Autor Wątek: Sztuczna inteligencja - prezentacja  (Przeczytany 3554 razy)

Offline Krolik

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 01:18:36
Na zajecia ze sztucznej inteligencji każdy musi przygotowac prezentacje okolo 10 min.
Prezentacja ma byc raczej czysto teoretyczna, ale nie mam pomysłu na coś ciekawego, myślałem o AI w grach albo po prostu wyszukiwanie najkrótszej drogi ale ten temat juz zaklepany. Macie pomysły na cos o czym można by przygotować i żeby zbytnio nie zawiało nudą?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline s0d

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 01:28:45
sudoku, n puzzle, gra typu connect ;)

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 01:31:02
Siec Hopfielda i rozpoznawanie np. cyferek. Może to nie gry, ale zawsze coś. Albo coś z algorytmem genetycznym - np. problem plecakowy - o ile tematyka nie pokryje się z szukaniem najkrótszej drogi.

Offline Avaj

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 10:42:06
język PROLOG :)

Offline s0d

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 10:53:04
Siec Hopfielda i rozpoznawanie np. cyferek. Może to nie gry, ale zawsze coś. Albo coś z algorytmem genetycznym - np. problem plecakowy - o ile tematyka nie pokryje się z szukaniem najkrótszej drogi.
problem plecakowy chyba bliżej ma do optymalizacji niż no sztucznej inteligencji ;)

Offline Lerhes

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 13:06:19
Ja kiedyś robił prezentację związaną z dziedziną sztucznej inteligencji. Chodziło dokładnie o symulowanie zachować stadnych (takich jak mrówki i pszczoły). Na przykład: jak mrówki zdobywają pokarm. Miałem dostępne wyniki przyrodniczych obserwacji ich zachowania w zależności od środowiska. No i po zdefiniowaniu prostych reguł interakcji między nimi, udało mi się w symulacji odtworzyć ich naturalne zachowanie. Wniosek był mniej więcej taki: Stada mrówek mają zdefiniowane kilka prostych reguł, ale mimo to mogą dzięki nim robić skomplikowane operacje.

Sporo też można poczytać o zachowania termitów.

Jeżeli ciekawi cię taka tematyka, to mogę ci podesłać super książkę o tych tematach -> z obrazkami i przykładami (a nie tylko nudny naukowy craptalk). Oczywiście po angielsku.
Lerhes

Offline Krolik

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 14:15:20
Lerhes dzięki, ale nie jestem taki PR0 żeby po ang. sie połapac w tej tematyce. Nie wiem czy po polsku bym skumał od razu ;p Ale sam pomysł o zachowaniach zwierzat czy tam roslin jest ciekawy, tylko że prezentacja jak pisałem raczej czysto teoretyczna bez kodu bez programów. Same pszczoły też nie posiadaja sztucznej inteligencji wiec o samych owadach chyba pisac nie wypada ;p

Offline Xirdus

• Redaktor

# Marzec 22, 2011, 17:08:19
To opisz algorytmy. Sama algorytmika w pełni łapie się pod teorię.

Offline Zielony

• Użytkownik
    • Ghurund Engine

# Marzec 22, 2011, 20:05:58
Omów agentów BDI (http://en.wikipedia.org/wiki/Belief-Desire-Intention_software_model) na przykładzie symulacji społeczeństwa. Znam człowieka, który robi z tego inżynierkę i temat jest bardzo ciekawy. Wygląda na to, że przy okazji dość mało popularny.

Offline Avaj

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 21:11:09
Lerhes dzięki, ale nie jestem taki PR0 żeby po ang. sie połapac w tej tematyce. Nie wiem czy po polsku bym skumał od razu ;p Ale sam pomysł o zachowaniach zwierzat czy tam roslin jest ciekawy, tylko że prezentacja jak pisałem raczej czysto teoretyczna bez kodu bez programów. Same pszczoły też nie posiadaja sztucznej inteligencji wiec o samych owadach chyba pisac nie wypada ;p
http://pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm_mrówkowy
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 21:36:39 wysłana przez Xirdus »

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 21:36:21
problem plecakowy chyba bliżej ma do optymalizacji niż no sztucznej inteligencji ;)
Nikt nie broni używać SI do optymalizacji.

Offline hashedone

• Użytkownik

# Marzec 22, 2011, 22:40:17
Nie chodzi o to żeby implementować inteligencję owadów, bo takowa nie istnieje. Chodzi o to, że te owady "dają radę", bo natura wyuczyła je pewnych mechanizmów. Mechanizmy te są na tyle proste, że daje się je łatwo zasymulować, uzyskując przy tym naturalne efekty - bo właściwie algorytm robi to co dzieje się w naturze.

Offline counterClockWise

• Użytkownik

# Marzec 30, 2011, 17:33:23
Możesz opowiedzieć o samych narzędziach używanych w sztucznej inteligencji (czy też inteligencji obliczeniowej) takich jak sieci neuronowe, algorytmy genetyczne i ewolucyjne, systemy eksperckie, logika rozmyta, sieci neuro-fuzzy itd. Można opowiedzieć kiedy i z myślą o jakich problemach dane narzędzie powstało, jakie są wady (np. z punktu widzenia rozpoznania problemu), jakie zalety itd