Autor Wątek: Blog z freebiesami PSD  (Przeczytany 3813 razy)

Offline salazar

• Użytkownik

# Styczeń 12, 2012, 23:17:47
Gdybym miał jeszcze czas zająć się Gimpem to pewnie bym to zrobił, ale właśnie zająłem się dwoma blogami na raz i chyba już mi nie starczy czasu.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Kuba D.

• Użytkownik

# Styczeń 13, 2012, 12:05:11
No dajcie spokoj, Photoshop to jest jakies 6-7 stowek ( wersja studencka - czyli do komercji bez zadnych ograniczen czasowych) i nie bedzie narzekan na psd.
A jak ktos chce oszczedzic to kupuje za 2.7k pakiecik ze wszystkimi produktami Adoba ( master collection - bedzie mial Ilustratora, Flasha Pro, Photoshopa i wszystkie inne cudawianki).

A co do tematu - bardzo fajne te grafiki, naprawde dobra robota, przydalby sie jeszcze jakis post-apo set, taki falloutowy ;)

Offline iniside

• Użytkownik

# Styczeń 13, 2012, 12:11:52
@Antek: działa to tak samo jak plugin do gimpa, czyli bardzo źle. Dziwne bo nawet imagemagic sobie z tym nie radzi.

@offtopic: ok, profesjonaliści używają Ps, ok. Tylko do kogo są w takim razie adresowane takie darmowe grafiki? Dla pro to nie problem takie coś zrobić i mu za to płacą, a jak ktoś ma kasy za dużo to nie będzie się bawił w sklejanie darmowych grafik z neta, tylko sobie zamówi u zawodowca. Może jest tu jakiś pro który wytłumaczy mi po co mu darmowe grafiki?
Bo czasami zamiast robić samemu lepiej poszukać. A i potem można powiedzieć, że się ciezko pracowało (szukajac grafik na google ;p).

Poza tym badzmy zyciowi... - naprawde uwazasz ze wszyscy posiadacze PS placa grzecznie 3k Adobe a reszta sciaga GIMPA ? Think twice ;)
Adobe jest nawet na ręke , ze Kowalski nie placi. Bo jak Kowalski bedzie chcial zarabiać na PS, to go i tak kupi, bo niczego innego nie zna i sie juz przwyczail :D.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2012, 12:13:26 wysłana przez iniside »

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Styczeń 13, 2012, 13:27:42
@iniside: Dokladnie, zreszta. Podobna mechanika dziala takze dla innych "duzych" softow, ale tez Windowsa. Adobe niczego nie traci ze jakis kowalski w domu bedzie sobie mizial grafe

Offline Paweł

• Użytkownik

# Styczeń 13, 2012, 15:26:12
Chodziło mi raczej o to że i tak do gier nie używa się plików .psd. Tak samo jak do modeli nie używa się plików .blend, a ludzie robiący w blenderze zazwyczaj jak już wrzucają model do sieci to konwertują go na coś używalnego. Odbiorcy dzięki temu nie są zmuszeni instalować blendera, choć to i tak nie problem bo jest darmowy.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Styczeń 13, 2012, 16:32:31
Plik .psd jest "zrodlem" grafiki, ale o to wlasnie chodzi. Ktos moze sobie otworzyc .psd, przerobic, sprawdzic jak sa zrobione pewne efekty i zaaplikowac to w swoim projekcie. Jakby dostal takiego .png to nic by z tego nie zrobil oprocz ew. przeskalowania i wstawienia zywcem do swojej aplikacji. 

W przypadku modeli tez raczej chcialbym plik "zrodlowy" .blend

Gotowce w tym przypadku moga znalezc zostosowanie co najwyzej w jakims na szybkle sklepanym prototypie...

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Styczeń 13, 2012, 17:00:05
.blend to - pomijając rozmiar -  chyba najsensowniejszy format do dystrybucji, jeżeli się modeluje w blenderze. :) Narzędzie darmowe, a odbiorcy łatwiej wyeksportować / wypalić sobie z blendera co tam chce, niż później się męczyć z konwersją między "stratnymi" formatami.

To samo bym powiedział o formatach innych narzędzi, gdyby były chociaż po części darmowe :)

PSD, biorąc pod uwagę niejako bezkonkurencyjność Photoshopa (mówię to jako gimpowiec :)), może wg mnie uchodzić za niejaki lingua franca grafik 2D, z dokładnie tych samych powodów.

Trzeba się jednak liczyć z drugą stroną medalu: dostosowanie dowolnej grafiki (2d, 3d) pod grę to dodatkowa praca. Dlatego jeśli grafik pracuje dla teamu, to powinien dostać od koderów konkretne wytyczne, czego potrzebują (lub gotowy eksporter) i dostarczać konkretnie ten format po takim a takim postprocessingu. Ale blog z freebiesami nie pracuje dla nikogo. Dlatego:

IMO dystrybucja w 2 formatach równolegle:
- .psd
- .zip z wyeksportowanymi warstwami w png
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2012, 17:03:08 wysłana przez Kos »

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Styczeń 13, 2012, 18:04:45
IMO dystrybucja w 2 formatach równolegle:
- .psd
- .zip z wyeksportowanymi warstwami w png

No tak, w sumie to by bylo idealne rozwiazanie. Zreszta sa na pewno jakies narzedzia ktore z poziomu jakiegos skryptu moglyby robic to samemu.

Offline salazar

• Użytkownik

# Styczeń 13, 2012, 19:49:17
Mam jeszcze pytanko, czy tego typu grafiki są potrzebne? Przed chwilą zrobiłem cos takiego zajęło mi to około godziny i chciałem wiedzieć czy tego typu rzeczy przydadzą się na freebiesach.

http://gyazo.com/a6f48514a20f9f4dabdb29648532f276