Autor Wątek: Dział z kodami źródłowymi gier  (Przeczytany 5191 razy)

Offline MrKaktus

• Użytkownik

# Grudzień 13, 2011, 21:43:27
Zastanawia mnie czemu na warsztacie nie ma działu zawierającego mirror kodów źródłowych gier. Jest to w końcu nieocenione źródło wiedzy, pokazujące jak to robią fachowcy a często i legendy gamedevu. Wystarczyło by wrzucić te paczki na serwer warsztatu i do każdej dać np. obrazek okładki gry, jej krótki opis i warunki na których został udostępniony kod.

Na początku na takiej liście znalazłyby się na pewno gry od Id Software:
Doom, Doom 2, Doom 3, Quake, Quake 2, Quake 3, Quake 3 Team Arena

Myślę jednak że jeżeli by się postarać to można znaleźć źródła do innych klasyków, np.:
Homeworld - Pierwszy prawdziwie trójwymiarowy kosmiczny RTS, Game Of The Year 1999 i inne nagrody na koncie,  kod do ściągnięcia tutaj:
http://homesource.nekomimicon.net/downloads/RDN_licensed/

Co o tym sądzicie ?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Grudzień 13, 2011, 21:51:42
Jak najbardziej za... Troche takiego kodu zostalo udostepnionego... Nie tylko do starszych gier AAA ale tez do niektorych indie.  Z AAA przypominam sobie ze sa dostepne zrodla do Civ: Call to Power 2

Offline piotrekb

• Użytkownik

# Grudzień 13, 2011, 22:38:41
Choć mało co się udzielam na forum, byłbym za takim działem. Od siebie dopisze Gisha (http://crypticsea.blogspot.com/2010/05/gish-open-source.html), World of Goo (http://2dboy.com/2009/05/27/rapid-prototyping-framework/).

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Grudzień 13, 2011, 22:40:14
To nie sa zrodla to World of Goo tylko zalazek ich prostego frameworka do prototypowania ;) Tak slodko to nie ma ;p

Offline Paweł

• Użytkownik

# Grudzień 13, 2011, 22:52:54
Do tego wystarczy jeden temat, dział to wg. mnie przesada.

Offline Oti

• Użytkownik

# Grudzień 13, 2011, 22:57:40
Do tego wystarczy jeden temat, dział to wg. mnie przesada.
Nie na forum, bo to bez sensu. Mowa o dziale na stronie głównej.

Pozwolę sobie na granicy offtopu dodać jeszcze własną propozycję: Przydałby się również dział z 'samplami' kodu użytkowników. Czyli jak ktoś napisał przydatny skrawek kodu to żeby mógł się nim podzielić. Możnaby było tam wklejać też całe mniejsze projekty(np. jakiś tetris, czy pong) co by pomogło niektórym początkującym programistom.

Offline Paweł

• Użytkownik

# Grudzień 13, 2011, 23:10:41
Aa warsztat.gd - pamiętam byłem kiedyś na tej stronie ;)

A tak na poważnie to najciekawsze linki/materiały/kod i tak przewijają się na forum i niby mamy linkowisko ale i tak jest ono mało przydantne bo nie zawiera linków bezpośrednio do artykułów, tylko przeważnie do innych witryn które i tak można bez trudu wygooglować.
Fajnie by było gdyby (komuś się chciało) zbierać linki rzucane na forum, dodawać do nich zdanie,dwa opisu (albo tagi) o czym 'traktują' i wrzucać do pod-kategorii linkowiska np. 'z forum'. Często przeczesuje forum w poszukiwaniu ciekawego linka którego nie zapisałem.

Pozatym naprawdę linki to za mało? Okładka oraz mirror warsztatu mają zachęcić do ściągnięcia?

Offline Snajpa

• Użytkownik

# Grudzień 13, 2011, 23:34:41
@oti - bardzo dobry pomysl : )

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Grudzień 14, 2011, 00:06:37
Naprawę, jeżeli ktoś jest w stanie analizować źródła takich gier, to sam wie gdzie to znaleźć.

Offline Marszal

• Użytkownik

# Grudzień 14, 2011, 00:17:34
Taki dział na stronie głównej byłby przydatny. Choćby dlatego, że zwiększyłoby to po prostu efektywność kodu wielu programów (choć z drugiej strony coraz mniej osób zagląda na stronę główną).
Nie dajmy się pochłaniać przez głupie patenty :). Każdy dobry link byłby wartościowy.

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Grudzień 14, 2011, 01:00:07
Jak będzie wiki to jak najbardziej będzie można taki tekst zamieścić.

Offline MrKaktus

• Użytkownik

# Grudzień 14, 2011, 10:23:09
Naprawę, jeżeli ktoś jest w stanie analizować źródła takich gier, to sam wie gdzie to znaleźć.
Tylko że gry z każdym rokiem są coraz starsze i znaleźć do nich źródła jest coraz ciężej bo zwyczajnie giną w sieci wraz z wymieraniem stron (np. strony oficjalne Homeworlda już dawno nie istnieją tak samo jak sama Sierra).

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Grudzień 14, 2011, 10:25:39
jeżeli ktoś jest w stanie analizować źródła takich gier, to sam wie gdzie to znaleźć.

I nie zawsze jest swiadom ze jakas gra zostala wydana w wersji open source/ma udostepnione zrodla.... Ja np. nie wiedzialem o Homeworldzie...

Offline Liosan

• Redaktor

# Grudzień 14, 2011, 20:03:37
To może jeszcze Allegiance, w które aktualnie można grać jako Free Allegiance.

Liosan

Offline MrKaktus

• Użytkownik

# Grudzień 14, 2011, 20:18:43
Zebrałem to co miałem pod ręką dziś i wrzuciłem na swój hosting.
Pierwsza paczka z grami do ściągnięcia pod adresem:

http://mrkaktus.org/downloads/Games_Source_Codes_Part_I.rar

W skład paczki wchodzą:
Doom
Doom (iOS)
Doom 3
Quake
Quake II
Quake III Arena
Wolfenstein 3D
Wolfenstein (iOS)
Wolfenstein Enemy Territory