Autor Wątek: Fundusze unijne jako źródło nieuczciwej konkurencji w branży IT (w tym gier)  (Przeczytany 6753 razy)

Offline nembutal

• Użytkownik

• +1
# Wrzesień 26, 2011, 18:22:51
Jakiś czas temu interesowałem się tematyką dotacji unijnych, głównie na rozpoczęcie działalności (do 50 tyś), ale też innymi. To właśnie te inne programy, z wkładem własnym, to prawdziwe wielkie pieniądze i prawdziwe pole do nadużyć. Coś mnie naszło, żeby podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
Na stronie http://www.parp.gov.pl można zobaczyć listę dotacji już przyznanych w ramach różnych programów. Zaprawdę jest to ciekawa lektura.
Weźmy sobie program 1.4, dotacje z 2010 roku. Pierwszy przykład z brzegu: Intel Technology Poland dostaje prawie 30 mln PLN na cytuję: "Oprogramowanie sterowników umożliwiające pełne wykorzystanie wydajności i kontrolerów grafiki zintegrowanej z procesorem". No fajnie, pieniądze podatników idą na dofinansowanie statutowej działalności firmy Intel. Czy sprzedaż tak spadła, że Intel musi wyciągnąć 30 baniek z budżetu EU?
Dalej, E-JA SP. Z O.O. dostaje 1.3 mln na "Opracowanie platformy służącej do obsługi faktur masowych". No jak to nowocześnie i innowacyjnie brzmi :)
Dalej, 1.6 mln PLN dla Xentivo Żurek i Korzeniowski Spółka Jawna na "Opracowanie innowacyjnej metodyki oraz platformy do budowania aplikacji biznesowych".
Ktoś może pomyśleć, że wynajduje jakieś ekstremalne przypadki - nic z tych rzeczy - to pierwsze lepsze przykłady z brzegu. Masz firmę i rozwijasz jakiś produkt informatyczny? Możesz być pewny, że któryś z twoich konkurentów dostał albo wkrótce dostanie milionową dotację, która mu zrekompensuje nieudolność i pozwoli łatwiej wyeliminować Cię z rynku.
Będę miał chwilę czasu to dogrzebie się do dotacji z gamedevu, bo jestem pewien, że takowe widziałem :)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline yarpen

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 18:26:45
Masz firmę i rozwijasz jakiś produkt informatyczny? Możesz być pewny, że któryś z twoich konkurentów dostał albo wkrótce dostanie milionową dotację, która mu zrekompensuje nieudolność i pozwoli łatwiej wyeliminować Cię z rynku.
Czemu mialby to byc ktorys z konkurentow? Byc moze to Twoja firma dostanie dotacje.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Wrzesień 26, 2011, 18:39:11
Czy myślisz, że przykładowo Kowalski Inc. dostałby 30 milionów na karty graficzne?

Offline Shusty

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 18:44:33
Dostanie takiej dotacji jest możliwe, ale wcale nie łatwe, chyba że:
Firma może sobie pozwolić na zatrudnianie mocno dokształconych w temacie specjalistów, którzy potrafią napisać podanie, podporządkować się wszystkim kryteriom (my nie wiemy jakie to). Taki specjalista lub firma się zajmująca uzyskiwaniem dotacji, bierze też spory procent, ale zna się na rzeczy i potrafi z dużą skutecznością działać. Tak to wygląda w praktyce. Jako szarak po 50 razy będziesz poprawiał i wymyślał co napisać w papierach i może Ci się uda.

Nie mówię już, że ktoś może mieć "kontakty", ale w taki sposób bardzo niewielu to robi. Głównie pozyskiwaniem dotacji zajmują się odpowiednie firmy robiące to za Ciebie i wiedzą o tym wszystko.

Offline yarpen

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 18:46:23
Czy myślisz, że przykładowo Kowalski Inc. dostałby 30 milionów na karty graficzne?
Czy myslisz, ze Kowalski Inc. wyparlby Intela, gdyby Intel tej dotacji nie dostal?

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Wrzesień 26, 2011, 18:47:47
Od kiedy to wdrażanie/opracowywanie lepszych rozwiązań IT w firmie to "rekompensacja nieudolności"? BTW, zawsze wydawało mi się, że nieudolna firma to taka, która nie potrafi zdobyć pieniędzy...

