Autor Wątek: Jak podzielić dysk?  (Przeczytany 5145 razy)

Offline counterClockWise

• Użytkownik

# Luty 08, 2012, 14:51:06
Moim zdaniem komp jest stary i dlatego muli po prostu. Podział na partycje nic nie zmieni w tej kwestii.
2x2GHz, 2GB brzmi jakby miał już ładnych parę latek.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline nembutal

• Użytkownik

# Luty 08, 2012, 15:28:17
Moim zdaniem komp jest stary i dlatego muli po prostu. Podział na partycje nic nie zmieni w tej kwestii.
2x2GHz, 2GB brzmi jakby miał już ładnych parę latek.
Dodawanie rdzeni nie zapobiegnie muleniu. Podobnie z 2GB RAMu mam problem tylko w przypadku pracy z nowym Photoshopem i 3ds Maxem.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Luty 08, 2012, 15:33:34
Model proca (architektura, cache) ma znaczenie, taktowanie to sprawa drugorzędna. Ale nawet jak miałem kiedyś lapka z Core Duo 2x2 (nawet nie C2D), to działał całkiem fajnie. Taki komp mulić nie powinien.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Luty 08, 2012, 15:46:37
Kos: racja z tym ze nie da sie prosto przewidziec ile bedzie potrzeba, dlatego tez uwazam ze system partycji w Windowsie jest po prostu anachroniczny... Juz w ogole nie mowiac o tym ze jeszcze starszy system MBR pozwala na zaledwie 4 partycje i pogiety system partycji rozszerzonych.

Twoj pomysl z tymi folderami na C: wydaje sie byc ok, ale ma kilka wad, dla mnie istotnych. 1. Rzadko bo rzadko Windowsa jednak trzeba przeinstalowac, czy w ogole cos sie moze spieprzyc i wtedy dostep do danych jest ograniczony, backupy mozna sobie robic co najwyzej na plyty ( a i to niedlugo zniknie bo napedy juz coraz rzadziej w ogole beda instalowane w komputerach ) 2. System plikow to musi byc NTFS a inne systemy dosc srednio sobie z nim radza ( a jak juz to moze byc to poniekad ryzykowne, MS nigdy nie ujawnil specyfikacji NTFS i wszystkie implementacje sa tworzone na bazie reverse engineeringu, co nigdy dokladnie nie jest ) odczyt jest jeszcze ok, ale zapis czesto nie bardzo.

Offline sezerp

• Użytkownik

# Luty 08, 2012, 15:56:07
jasne, że mulić nie powinien.. co Wy w ogóle mówicie, że "na dzisiejsze czasy to wolna maszyna"? czyli co teraz nie taktuje tak jak kiedyś? nie rozumiem tego gadania.. jak już wspomniałem komputer jest przeznaczony tylko dla rodziny, nie dla mnie.. wymieniłem czynności jakie na nim wykonują i jestem absolutnie przekonany, że C2D 2x2Ghz + 2GB RAM DDR2, a i dorzucę jeszcze, że GeForce 7600GT w zupełności powinien wystarczyć, żeby nie niecierpliwić takich użytkowników :-)

ktoś napisał, żebym postawił Linuksa.. ja o tym marzyłem, prawdopodobnie nigdy bym już nie musiał znowu robić porządku na tym komputerze :-) ale użytkownicy nie chcieli, a i ja się bałem, że by sobie nie poradzili..

chciałbym, żeby byli zadowoleni z pracy komputera, nie musieli czekać długo aż się uruchomi, aż uruchomi jakąś aplikację (naprawdę do wielkich celów to on nie jest, a parametry ma do nich aż za duże, chciałbym, żeby szybko chodził).. problem w tym (być może trochę śmiecą, nie wiem), że z Windowsem mi się nigdy to nie udało, bo po jakimś czasie zawsze zwalnia..

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Luty 08, 2012, 16:12:09
Kos: racja z tym ze nie da sie prosto przewidziec ile bedzie potrzeba, dlatego tez uwazam ze system partycji w Windowsie jest po prostu anachroniczny...
No jest- dlatego jak mówiłem jestem za tym by go nie używać :-)

Twoj pomysl z tymi folderami na C: wydaje sie byc ok, ale ma kilka wad, dla mnie istotnych. 1. Rzadko bo rzadko Windowsa jednak trzeba przeinstalowac, czy w ogole cos sie moze spieprzyc i wtedy dostep do danych jest ograniczony
Jak przeinstalować, to tak jak mówiłem- backupy na drugi dysk (fizyczny) i format. A jak się spieprzy, to i tak masz problem, i tak ;)

2. System plikow to musi byc NTFS a inne systemy dosc srednio sobie z nim radza ( a jak juz to moze byc to poniekad ryzykowne, MS nigdy nie ujawnil specyfikacji NTFS i wszystkie implementacje sa tworzone na bazie reverse engineeringu, co nigdy dokladnie nie jest ) odczyt jest jeszcze ok, ale zapis czesto nie bardzo.
"Inne systemy" miały na pewno problemy parę lat temu, jak kiedyś tam używałem linuksa :D, ale wydawało mi się, że ten problem już jest rozwiązany? Zresztą jak trzeba współdzielić jakieś dane między systemami, to lepiej to imho robić w drugą stronę - udostępnić windowsowi partycję np. linuksową.

