Autor Wątek: Własny engine  (Przeczytany 2226 razy)

Offline Ed

• Użytkownik

# Grudzień 23, 2006, 16:20:16
Witam !

Od pewnego czasu bardzo interesuje mnie pisanie silników do gier. Może na razie nie jestem w stanie napisać czegoś bardzo dobrego ale piszę swój drugi engine i sprawia mi to dużo wiekszą frajde od pisania gier czy porgramów ( choć mój silnik chce wykorzystać do napisania jakiejś gry). Jednak wiele moich znajomcyh programistów mówi mi : " Nie męcz się z własym enginem bo sam i tak nie napiszesz czegoś na miare ogre" i namaiwają mnie żeby pisał gry na gotowym silniku. Nieraz słysze też sie się marnuj bo dużo sie nie naucze w ten sposób. Z jednej strony mają racje bo samotne pisanie engine to duzo pracy i nieraz mi sie niechce a nistety nieznam nikogo z kim mógłbym wspólnie pisać silnik :( Co o tym sądzicie ? Na pewno część z was pisze własne silniki ? Czy sie opłaca ? Może lepiej dać sobie spokój i wybrać gotowy engine ?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Silther

• Użytkownik

# Grudzień 23, 2006, 16:26:00
Zobacz ten wątek i tekst na wiki.

Offline Wiadomo

• Użytkownik

# Grudzień 23, 2006, 16:53:57
Jesli jestem kamikadze to mozesz pisac =)

truman

• Gość
# Grudzień 23, 2006, 17:51:33
Ed: skoro sprawia Ci to przyjemność to wszystko jest ok. Twoi koledzy mylą pojęcia. Zabawny jest tylko scenariusz jak zbiera się grupa "tfurcuf" mmorpg i zaczyna go robić od silnika, edytora poziomów, potem edytora shaderów, po czym po 2 latach ma techdemo z kilkoma postaciami i drzewami i projekt upada.

Też lubię pisać silniki... ale i gry. Silniki swoje rozwijałem latami od początku lat 90. Pierwszy w pascalu, potem czysty asm, na końcu ogl. Gdy napisałem wersję 9.0 swojego silnika (czyli 9 raz napisałem go od nowa) stanąłem przed wyborem. Albo gry albo kolejny silnik z przerażającą już wersją 10.0 :)
I jak tu pogodzić przyjemność pisania silnika z wydawaniem gier ? Znalazłem sposób. Gdzieś na przełomie wieków zebrałem wszystkie ówczesne darmowe silniki i wybrałem najlepszy projekt i prostu się dołączyłem do devteamu najpierw bugreportami potem coraz odważniejszymi fixami, skończywszy na własnych pluginach. Dziś sam jestem dziadkiem więc cóż bym... Robię kod dla Crystal Space i przynajmniej wiem że 1) zaoszczędzę czas przy robieniu gier - bo wykorzystam gotowe rozwiązanie 2) dyskutuję nad rozwojem CS i wiele rzeczy będzie po mojej myśli 3) kod nie pójdzie w rezultacie do szuflady tylko skorzysta tysiące ludzi

Offline orzech

• Użytkownik
    • homepage

# Grudzień 23, 2006, 18:11:43
Moim zdaniem zawsze warto *spróbować* napisać coś na kształt silnika. Co prawda Twój pierwszy projekt tego typu nie będzie idealny, ale zdobędziesz cenne doświadczenie i zwrócisz uwagę na istotne problemy, które pojawiają się w trakcie pisania. Potem sugerowałbym jednak przyglądnąć się kilku darmowym, już gotowym silnikom, abyś mógł skonfrontować swój projekt z projektami innych programistów (którzy być może mają większą wiedzę i doświadczenie). W ten sposób będziesz mógł wyłowić istotne rozwiązania i przenieść je ... do kolejnej wersji swojego silnika. :)

Pozdrawiam

Offline pawelad

• Użytkownik
    • strona domowa

# Grudzień 23, 2006, 20:25:38
Gdybym czul, ze jestem w stanie zrobic sam komercyjna gre, to na pewno wybral bym  gotowy. Ale w pojedynke  nic nie zdzialam nawet majac najlepszy engine. Ludzi interesujacych sie tematem jest bardzo malo, a juz na pewno w kieleckiem. Dlatego wole pisac swoj silnik, bawic sie nim i uczyc wielu nowych rzeczy, majac nadzieje ze kiedys w koncu bede mogl uczestniczyc w tworzeniu komercyjnej gry.

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Grudzień 24, 2006, 12:16:00
Dyskusję proszę prowadzić dalej tutaj: http://forum.warsztat.gd/index.php/topic,164.0.html