Autor Wątek: COS gra ala GTA  (Przeczytany 11781 razy)

Offline eMul

• Użytkownik

# Grudzień 23, 2006, 21:10:15
Wpadłem na pomysł stworzenia gry ala GTA. Pewnie sobie teraz myslicie, że jestem nieźle pokręcony. Lecz gra ta nie ma być hiciorem, ani niczym takim. Ma się w nią po prostu miło grać. Jesli uda mi się ją stworzyć będzie dostępna za free. Znam C++ dobrze, teraz ucze się wxWidgets i odnosze już pewne sukcesy. Szybko się uczę (c++ zaczałem się uczyć od września tego roku :]). Gierek jeszcze robić nie umiem, książki "OpenGL. Programowanie gier" nigdzie dostać nie mogę. Ale to, że w tej chwili nie potrafię pisać gier nie oznacza, że się nie nauczę i nie pozbawia mnie marzeń. Po wstępie może troche o samej grze.

Fabuła:
W skrócie bohater przybywa do miasta grzechu. Trudno tu spotkać starą babcię, albo jakiegoś normalnego człowieka. Jest tu za to masa prostytutek, zboczeńców i gangsterów oraz przekupiona policja.
Musisz wykonywać zadania w stylu: sprzątnąć kogoś, sprzatnąć kogoś po cichu. Zdobyć jakąś brykę itd.

Jak to będzie wygladało?
Widok będzie połaczeniem nowych części GTA ze starymi - co to znaczy? Będzie 3D, ale z daleka. Ludek będzie trochę większy od tego ze starych części GTA, ale widok będzie 3D pod pewnym kontem.

Pojazdy ograniczone do samochodów, raczej bez łodzi, nie mówiąć już o samolotach.

W temacie napiszcie co sądzicie o tym pomyśle i dodajcie mi otuchy ;)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline BTomasz92

• Użytkownik
    • Wortal Majsterkowicza

# Grudzień 23, 2006, 21:23:23
Musisz wykonywać zadania w stylu: sprzątnąć kogoś, sprzatnąć kogoś po cichu. Zdobyć jakąś brykę itd.
Fajna fabuła ;)

Jeśli uczysz się od września to może ci nie wyjśc, może zacznij od czegoś prostszego - nie porywaj się z motyką na słońce.  Żeby napisac jakąkolwiek grę musisz miec solidne podstawy i znac jakąś bibliotekę graficzną, do obsługi klawiatury i mysi + trochę algorytmów. To tyle w ramach zachęty ;D

Pozdr.
TomAsz

maho

• Gość
# Grudzień 23, 2006, 21:52:33
Dla otuchy, mielismy zrobic z teamem gre 2D na wzor starego GTA i nie wypalilo, wiec Ty sam nie masz szans zrobic tego w 3D :P Chyba ze na gotowym enginie :)

Offline eMul

• Użytkownik

# Grudzień 23, 2006, 22:04:23
Jasne, że na gotowym engine. Myślę o OGRE i jakiejś prostej fizyce.
Myślę, że nie warto tracic czasu na własny engine (chyba że miałby być mega rewolucyjny).

maho

• Gość
# Grudzień 23, 2006, 22:17:03
I tak bedzie Ci ciezko to wszystko zrobic :P
Myslalem ze chcesz pisac wlasny engine, jak pisales o ksiazce o OGLu :]

Offline BTomasz92

• Użytkownik
    • Wortal Majsterkowicza

# Grudzień 23, 2006, 22:25:18
Jak piszesz z gotowym silnikiem to chyba bardziej ci się "perełki programowania gier" przydzdzą...

Offline eMul

• Użytkownik

# Grudzień 23, 2006, 22:30:05
1. OpnGL wypadałoby znać.
2. A co takiego jest w perełkach?

Offline BTomasz92

• Użytkownik
    • Wortal Majsterkowicza

# Grudzień 23, 2006, 22:41:28
Perełek jeszcze nie czytałem (z racji ceny  :-\), ale książka chyba warta jest polecenia - odsyłam do źródła http://helion.pl/ksiazki/ppgvp.htm

Offline Spider100

• Użytkownik
    • Strona domowa

# Grudzień 23, 2006, 23:53:46
TomAsz nie rozumie dlaczego nie czytałeś, a polecasz. Perełki nic tu nie dadzą chyba bardziej przyda się dokumentacja od silnika. Druga sprawa musial byś być grafikiem i programistą w jednym żeby to zrobić :D
GTA to fajna gierka i chętnie bym pograł w jakieś klony więc życzę powodzenia ktore będzie bardzo potrzebne, sam już myślałem nad zrobieniem tego typu gry ale uznałem ze za wcześnie jeszcze :)

Offline novo

• Użytkownik
    • my devblog

# Grudzień 24, 2006, 00:59:50
mahho, twoja odpowiedz niewiele pomaga. 'Nam sie nie udalo, to Tobie tez nie wyjdzie' ani nie pomaga. Chcesz chlopaka zniechecic? Jak ma zapal niech pisze, jak nie wyjdzie trudno, jak wyjdzie to swietnie. Mowienie komus na starcie ze mu nie wyjdzie uwazam za czysta zlosliwosc. Nie jestes w stanie tego przewidziec, jedynie mozesz zniechecic. Czemu ostatnio takie populatrne stalo sie zniechecanie ludzi do jakichkolwiek pomyslow? Rozumiem ze jak ktos przychodzi z 'projektem' supergry i szuka leszczy to mozna go troche zjechac, ale nie osobe ktora tylko chce przedstawic swoj plan i to wszystko. Ja mu zycze wytrwalosci przy kodzeniu i ukonczenia projektu(chodzby nie za pierwszym razem). Najwazniejsze to sie dobrze przy tym bawic i nie wmawiac sobie ze sie zrobi gre roku.