ktoś napisał, żebym postawił Linuksa.. ja o tym marzyłem, prawdopodobnie nigdy bym już nie musiał znowu robić porządku na tym komputerze :-) ale użytkownicy nie chcieli, a i ja się bałem, że by sobie nie poradzili..
No litości. Linux to jest system dla programistów. :) Zmienię zdanie, jak się doczeka odpowiednika MS Office (jak ktoś mi powie, że LibreOffice to nie jest dobro podrzędne, to niech np otworzy impress i ustawi kolor tła na #c0ffee albo ustawi własny gradient. Bez googla i poniżej 5 minut :-) Stawiam piwo)

Offline Karol

• Użytkownik

# Luty 08, 2012, 16:29:32
Popieram biesa - nie dziel dysku w ogóle. Jeżeli to jest komputer dla ludzi, którzy nie zwracają uwagi na to co gdzie idzie to wszystko i tak będą pchać na C co w efekcie poskutkuje zapchanym C i wolnym D i masą pretensji do Ciebie czemu tak jest.

Offline sezerp

• Użytkownik

# Luty 08, 2012, 16:47:31
w sumie racja :-)
to może chociaż wydzielę z 40GB na dane w razie jakiegoś backupu, czy innej sensacji (teraz kazali zachować ze 20GB to pewnie takie miejsce się przyda na później w podobnych sytuacjach, a na razie nie zanosi się na zakup dodatkowego dysku na tego typu sprawy, bo ktoś proponował w tym temacie)..

Offline Interceptor

• Użytkownik

# Luty 08, 2012, 19:17:36
Ja proponuje podzielic tak-60GB na system, pozostala czesc na inne dane, przy czym po instalacji systemu zmienilbym sciezki dla Document And Settings(Xp) lub Users(win7) na dysk D. Jako ze wiekszosc ludzi zapycha system przenoszac wszystko na pulpit lub do moich dokumentow to w tym przypadku co podalem sciezki pulpitu i moich dok. odnosilyby sie do dysku d. W przypadku awarii systemu odrazu mozna byloby instalowac nowy system bez utrady najwazniejszych danych.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Luty 08, 2012, 19:45:09
@Interceptor
Rozrzucenie danych systemowych (a pliki konfiguracyjne aplikacji za takie uważam) po dwóch partycjach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Na Windowsie to chyba w ogóle nie istnieje dobre rozwiązanie.

Offline Interceptor

• Użytkownik

# Luty 08, 2012, 20:44:30
Dlatego nie jest dobre rozwiazanie ? Ja od lat mam zmienione sciezki systemowe dla xp+7 i nie mialem zadnych problemow. Kwestia zmiany jednego,dwoch wpisow rejestru.

Offline kultys

• Użytkownik
    • Tekno Bowling Master

# Luty 08, 2012, 22:50:41
Zmienianie ścieżek do np. doc jest dość powszednie i się sprawdza szczególnie w firmach gdy trzeba reinstalować co jakiś czas system. Najważniejszym plusem jest to że nie musisz przenosić dokumentów.
Na ogół oprócz moich doc jeszcze się przenosi pulpit.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Luty 08, 2012, 23:59:30
Ja od lat mam zmienione sciezki systemowe dla xp+7 i nie mialem zadnych problemow.
I póki nie masz problemów to jest to dobre rozwiązanie. Jak zaczną się problemy to zaczną się problemy. Po reinstalce systemu i tak powinno się zrobić reinstalkę wszystkich programów, więc wydzielanie Users na osobny dysk nic nie daje. To co pisze kultys jest dobre, ale wciąż przy reinstalce traci się część save'ów z gier.

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Luty 09, 2012, 04:01:00
Nie warto dzielić dysku. Natomiast w takiej sytuacji IMO najlepsze jest postawienie osobnego systemu dla każdej osoby jako maszyny wirtualnej -- przynajmniej każdy będzie miał własne wirusy z gg. :)

Offline Interceptor

• Użytkownik

# Luty 09, 2012, 13:57:56
I póki nie masz problemów to jest to dobre rozwiązanie. Jak zaczną się problemy to zaczną się problemy. Po reinstalce systemu i tak powinno się zrobić reinstalkę wszystkich programów, więc wydzielanie Users na osobny dysk nic nie daje. To co pisze kultys jest dobre, ale wciąż przy reinstalce traci się część save'ów z gier.

Ja nie tworze kopii calego folderu Users ale wylacznie pulpitu, moich dokumentow oraz ustawien programow. Reinstalacja programow jest obowiazkowa, ale za to ustawianie ich opcji juz nie. W przypadku nowszych wersji programow, ustawienia sa nadpisywane lub aktualizowane.