluch666

• Użytkownik
    • Moje folio

# Marzec 08, 2012, 22:33:56
OK, może trochę źle się wyraziłem. Ten tablet nadaje się do rysowania, ale IMO dużo łatwiej  i bardziej precyzyjnie pracuje się na większym rozmiarze.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Marzec 08, 2012, 23:22:34
Ale trzeba pamiętać, że na za małym tablecie jest łatwiej niż na za małej kartce.

Można dowolnie przybliżyć w edytorze konkretny fragment rysunku i mieć całą powierzchnię tabletu na ten jeden fragment.

Offline heavymental

• Użytkownik

# Marzec 09, 2012, 11:46:10
Wacom MTE 450 - zakupisz pewnie za 200zł - ew. okolice (jak okazję znajdziesz to i za 150 sie trafi)  Rozmiar nie ma właściwie znaczenia, może ze jesteś po ASP czy innej kosmicznej szkole artystycznej w której zmuszają Ciebie do mazania na wielkim formacie ;p
I jeśli tablety - to tylko od Wacoma.