Autor Wątek: Od czego zacząć programowanie pod iPhone/iPad  (Przeczytany 6466 razy)

Offline CiekawskiKrzych

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 21:02:22
Witam,
to mój pierwszy post na forum i nie jestem pewien czy piszę w dobrym dziale ;)

Widziałem, przeglądając projekty na warsztat.gd że niektórzy tworzą gry pod iPhone/iPad. Może jest tu ktoś kto powie mi co potrzebuję wiedzieć na początek i od czego zacząć naukę abym mógł tworzyć aplikacje pod w/w sprzęt?

Znam C++

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline counterClockWise

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 21:16:51
Przede wszystkim potrzebujesz Maca (iMac lub MacBook) oraz środowiska do pisania - XCode.
Potem lecisz z tutorialami, samplami :) Pisze się w Objective-C - superset C, z początku wyglądający dziko, ale tak naprawdę bardzo prosty i wygodny.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2011, 21:18:30 wysłana przez counterClockWise »

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Czerwiec 22, 2011, 21:43:07
Jak wyżej. Urządzenia do testowania na początek niespecjalnie będziesz potrzebował, bo symulator jest bardzo dobry. Jeśli jednak takowe chcesz, to spraw sobie iPoda touch. To w zasadzie iPhone tylko bez funkcji dzwonienia, więc jeśli nie piszesz aplikacji który wykorzystywałyby telefonię, to będzie jak znalazł. A kosztuje pewnie ze dwa razy mniej (600-700 zł).

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Czerwiec 22, 2011, 22:28:35
Testowanie gier w symulatorze mija się zasadniczo z celem. A co do samego kodu to ogromnych różnic w stosunku do PC nie ma: można pisać w C++ z użyciem OpenGL (ES). Niektórzy natomiast używają do gier Cocos2D i sobie go chwalą.

Offline CiekawskiKrzych

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 22:37:14
Spodziewałem się, że będę potrzebował nowego środowiska i zapoznania się z nowym językiem (choć z tego co przeczytałem to Objective-C jest to rozszerzenie C więc nie powinien mieć większych problemów) ale tego, że będę potrzebował nowy sprzęt nie ;)

Nie ma możliwości pisanie programów pod iPhone bez Maca?

EDIT:
Nie chce zakładać nowego tematu, a mam jeszcze jedno pytanie związane z iPhone/iPad. Czy aby stworzyć stronę WWW też potrzebuję Maca czy to już mogę spokojnie zrobić na "zwykłym" sprzęcie?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2011, 22:47:47 wysłana przez CiekawskiKrzych »

Offline shutdown

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 22:57:01

Są jakieś biblioteki, płatne, nazw nie pamiętam.

Nie chce zakładać nowego tematu, a mam jeszcze jedno pytanie związane z iPhone/iPad. Czy aby stworzyć stronę WWW też potrzebuję Maca czy to już mogę spokojnie zrobić na "zwykłym" sprzęcie?

Stronę w html/php/jsp możesz na windowsie czy linuxie (ja raz nudząc się pisałem w notatniku na telefonie...).

Offline counterClockWise

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 22:57:15

Możesz pisać w zwykłym OpenGL ES tak jak ktoś napisał i przenieść tylko w ostatnim etapie na Maca, żeby dopisać funkcjonalność iOS-specific i zrobić ostateczny build i publikację. Dodatkowo, jeśli chcesz sprzedawać swoje gry/programy w AppStore to musisz kupić licencję developera. Kosztuje bodajże 99$. Do nauki jej nie potrzebujesz, dopiero jak już będziesz miał gotowy produkt do appstore.

Zupełnie bez Maca LEGALNIE się nie da. A nawet nielegalnie jest to bardzo utrudnione (i całe szczęście, bo to chamstwo i złodziejstwo).

edit:
A co ma Apple do stron WWW? Możesz je tworzyć gdzie Ci się żywnie podoba :) Nawet teoretycznie sobie nie wyobrażam jak ktoś mógłby to sprawdzać...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2011, 22:59:10 wysłana przez counterClockWise »

Offline CiekawskiKrzych

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 23:07:32
Dzięki za odpowiedzi.

Jeśli podjąłbym się pisania aplikacji to i tak byłaby pisana dla konkretnej firmy, także licencji developrea bym nie potrzebował (chyba, że na sprzedaż poza AppStore też trzeba mieć papierek). Jednak nie mam teraz kasy ani nie widzę sensu w kupowaniu Maca do napisania jednego programu także chyba nie podejmę się tego.

Offline Moriquendi

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 23:10:12
btw, bez licencji developera 99$ nie możesz też wgrywać swoich aplikacji na urządzenie.

Ale to żaden problem - robisz jailbreak'a i możesz wgrywać.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Czerwiec 22, 2011, 23:19:13
Są sposoby by pisać pod Windowsem, ale ostatecznie końcowy produkt musisz skompilować na Macu (czyli jak masz znajomego/znajomą z Maciem to nie musisz koniecznie kupować swojego).
A co ma strona internetowa do Maca?

Offline nilphilus

• Użytkownik
    • wordpress

# Czerwiec 22, 2011, 23:27:21
Zupełnie bez Maca LEGALNIE się nie da. A nawet nielegalnie jest to bardzo utrudnione (i całe szczęście, bo to chamstwo i złodziejstwo).

ee... czemu niby miałoby być to zlodziejstwem i chamstem? chamstwem to są praktyki monopolistyczne które właśnie zmuszają do kupna maca jeżeli chce się stworzyć grę/aplikacje na iphone. Nie mówię tutaj o licencji, bo to ma już większy sens.

a co do pisania, to Cocos ma bardzo przyjemny interfejs, intuicyjny, zastnawiam się w sumie czy sobie tego nie sportować na wp7/XNA, chyba, że już jest? :D tyle, że właśnie ObjectiveC które jest troszeczkę dzikie dla developera C/C++/C#

Offline Moriquendi

• Użytkownik

# Czerwiec 22, 2011, 23:56:49
@nilphilus, a widziałeś Visuala dla Maca?

Apple tworzy programy dla swojego systemu i to jest zrozumiałe. Na nich znają się najbardziej.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Czerwiec 22, 2011, 23:59:40
Apple tworzy programy dla swojego systemu i to jest zrozumiałe. Apple tworzy programy dla swojego systemu i to jest zrozumiałe. Na nich znają się najbardziej..
Nie "na nich znają się najbardziej" tylko sztucznie wymuszają wzrost popytu na Maci (co w sumie też jest zrozumiałe, ale tak czy owak chamskie).

Offline Moriquendi

• Użytkownik

# Czerwiec 23, 2011, 00:39:59
Nie wiem czemu "sztucznie".

Windows też kusi programami only-for-windows.

Apple dba o MacOS'a, Microsoft o Windows'a.

Może mało obiektywny jestem jako apple-fan, ale ja w tym nic chamskiego nie widzę;P

Offline musztarda

• Użytkownik

# Czerwiec 23, 2011, 00:42:17
CiekawskiKrzych, zajrzyj na stronę developer.apple.com i znajdziesz odpowiedź na pytania, które zadałeś. Z tego co napisałeś wynika, że jeszcze tego nie zrobiłeś więc jak widzisz pisanie tegoż softu dla jakiejś firmy ;)