Autor Wątek: kolejna wpadka App Store - Lugaru  (Przeczytany 2692 razy)

Offline nembutal

• Użytkownik

# Luty 04, 2011, 14:54:20
Kolejna, bo wypadało by przypomnieć co np. spotkało Codeminion.
http://blog.wolfire.com/2011/02/Counterfeit-Lugaru-on-Apple-s-App-Store-developing
:D

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Luty 04, 2011, 15:15:35
Taki cwaniak na pewno na dniach zostanie zdjety ze sklepu...

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Luty 04, 2011, 15:23:05
Widzieliście kiedyś lepszą reklamę? :)

Offline Lerhes

• Użytkownik

# Luty 04, 2011, 15:43:23
Post jest ze wczoraj, dzisiaj już nie ma w ogóle lugaru na appStore. Ani wersji z wolfire ani tego cwaniaka. Hihi, pewnie zostało zdjęte do wyjaśnienia.

Edit down: A to ciekawe. Faktycznie źle napisałem: chodziło mi o to że na iTunes nie mogę tego znaleźć. Wyniki zwracają zero -> a jak się wyszuka firmę wolfire to też mają tylko jedną grę: "Black Shades". Zrobiłem uproszczenie: Nie ma na iTunes == nie ma na appStore (w myśl, że są zsynchronizowane). Jednak nie są. Mój błąd.

Edit 2: Dziwne, jak się na tej stronie co podałeś link, wpisze w search : Lugaru, to nic nie zwraca... może strona została, ale z wyszukiwarki zostało usunięte? To by tłumaczyło, dlaczego na iTunes nie mogę tego znaleźć.
Lerhes
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2011, 16:01:16 wysłana przez Lerhes »

Offline Janusz

• Użytkownik

# Luty 04, 2011, 20:35:49
To się nazywa prawdziwa kradzież oprogramowania, a nie piractwo. Świetny obrazek na blogu ilustrujący sytuacje.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Luty 05, 2011, 01:22:22
Świetny obrazek na blogu ilustrujący sytuacje.
Swoją drogą co do samego obrazka: czy tylko mi się wydaje, czy sprzedającym piraty jest Ray z techlandowego Call of Juarez? ;)

Offline MrKaktus

• Użytkownik

# Luty 05, 2011, 22:01:16
Nieee nie jest podobny :).
Za to kradzione lugaru z linku Daba nie kosztuje juz 0.99$ a 1.99$ czyli rozpędzają się :P.

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Luty 05, 2011, 22:40:52
Bo okazuje się, że sprawa jest nie taka prosta.
Wolfire -- you may want to cease distributing this file ASAP:
http://akamai.wolfire.com/humble/src/lugaru-srcs-final.zip

That original distribution contains both your code and your assets, but only contains one license (with no mention that the assets should not be covered by that license)... In other words, you *have* actually distributed your assets under the terms of the GPL, which has given these 'pirates' the legal right to do what they're doing.

IANAL, but going from the above release, these pirates are unfortunately legally clear.

Wyróżnienie moje. Czyli być może z prawnego punktu widzenia ten cały iCoder może wyjść na swoje. Co prawda można się wtedy jeszcze sądzić o bezprawne użycie marki (czy tam znaku towarowego), ale wtedy wystarczy że iCoder zmieni nazwę na Lugarú :) Ciekaw jestem jak to się dalej potoczy.

Offline cybek

• Użytkownik
    • Strona domowa!

# Luty 10, 2011, 00:31:28
A czy przypadkiem licencja GPL zabrania rozpowszechniania oprogramowania za pieniądze? Z tego co pamiętam to program, który używa bibliotek GPL musi być wydany na takiej samej licencji, czyli za free.

Offline skoti

• Użytkownik

# Luty 10, 2011, 00:42:46
A czy przypadkiem licencja GPL zabrania rozpowszechniania oprogramowania za pieniądze? Z tego co pamiętam to program, który używa bibliotek GPL musi być wydany na takiej samej licencji, czyli za free.
Niby w którym miejscu GPL zabrania rozpowszechniania oprogramowania za pieniądze? GPL jak najbardziej może być komercyjne, ale wydając musisz dostarczyć kod na licencji GPL - więc ktoś kto kupi program zgodnie z licencją GPL może dalej rozpowszechniać (to czy za darmo czy za kase to nie jest ważne - ważne, że musi tak samo udostępnić kod GPL), więc jak najbardziej ktoś robiący tą kopię miał prawo ją zrobić (poza nazwą oraz assetami chyba, że one są wydane na CC które na to pozwala) i sprzedawać jeśli podawał w aplikacji link do źródeł lub je dostarczał razem z programem.
Tu jednak sprawa wygląda prosto, bo Apple banuje programy na licencji GPL i zostanie tylko wersja oficjalna autora (bo autor ma prawa do kodu i może wydać na kilku licencjach - na GPL, a do appstore dać wersję zamkniętą).
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2011, 00:46:55 wysłana przez skoti »

Offline nembutal

• Użytkownik

# Luty 10, 2011, 19:18:41
Fake usunięty z App Store. A Wolfire:
We don't think that the customers should be punished for buying the fake version -- they probably just assumed that all the games in the App Store are legitimate. We would have assumed the same thing until last week! If you accidentally purchased the fake Lugaru, you can forward your receipt to contact@wolfire.com and we will give you an authentic version of Lugaru HD, as well as a bonus Steam key for your trouble.

Sprytnie - teraz pewnie zażądają żeby Apple im zapłacił za każde refundowane Lugaru HD ;)

Offline MrKaktus

• Użytkownik

# Luty 10, 2011, 19:49:05
Raczej zależy im na zbudowaniu wizerunku "jesteśmy wobec was zawsze w porządku" w oczekiwaniu że zaprocentuje to pozytywnym odczuciem klientów gdy następnym razem usłyszą ich nazwe.