Autor Wątek: fajne bitowe fonty, szukam (8x8 albo cos kolo tego)  (Przeczytany 5042 razy)

Offline EarlFire

• Użytkownik

# Październik 02, 2011, 14:41:24
Juz kiedys tu pytalem i szukalem w googlu ale nic odpowiedniego nie
znalazlem i sie jakos zniechecilem co doprowadzilo do uzywania
obecnych nieladnych fontow jakie akurat posiadalem

generalnie sprawa jest prosta potrzebuje nieduzego pixelowego
fonta najlepiej w formacie hex - koniecznie musi byc totalnie darmowy
(public domian) i musi mi pasowac - takiego fonta ktory moglbym rysowac
setPixelem po pixelbuforze - najlepiej cos ladnego vel neutralnego
jak lucida console albo cos takiego

zna ktos takie zaosoby - bo od miesiey zbieram sie tez ku temu by
sam przysiasc i jak za 8bitowych czasow sam sobie cos narysowac,
ale zbieram sie i zbieram a moze znalazlbym cos lepszego

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Październik 02, 2011, 16:22:23
Jakiś czas temu znalazłem i obczaiłem temat czcionek z 8-bitowego Atari, których bardzo duży zbiór mają udostępniony do pobrania koledzy koderzy z community Atari Online. Mój wpis na blogu na ten temat:
http://www.asawicki.info/news_1273_czcionki_z_komputera_atari.html

Offline EarlFire

• Użytkownik

# Październik 02, 2011, 16:39:08
Jakiś czas temu znalazłem i obczaiłem temat czcionek z 8-bitowego Atari, których bardzo duży zbiór mają udostępniony do pobrania koledzy koderzy z community Atari Online. Mój wpis na blogu na ten temat:
http://www.asawicki.info/news_1273_czcionki_z_komputera_atari.html

ok, super ale powstaja nastepujace kwestie:

- czy te czcionki sa na pewno public domain tj moge je wykorzystac 'jak swoje' ?

- za mlodu bylem kommodorowcem czyli z przeciwnego obozu, ale
to akurat teraz tak naprawde nie szkodzi moze nalezaloby wlasnie
'wesprzec' stare atari

nie jestem pewien czy by dobrze wygladaly ale to akurat ew musialbym
sprawdzic, potrzebuje fontow w postaci hex ew stringow typu

char font[40][8][8] =
{
"........"
"........"
"...@@..."
"..@...@."
".@....@."
".@@@@..."
".@.....@"
".@.....@",
}

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Październik 02, 2011, 16:43:46
Można łatwo przerobić fonty TrueType na ASCII za pomocą stb_truetype. Jeden z przykładów zawiera renderer ASCII. O czcionki public domain może być ciężko.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2011, 16:51:14 wysłana przez Dab »

Offline EarlFire

• Użytkownik

# Październik 02, 2011, 17:01:34
no wlasnie cos trudno jest mi znalezc cos co na pewno by bylo totalnym
public domain itp (ale ja nie mam wprawy w szukaniu resourcow),
zadziwiajaco trudno jest cos znalezc, moze latwiej bedzie jednak
przysiasc z jakims 'paintem' na powiekszonym 'gridzie' i narysowac
sobie samemu; w sumie to przypomina mi sie ze chyba juz wtedy
kiedy pierwszy raz szukalem fontow probowalem z tymi od atari ale
wyszly za bardzo rozstrzelone w poziomie i nie wygladaly dobrze
[o ile pamietam cos takiego bylo]
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2011, 21:08:14 wysłana przez Dab »

Offline Liki

• Użytkownik

# Październik 02, 2011, 19:55:01
Poszukaj w google "Hiero Font Editor". Jest to program napisany w Javie, który tworzy fonty na podstawie czcionek TrueType. Można dodać efekty jak kolor, gradient, cień, ramka itd... Program ten tworzy pliki fnt w formacie takim jak ten program:
http://www.angelcode.com/products/bmfont/

Jest to po prostu plik(i) png ze znakami i drugi plik XML z informacjami, o współrzędnych poszczególnych literek.

Jest też komercyjny program Glyph Designer:
http://glyphdesigner.71squared.com/
Jest bardzo przyjazny w obsłudze, kosztuje 30$, ale można ściągnąć w pełni funkcjonalną wersję demo, ale bez możliwości eksportu zrobionych fontów. W dodatku jest chyba tylko wersja na Mac OS X.

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Październik 02, 2011, 21:00:00
Co do zrobienia tekstury z czcionkami na podstawie pełnej czcionki wektorowej, potrzebaby do tego:
1. Czcionkę która jest na darmowej licencji - te standardowe w Windows zapewne nie są, ale można pewnie takie znaleźć w Internecie.
2. Program do renderowania czcionki do tekstury, czyli np. Bitmap Font Generator albo Bitmap Font Builder.

