Autor Wątek: Problem ze sceną  (Przeczytany 3201 razy)

Offline MazzirPL

• Użytkownik

# Październik 31, 2011, 22:36:02
Witajcie. Otóż chciałem zacząć zabawę z Unity3D, ale napotkałem problem jeszcze przed startem. Otóż gdy robię jak mi mój znajomy przykazał tj. tworzę "podłoże" mapki przy użyciu Terrain -> Create Terrain lub Game Object -> Create Other -> Plane; to spotyka mnie niemiła niespodzianka - tworzy mi pusty obiekcik, który może jedynie robić do mnie smutną minę ze sceny :/ Nie wiem co mam z tym zrobić, już 2 razy reinstalowałem Unity. Posiadam wersję 3.4.2. Bardzo proszę o pomoc, poniżej zamieszczam screen po dodaniu terrain (to samo jest z Plane).
Pozdrawiam, MazzirPL.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Snejk47

• Użytkownik

# Październik 31, 2011, 22:37:17
Przeskaluj, przybliż, może jest tak małe, że nie widać.

Offline MazzirPL

• Użytkownik

# Październik 31, 2011, 22:49:02
Próbowałem już scrollem na maxa oddalać i przybliżać i wycentrowania klawiszem F. Nic to nie zmienia oprócz przesunięcia się na scenie. Przy skalowaniu nawet nie daje się skalować, po prostu przeciągam, puszczam i strzałki wracają na swoje miejsca i wszystko pozostaje bez zmian. Z pozostałymi obiektami np. BigTree mam to samo.
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2011, 23:02:54 wysłana przez MazzirPL »

Offline Ciunkos

• Użytkownik
    • Black Sheep

# Październik 31, 2011, 23:01:27
Może patrzysz od spodu terenu / płaszczyzny? W takim wypadku działa backface culling przez co ścianki zwrócone tyłem do kamery nie są rysowane.

Offline MazzirPL

• Użytkownik

# Październik 31, 2011, 23:14:11
Obracałem jak się tylko dało. Po prostu jakbym stworzył empty object.

Offline Will

• Użytkownik

# Październik 31, 2011, 23:20:40
A reszta obiektów jest ok? Tzn np cube czy jakiś mesh.

Offline sztacheta28

• Użytkownik
    • Wsparcie dla Unity 3d po polsku

# Październik 31, 2011, 23:39:07
Wrzuć PLANE na scenę. Zwiększ znacznie jego skalę i użyj narzędzia do zmiany rotacji. Dzięki temu będzie wiadomo czy na pewno nie patrzysz na obiekt od niewidocznej strony. Co do Terrain warto też użyć opcji "Terrain->Refresh Tree and Detail Prototypes", może pomoże.

Offline MazzirPL

• Użytkownik

# Listopad 01, 2011, 19:49:30
Niestety nadal bez efektu.

Offline Liosan

• Redaktor

# Listopad 01, 2011, 20:16:19
To może podrzuć nam ten projekt?

Liosan

Offline Will

• Użytkownik

# Listopad 01, 2011, 20:34:44
Niestety nadal bez efektu.
Trudno o efekt jeśli nie podaje się potrzebnych informacji. Jeśli nic nie widać także dla innych meshy pewnie bawiłeś się z warstwami czy kamerą.

Offline MazzirPL

• Użytkownik

# Listopad 01, 2011, 23:13:54
Reinstalowałem już 2 razy i nie pomogło. Jutro jak wrócę do domu podeślę projekt ze stworzonym terrain, plane i jakimś boxem.

Offline 3.14

• Użytkownik

# Listopad 02, 2011, 10:42:56
To że reinstalowałeś mogło nic nie dać raczej przywróć ustawienia fabryczne. Jak robisz teren to jeden z jego rogów jest tam gdzie gizmo więc widział byś jakąś siatkę. Faktycznie podrzuć scene albo ja ci mogę podesłać jakąś świeżą scenę z moimi ustawieniami.

Offline MazzirPL

• Użytkownik

# Listopad 02, 2011, 21:11:27
Ok podrzucam scenę. Proszę o sprawdzenie i ew. podesłanie sceny z właściwymi ustawieniami.
http://www.speedyshare.com/files/31043213/scena.unity
Pozdrawiam.

Offline shinosuke

• Użytkownik

# Listopad 03, 2011, 01:11:25
Jest duża szansa że Twój problem rozwiąże któryś z poniższych kroków:

1) w prawym górnym rogu sceny, upewnij się że są zaznaczone wszystkie warstwy (w dropliście ptaszek przy All)

jeśli to nie rozwiąże problemu spróbuj kroku nr 2 :)

2) Window -> Layouts -> Revert to factory settings; powinno załatwić sprawę (tak jak wspomniał Pi) gdy 1) nie zadziała

ps. Na przyszłość lepiej zawsze wrzucać cały projekt zamiast jednej sceny (przynajmniej na etapie gdy nie jest on jeszcze zbyt duży, tak widziałem jakiegoś zipa ale ściągnę gdy oba powyższe kroki zawiodą ;))

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2011, 01:13:57 wysłana przez shinosuke »

Offline MazzirPL

• Użytkownik

# Listopad 03, 2011, 22:27:22
Nadal bez zmian :/ Ani opcja nr 1 ani nr 2 nie zadziałała.