Autor Wątek: kąt między obiektem a punktem, funkcja lookAt  (Przeczytany 638 razy)

Offline kadet

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 22:37:43
Cze. Mam pewien problem, mianowicie chce aby obiekt "patrzył się" na jakiś pkt (przykładowo kursor). Jak wyliczyć kąt między środkiem obiektu a tym pkt ? Szukałem już dużo, znalazlem kilka przykładów ale żaden nie działa, każdy "wariuje"...

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Avaj

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 22:45:00
Nie ma czegoś takiego jak kąt między punktami. Kąt może być między wektorami, a wtedy musisz przyjąć któryś kierunek za kąt 'zero'.

zainteresuj się funkcją atan2 albo iloczynem skalarnym wektorów

Offline counterClockWise

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 22:50:48
Cze. Mam pewien problem, mianowicie chce aby obiekt "patrzył się" na jakiś pkt (przykładowo kursor). Jak wyliczyć kąt między środkiem obiektu a tym pkt ? Szukałem już dużo, znalazlem kilka przykładów ale żaden nie działa, każdy "wariuje"...

Przede wszystkim nie rozumiesz pojęć, bo nie ma czegoś takiego jak kąt między dwoma punktami. A czymże jest środek obiektu jak nie punktem?

Potrzebujesz kąta między dwoma wektorami raczej. Jeden wektor to ustalony spoczynkowy 'do przodu' (możesz sobie go w myślach zaczepić w środku obiektu) a drugi to [punkt_patrzenia] - [środek obiektu]. Iloczyn skalarny wyznacza cosinus kąta między dwoma wersorami (znormalizowanymi wektorami). Musisz obrócić obiekt w płaszczyźnie stycznej do tych 2 wektorów.