Ale jeśli to ma być czcionka o rozdzielczości typu 8 x 8, to obawiam się, że z renderowania czcionki wektorowej nie wyjdzie nic sensownego. Za to łatwo można narysować poszczególne znaki samemu, w programie graficznym.

Offline zarius

• Użytkownik

# Październik 03, 2011, 00:23:51
Mozesz sprobowac uzyc biblioteki FreeType do rasteryzacji fontow TTF do tekstury tak jak to robia wyzej wymienione narzedzia do "produkcji" fontow bitmapowych. Rysujac je na oteksturowanych quadach pozwalalo by na osiagniecie roznych efektow, gradientow i tak dalej. Oczywiscie jesli chodzi o kopiowanie pikseli etc to wlasnie ten rasteryzator fontow umozliwia rowniez i takie zastosowanie. Ogolnie mozliwosci masz bardzo duzo bo fontow TTF z darmowa licencja w necie jest multum a napisanie sobie kilku klas do opakowania tej biblioteki to dzien roboty (przy moim slimacznym tempie pracy)

Dodatkowo warto uzyc takiego rozwiazania dla przyszlych projektow bo biblioteka ta latwo pozwala na rasteryzacje z anti-aliasingiem, obrysowaniem i innymi efektami.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Październik 03, 2011, 01:33:22
Ale jeśli to ma być czcionka o rozdzielczości typu 8 x 8, to obawiam się, że z renderowania czcionki wektorowej nie wyjdzie nic sensownego.
Po to TTF-y mają hinting i/lub hand-tuned dane bitmapowe dla małych rozmiarów, I guess... :)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Październik 03, 2011, 10:40:03
Zamiast pisać na forum można po prostu odpalić Painta i czcionki sobie wypixelować. Ja robiłem już tak nie raz, nie dwa z różnymi fontami (od 3x5 do 5x7) i nie bolało. :) A wypikselowanie ok. 40-45 znaków (lub trochę więcej, jeżeli chcesz mieć też małe litery) zajmuje naprawdę niewiele czasu. :)

Offline EarlFire

• Użytkownik

# Październik 03, 2011, 10:47:57
Zamiast pisać na forum można po prostu odpalić Painta i czcionki sobie wypixelować. Ja robiłem już tak nie raz, nie dwa z różnymi fontami (od 3x5 do 5x7) i nie bolało. :) A wypikselowanie ok. 40-45 znaków (lub trochę więcej, jeżeli chcesz mieć też małe litery) zajmuje naprawdę niewiele czasu. :)

wiem ze to racja, 

((i chyba na tym sie skonczy zwlaszcza dlatego ze
jestem totalnie paranoiczny co do kwestii 'praw autorskich', wszystko
musze robic kompletnie sam albo dostac jako absolutne public domain
a i tak pewnie na koniec to wywale i zastapie czyms spod mojej reki dla
spokoju sumienia))

ale czemu u diabla nie ma mozliwosci znalezienia takiego czegos w necie?

za dawnych czasow c64 byla w uzyciu cala masa fajnych fantazyjnych
fontow, ktore nadaja charakter (troche np cala stylistyka wspominanej stronki 'pouet' o takie fonty zachacza) Male fonty do 8x8 to dam pewnie
rade ale jakbym chcial wieksze i fantazyjne zachaczajace o swiaty bardziej
pod animacje to bez nauczenia sie jak zostac grafikiem (kilka lat
rysowania na parapecie) raczej nie dalbym rady

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Październik 03, 2011, 11:15:38
ale czemu u diabla nie ma mozliwosci znalezienia takiego czegos w necie?
Jak się poszuka, to się znajdzie. Jest masa stronek typu "milion darmowych fontów", tylko trzeba mieć cierpliwość je przeglądać i sprawdzać licencje. W niektórych fontach licencji brak (więc nie wiadomo co z takimi robić), niektóre mają tekst od autora, że "tylko na użytek niekomercyjny", ale zdarzają się też czasem takie, które mają tekst "rób co chcesz, bo pewnie i tak nikomu to się nie przyda".

Offline 313

• Użytkownik

# Październik 03, 2011, 13:31:15
W kwestii Public Domain - na dafont.com jest filtr, który pokaże Ci fonty z taką licencją (konkretnie Public domain / GNU GPL).

Offline EarlFire

• Użytkownik

# Październik 03, 2011, 14:00:09
W kwestii Public Domain - na dafont.com jest filtr, który pokaże Ci fonty z taką licencją (konkretnie Public domain / GNU GPL).

nie dziala mi ta stronka (podobnie jak np inna stronka,
z dwnloadem wersji crawla 'stone soup' ktora chcialem obejrzec)

nie wiecie czy da sie jakos sprawdzic czy ten serwer po prostu ma awarie/jest wylaczony czy to moze jakis inny powod??

Offline EarlFire

• Użytkownik

# Październik 03, 2011, 17:44:03
a moze ktos powiedziec mi też czym różni sie GNU GPL od public domain albo czym rozni sie public domain od freeware (bo tylko public domain jest dla mnie zupelnie jasne)