Autor Wątek: Battlefield 3  (Przeczytany 3796 razy)

Offline WielkiPan

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 00:27:48
Zapraszam do dyskusji i dzielenia się Waszymi wrażeniami :)
Co czuję po rozegraniu ok. 3h w multi? Czuję się przytłoczony skokiem jakościowym w stosunku do BF:BC2 (nie mówiąc o prawdziwym poprzedniku :P ).

Zacznę jednak od minusów:
- mały minusik za słabe przygotowanie na premierową falę rejestracji - wczoraj nie udało mi się dopchać nawet do strony logowania (krzyczało, że nie rozpoznaje zarejestrowanej kopii gry). Dziś było już bezproblemowo.
- uruchamianie gry przez (kolejno) Origin->Stronę internetową
- strona internetowa zastępuje standardowe menu główne (z jej poziomu wybieramy serwery multi, tryb coop, kampanię dla jednego gracza, edytujemy wygląd naszego dog taga, wybieramy avatara, przeglądamy statsy, sprawdzamy ile brakuje do kolejnych unlocków itd.)

Plusy:
- ogólne wrażenia audiowizualne
- cieszące oczy drobne ficzery graficzne typu oślepienie przez celownik laserowy (wygląda genialnie), piękny lens flare...
- destrukcja
- odrzutowce (choć jeszcze nie miałem okazji latać osobiście, to widziałem je w akcji "na żywo" w trakcie gry - brak mi słów)
- charakterystyczna chłodna kolorystyka
- momentami wygląda przerażająco realistycznie (np. strzelaniny w ciasnych korytarzach i tunely na mapie Szczyt Demawendu)
- leżenie - jednocześnie plus, bo można się schronić nawet za stosunkowo niskim murkiem (oczywiście nie przed RPG albo salwą z Abramsa :P) i minus ze względu na kamperów (strzały z podstawowej snajperki są skuteczniejsze niż analogiczne w BF:BC2)
- dodatki do broni są teraz powiązane ze skutecznością walki danym typem pukawek, a nie z ogólnym poziomem żołnierza, czy poszczególnych klas
- latarki taktyczne

Chwilowo to tyle.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Avaj

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 00:50:34
ja zostaję przy BF:BC2, nie potrzebuję więcej strzelanek, tym bardziej, że to wszystko to samo

Offline Raptor

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 01:12:45
Kampania jest całkiem niezła, ale oskryptowana bardziej niż CoD:MW2 (jeśli się da :P) - oskryptowane drabiny po których można iść tylko do góry, automatyczne ginięcie gdy odejdziesz na kilka kroków od przewidzianej ścieżki (to na mniejszych mapach) jest tutaj normalne :)
Ogólnie grało się całkiem nieźle, ale CoD 4 albo MW2 dużo bardziej mi się podobały.

Multi oczywiście o wiele lepsze od kampanii, na pewno poświęcę na nie "trochę" czasu :D

I żeby nie  było - mam i Battlefielda 3, i zamierzam kupić MW3 :)

Offline Snejk47

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 01:14:49
Właśnie to mnie śmieszyło jak Dice i EA twierdzili, że wszystko jest "żywe" i nie ma skryptów, a ja na tych filmach wszędzie skrypty widzę zamiast modeli, też tak macie? :D

Offline Kuza

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 01:25:24
Jestem jeszcze przed pierwszym uruchomieniem bf'a 3, ale to co napisałeś w minusach o menu w przeglądarce jest dość przerażające. Póki co nie potrafię sobie nawet tego wyobrazić ;). Słyszałem też o kill camach, czy to prawda?! Jestem wielkim fanem bf'a 2 i namiętnie gram z dużymi przerwami w niego od jego daty premiery, a więc boję się rozczarować :].

Offline Kitsune

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 03:04:21
Menu w przeglądarce to ma być "nowa moda" więc niedługo nie tylko BF3 będzie takie miał :D
Minusy BF3 to czasami masakryczne błędy w fizyce i animacji:
- czołg wylatuje w powietrze na 100 metrów
- zabija mnie koleś "ślizgający" się po ziemi w pozycji leżącej, gdy jego broń jest skierowana tyłem do mnie
Jeszcze jeden bardzo duży minus - wymagania BF3 są teraz prawie 2x większe niż w becie. W becie mogłem pograć przy płynnej animacji 1280x1024 na średnich detalach, a teraz na najniższych gra potrafi mocno zwolnić. (tak wiem, czas wymienić mojego wysłużonego już PC-ta lub chociaż kartę graficzną)

Offline Karol

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 03:54:13
Menu w przeglądarce to ma być "nowa moda" więc niedługo nie tylko BF3 będzie takie miał :D
w00t?! Najpierw jakieś menusy w Adobe AIR, a teraz to? Cały budżet idzie na bijące po oczach wodotryski i reklamy?

Offline BEZIMENNY45645

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 09:44:59
Ja dopiero pierwsze 2 misje przeszedłem,ale mogę powiedzieć że mi się podoba Battlefield 3. Ładna grafika i nawet dobrze zoptymalizowana. Na moim radku 5770 z wyłączonym MSAA i Post Antialiasingiem na high(reszta opcji na Ultra) wogóle nie klatkuje,a grafika ładna. Jak dla mnie trochę za bardzo oskryptowana,ale to chyba jedyny minus według mnie.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 29, 2011, 12:58:34
Ja nie trawie "interaktywnych filmow" ktore teraz nazywa sie grami.... Nie trawie QTE, ktore moim zdaniem sa totalnie bezsensownym zapychaczem czasu. Wolalbym juz obejrzec po prostu ta pieprzona scenke niz nawalac w spacje....