Offline Rydwan

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 18:59:00
Z tymi dotacjami w cale nie jest az tak pieknie.

Przykladowo, dotacja do inwestycji 10mln, przewaznie wynosci 40%.

Czyli wykladamy 6mln, a oni 4 pozostale.

Dodatkowo by dana inwetycje wykonac napierw musimy utopic cale 10mln, a oni potem zwroca te 4mln.

Rowniez co kol wiek zrobimy, przedtem trzeba im przedsatwic szczegolowy plan projetku z uzwgledniem kazdego wydatku, na ktore bedzie przeznaczone cale10mln, a nie tylko ich dotacji.

Z tymi dotacjami wiaze sie jeszcze wiecej ciekawostek oczywiscie.

___
Prosze wybaczyc brak polskich znakow

Offline nembutal

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 19:00:28
Z innych ciekawych:
Sensi Soft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, 2066750 zł, "Stworzenie innowacyjnych technologii i narzędzi do budowy portali ogłoszeniowych i aukcyjnych przez Sensi Soft sp. z o. o."
IAI SPÓŁKA AKCYJNA, 694590 zł, "Opracowanie innowacyjnego systemu rezerwacji usług- Service Emporium"

Jestem całkiem pewny, że widziałem ogromną dotację dla pewnej szczecińskiej firmy gamedevowej (żadnych ich gier nie kojarze) na opracowanie .... wait for it ... silnika!

O co mi chodzi? To nie są projekty innowacyjne - albo inaczej - nie są innowacyjne bardziej niż większość sensownych rozwijanych w Polsce i na świecie projektów IT, które dotacji nie dostaną. Co zatem decyduje o dostaniu bądź niedostaniu dotacji? Biurokracja. Więc o twoim sukcesie rynkowym w równym stopniu co dobry produkt i umiejętne zarządzanie firmą, decyduje to czy Ty i twoi konkurenci dostaniecie dotację.

Od kiedy to wdrażanie/opracowywanie lepszych rozwiązań IT w firmie to "rekompensacja nieudolności"? BTW, zawsze wydawało mi się, że nieudolna firma to taka, która nie potrafi zdobyć pieniędzy...
Ja myślałem, że chodzi o zdobywanie pieniędzy z rynku, a nie z dotacji.

Czy myslisz, ze Kowalski Inc. wyparlby Intela, gdyby Intel tej dotacji nie dostal?
Czy myślisz, że to dobry powód żeby dotować Intela?

Offline Esidar

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 19:04:37
Myślę, że bardziej cię wkurza to, że tak duże firmy jak Intel nie powinny dostawać pieniędzy, a nie dlatego, że "zabijają konkurencję" :)

Ale z drugiej strony, zobacz co się dzieje w Kanadzie. Tam rząd prowincji Quebec, daję kasę takim firmom jak EA, Ubisoft czy THQ (czyli tym największym firmom), żeby zakładały w Quebecu swoje oddziały i tworzyły miejsca pracy (i źródła podatków), i teraz okazuje się, że całkiem dobrze to zaczyna działać, bo po kilku latach, jest tam już całkiem spora Dolina Krzemowa Gamedevu.

Zatem te 30mln lepiej się przełoży na rozwój, gdy dostanie je Intel czy wtedy gdy dostanie je Jan i Honorata Inc, Poziomki, Smary i Oprogramowanie dla Szkół.

Offline agent_J

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 19:55:37
Dotację można dostać "opłacając" odpowiednich gości, którzy napiszą wniosek i sprawią, że ten wniosek przejdzie ;) Oczywiście za % dotacji.