Pozdr
novo.

Offline Narrenturm

• Użytkownik

# Grudzień 24, 2006, 02:49:57
Jasne że nie można zniechęcać ale można życzliwie poradzić żeby nie porywał się z wykałaczką na lwa(żeby nie powtarzać tekstu o motyce :) ). Według mnie nie ma co robić od razu super-hiper-wypasionej giercy bo tylko sie człowiek zniechęci do kodzenia. Dobrze ci radze zabierz sie najpierw za robienie jakiejś małej gierki takiej którą wiesz ze dasz rade skończyć w tydzień, potem zabieraj sie za coraz większe projekty aż dojdziesz do takiego momentu że będziesz czuł że masz tyle doświadczenia że dasz radę zrobić tą swoją wymarzoną grę.

Mówię ci to z własnego doświadczenia... poprostu nie warto...  ;)

Co do pomysłu to zbyt biednie to opisałeś żeby cokolwiek skomentować...  :P

Offline d0ubl3_j

• Użytkownik

# Grudzień 24, 2006, 05:29:40
uhm, a co w tym trudnego? jezeli ma zaparcie, bedzie sie uczyl, to najpierw powstanie bardzo prosta wersja gry, potem prosta, a potem zacznie powstawac cos, co moze was zaskoczyc ;)

koder sie nie moze bac kodzic, czy kodzi gre a'la gta, czy robi sobie sniadanie, analizuje problem, rozpisuje sobie sposob dzialania i dziala, potrzebne samozaparcie, bez niego troche ciezko ;p

wiekszosc osob podchodzi do problemu: to jest tak trudne, ze nie warto kodzic ; albo: to jest tak proste, ze nie warto kodzic ; co daje nam trzecia wartosc bool, co jak wiecie jest ciut nie mozliwe ;p

wiecej abstrakcji w podchodzeniu do problemu, fakt, nie jest to latwy projekt, jezeli nie ma sie samozaparcia i samozdyscyplinowania (pozdro maho ^^), ale gdy sie posiada te cechy, to naprawde i chce sie to osiagnac, to zrobi sie rzeczy wielkie, o ktore czlowieka nikt nie posadzal

ok, dosyc tego moralizowania bo kod stygnie ;)

hf and gl ;)

Offline Narrenturm

• Użytkownik

# Grudzień 24, 2006, 06:00:45
Wiadomo można sie od razu wspinać nago na k2, zimą, najbardziej stromym zboczem, albo można najpierw poćwiczyć alpinistykę na mniejszych szczytach i po jakimś czasie tą k2ójkę rzeczywiście zdobyć ;).

PS. Widze że nie tylko mi najlepiej kodzi się po nocach :)

Offline eMul

• Użytkownik

# Grudzień 24, 2006, 12:47:38
Ktoś wspomniał, że za mało opisałem, więc dodam jeszcze trochę.

Bronie
Poza standardowymi w tego typu grach zamierzam dorzucić jeszcze granatnik, jakąś maszynówkę z laserowym celownikiem (kto grał w NightFire wie o co chodzi ;]).
Można by też usunąć bazukę i usypiacz. To by dodao trochę realizmu, bo gdzie w mieście dostaniesz bazukę O_o, albo usypiacz.
Ograniczono by także liczbe broni, które może nosić postać. Np. 3 + jakiś granacik:
-duzy kałach na plecach,
-jakieś UZI przy pasku
-pistolecik
-granat

maho

• Gość
# Grudzień 24, 2006, 13:23:24
mahho, twoja odpowiedz niewiele pomaga. 'Nam sie nie udalo, to Tobie tez nie wyjdzie' ani nie pomaga. Chcesz chlopaka zniechecic? Jak ma zapal niech pisze, jak nie wyjdzie trudno, jak wyjdzie to swietnie. Mowienie komus na starcie ze mu nie wyjdzie uwazam za czysta zlosliwosc. Nie jestes w stanie tego przewidziec, jedynie mozesz zniechecic. Czemu ostatnio takie populatrne stalo sie zniechecanie ludzi do jakichkolwiek pomyslow? Rozumiem ze jak ktos przychodzi z 'projektem' supergry i szuka leszczy to mozna go troche zjechac, ale nie osobe ktora tylko chce przedstawic swoj plan i to wszystko. Ja mu zycze wytrwalosci przy kodzeniu i ukonczenia projektu(chodzby nie za pierwszym razem). Najwazniejsze to sie dobrze przy tym bawic i nie wmawiac sobie ze sie zrobi gre roku.

Pozdr
novo.
Novo, tak jak wczesniej napisalem, wywnioskowalem (po ksiazce o OGL)ze eMul chce pisac swoj engine, wiec sam wiesz ile by mial roboty. Jezeli wykorzysta gotowy silnik, to czemu mialoby sie nie udac ? :)
Poczekamy, zobaczymy co z tego wyjdzie :)