Multi to pewnie zupelnie inna sprawa, grafika tez robi wrazenie, ale kampania ? Ja nadal nie moge ogarnac jak ludzie moga kupowac taki szajs jak Modern Warfare i podobne. Jedyna sensowna odpowiedz to dla mnie multi.

# Październik 29, 2011, 13:13:33
@vashpan
Widać jest to kwestia gustu. Np. mi się bardzo podobają, jak to nazywasz, "interaktywne filmiki" i nie mam nic przeciwko QTE :)

On topic: pierwsza misja z jetami w BF3 jest fajna, chociaż mam problemy z zestrzeliwaniem używając tylko działka. Argh.

Offline nembutal

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 13:56:11
Na ile ta gra wymusza teamwork? Jak w praktyce wygląda przebieg gry multiplayer? Bo co z tego, że jest 100 serwerów jak na każdym będą dzieci ze snajperkami albo każdy tylko czeka na respawn czołgu/helikoptera żeby samemu się nim oddalić.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 29, 2011, 14:12:36
@gynvael: nie no wiadomo ze to kwestia gustu... Ja po prostu wychowany na Atari,Amidze i "dawnych czasach" za stary chyba juz jestem na te "nowe trendy" ;) Jedyne dobre gry obecnie to jakies rozne indie ktore przynajmniej probuja byc innowacyjne. Ja po prostu zasypiam na wtornych, latwych, nudnych jak flaki z olejem... Doceniam oczywiscie Frostbite 2, multi tez na pewno musi byc miodne, ale kampanie single po prostu nie trawie.

Sa jednak wyjatki: swietnie mi sie gralo w oba Mass Effecty, Wiedzmin 2 tez jest przedni. Ale to wszystko wymaga wciagajacej porzadnej fabuly i wiekszego zroznicowania niz tylko "idziesz i napierdalasz" Zaluje tez ze obecnei praktycznie nie istnieja strategie na rynku. W ostatnich latach, pomijajac niszowe produkcje Paradoxu czy jakies kolejne wtorne odslony Settlersow czy Anno, to tylko Civ 5, Starcraft 2 no i teraz niedawno herosi 6 ale nie wiem czy to wciaz strategia ;)

Battlefield 3 jest tez o tyle wart wspomnienia, ze to jedna z pierwszych mainstreamowych gier wieloplatformowych ktora rzeczywiscie robi uzytek z mocy pecetow, nie ograniczajac sie jedynie do limitu konsol. No ale jest tez drugie dno - moj 3 letni GF9600GSO ktory bezproblemowo radzi sobie z kazda wieloplatformowa gra, ledwo sobie radzi w BF3 na medium/high ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2011, 14:16:14 wysłana przez vashpan »

Offline WielkiPan

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 14:16:44
@nembutal
Począwszy od 500 xp żołnierza za bycie najlepszą drużyną w danej rundzie (najwięcej sumarycznego doświadczenia zdobytego w meczu), przez bonusowe xp przy drużynowym leczeniu, naprawianiu, pobudzaniu defibrylatorem, rozdawaniu amunicji itd. Poza tym, co z tego, że się oddali w tym pojeździe, jeżeli możesz się przy kompanie z drużyny zrespawnować, jeżeli ma jeszcze miejsce w machinie :)
Bez medyka (teraz to się nazywa szturmowiec) jest raczej łyso, więc nawet wybór klas wpływa znacząco na działania drużyny (a nie jest narzucony - czterech medyków może spokojnie rozstawić cztery apteczki i wspólnie się leczyć, a w razie co też wskrzeszać nawzajem :) ).
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2011, 14:19:40 wysłana przez WielkiPan »

Offline Will

• Użytkownik

# Październik 29, 2011, 16:12:16
Pograłem z godzinę u kumpla, wracam do ET. Gra jest bardzo dobra ale nic poza tym.

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Październik 29, 2011, 16:21:35
Zacząłem grać w single i jak dotąd jestem zachwycony. Dla porównania wcześniej przeszedłem Black Ops.

Grafika jako całość wygląda rewelacyjnie. Z tegorocznych produkcji tylko Crysis 2 może być konkurencją. Z ciekawszych technicznych rzeczy doszło nowe HBAO (miazga!), radiosity (Enlighten) i podwójny antyaliasing (MSAA + FXAA). W porównaniu do BF3, Black Ops wygląda jak COD2 z wciśniętym na siłę deferredem który niczemu nie służy. Tu trzeba jednak zwrócić uwagę, że BF3 może spokojnie zostać oficjalnym testem stabilności systemu bo to chyba najbardziej obciążająca GPU niesyntetyczna aplikacja. Na moim złomie mam 60+ FPS w ultra, ale hałas i temperatura są niesamowite :) Dodatkowo w końcu ktoś zwraca uwagę na taki "margines" jak konfiguracje multi-monitor i multi-GPU.

Jeżeli chodzi o gameplay to nie oszukujmy się, jest to typowa gra w rurze. Strzelanie, idziemy do przodu, cutscenka, powtórz. Mimo wszystko gra się znacznie przyjemniej niż w BO: nie ma nieskończonego respawnu wrogów i nawet QTE tak bardzo nie obsysa. Mocno nieudane natomiast jest wprowadzenie w pociągu (taki mały WTF na początek) no i narracja niestety jest praktycznie kopią Black Ops (w jednym i drugim gra to wspomnienia bohatera w trakcie przesłuchania). Zapewne w trakcie premiery BO scenariusz BF3 był już dawno zaklepany, niemniej jednak wygląda to słabo.

Multi póki co mnie nie interesuje, szkoda życia. ;)