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Wrzesień 26, 2011, 19:59:17
Więc o twoim sukcesie rynkowym w równym stopniu co dobry produkt i umiejętne zarządzanie firmą, decyduje to czy Ty i twoi konkurenci dostaniecie dotację.
Ja myślałem, że chodzi o zdobywanie pieniędzy z rynku, a nie z dotacji.
Życie to nie gra video z jasno wyznaczonymi zasadami, chłopie. Nie odkryłeś niczego nowego.
Świrus precyzyjnie opisał, co możesz z tym zrobić ;)

Pewnie, nie wspierajmy Intela. Dajmy kasę sklepowi internetowymi z kocią karmą i stoczniom ;]

Offline nembutal

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 20:24:45
Pewnie, nie wspierajmy Intela. Dajmy kasę sklepowi internetowymi z kocią karmą i stoczniom ;]
Może mi wytłumaczysz dlaczego miałbym preferować Intela nad sklep internetowy z kocią karmą? Moje osobiste korzyści są w żałośnie nikłym stopniu skorelowane z sukcesami Intela, może nawet odrobinę ujemnie bo np. Intel ściąga z rynku wielu dobrych programistów, których kiedyś mógłbym chcieć wynająć. Z innej beczki to pewnie gdy dotacje i zwolnienia podatkowe się skończą to przeniosą produkcje do Indii ;)
Przytoczyłem tu przykłady z IT bo na tym trochę się znam, nie jestem w stanie natomiast stwierdzić, na ile innowacyjne i społecznie użyteczne jest opracowanie nowej formuły karmy dla kotów z mielonymi myszami.
Co mogę z tym zrobić? Zbliżają się wybory...

Offline Esidar

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 20:49:25
Z innej beczki to pewnie gdy dotacje i zwolnienia podatkowe się skończą to przeniosą produkcje do Indii ;)
I wtedy w kraju zostanie "wielu dobrych programistów" którzy przeszli szkolenie praktycznie w Intelu.

Patrzysz na to krótkowzrocznie. Znowu przytoczę przykład Kanady. Gdyby w Polsce zastosować podobne rozwiązania (na które nas oczywiście nie stać) i firmy takie jak EA, Ubisoft, THQ, otworzyłu w Polsce kilka studiów w których by pracowało i szkoliło się kilkuset polaków wraz z kilkuset ludzi z zagranicy którzy by się dzielili z nami doświadczeniem, to by to zaprocentowało w przyszłości, nawet gdyby te firmy uciekły do Indii.

Wykładanie pieniędzy na zachęcanie dużych firm do inwestycji jest jak budowanie dobrych dróg. Ty natomiast chcesz, żeby pieniądze szły na refundowanie Kowalskiemu naprawy samochodu.

bs.mechanik

• Gość
# Wrzesień 26, 2011, 20:50:26
Intel ściąga z rynku wielu dobrych programistów, których kiedyś mógłbym chcieć wynająć.

Ekhm? A koderzy zwykły to towar? Daj lepsze warunki od Intela to przyjdą do Ciebie, - proste. Każda, największa firma, zaczynała od kilkunastu osób, mimo że wokoło byli znacznie więksi. Tak już jest i tak już pozostanie. Jeśli nie potrafisz pozyskać dobrych pracowników, to jest to już tylko Twój problem. Nie zwalaj winy na urzędników, dotacje itp. Jeśli jesteś dobry, oferujesz dobry produkt, znajdziesz znacznie więcej kasy niż oferuje Ci UE. Mało to inwestorów chcących dołożyć (ofc. nie za darmo, ale Unia też nie daje za darmo) do innowacyjnych StartUpów? Kasa to nie wszystko. Liczy się znacznie więcej, niż to, ile masz na start.

Offline yarpen

• Użytkownik

# Wrzesień 26, 2011, 20:52:12
Ale z drugiej strony, zobacz co się dzieje w Kanadzie. Tam rząd prowincji Quebec, daję kasę takim firmom jak EA, Ubisoft czy THQ (czyli tym największym firmom), żeby zakładały w Quebecu swoje oddziały i tworzyły miejsca pracy (i źródła podatków), i teraz okazuje się, że całkiem dobrze to zaczyna działać, bo po kilku latach, jest tam już całkiem spora Dolina Krzemowa Gamedevu.
Dokladnie tak. To samo jest w Ontario, z nieoficjalnych zrodel wynika, ze ok. 30% mojej pensji mam od rzadu :) W dlugim okresie jest to win-win, bo przyjezdza tu sporo osob, zarabiaja niezle pieniadze, wiec placa stosunkowo spore podatki, wydaja kase tutaj, wynajmuja mieszkania itd.