Autor Wątek: Dystrybucja przez osobę niepełnoletnią  (Przeczytany 4489 razy)

Offline programistagd

• Użytkownik
    • WeHaveIdea

# Luty 03, 2011, 20:18:57
Witam!
Mam pytanie. Powiedzmy, że osoba niepełnoletnia napisała grę/program i chce ją sprzedać lub ew. chce sprzedawać w grze jakieś konta Premium.
Nie wnikajmy w to.
Chodzi mi o stronę prawną.
Czy osoba poniżej 18 roku życia może tak zrobić(teraz jest wiele kont dla <18, więc konto by miała)?
Czy wtedy obowiązuje jakiś VAT lub inne podatki? Jakie?
Z góry dziękuję za odp.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Domdziu

• Użytkownik
    • Mój Blog

# Luty 03, 2011, 20:24:26
Hmm... Wydaje mi się, że obowiązuje Vat i podatki. Bycie niepełnoletnim chyba tylko bardziej komplikuje sprawę.  Ale to jest moje skromne zdanie. Sam nie jestem pełnoletni i dużo do powiedzenia tu nie mam;]

Pozdrawiam!   

Offline programistagd

• Użytkownik
    • WeHaveIdea

# Luty 03, 2011, 20:29:48
Trzeba to gdzieś rejestrować lub jak w przypadku osób pełnoletnich zakładać działalność gosp.?
Ogólnie co trzeba zrobić, by móc legalnie takie coś prowadzić? I jak płacić podatki jako osoba niepełnoletnia?

Offline Vipa

• Redaktor

# Luty 03, 2011, 21:25:28
Założyć działalności gospodarczej nie możesz jako która nie posiada zdolności do czynności prawnych. Możesz natomiast zarobkować, nawet na umowę o pracę o ile masz 17 lat. Od biedy możesz się ożenić i wtedy nabrać status pełnoletności :).

Jak płacić podatki? Spokojnie - masz NIP? Jeżeli nie to złóż podanie (jeżeli chcesz umowę o pracę to lepiej niech wniosek złoży pracodawca) i podpytaj się w US. Oni są po to by pomagać. Możesz też podpytać się w PiP. Też są dla ludzi.

Osoby niepełnoletnie normalnie zarobkują - hostessy, sportowcy itd. Czasami po prostu bardziej opłaca się wziąć pod uwagę rodziców.

Offline dynax

• Użytkownik

# Luty 03, 2011, 21:26:34
Zapewne możesz sprzedawać swoją grę przez internet, o ile nikt nie wie o tym, że jesteś niepełnoletni :P. A tak serio to jakiekolwiek umowy mogą być zawierane tylko przez osoby pełnoletnie. Nie wiem jak jest ze sprzedażą towarów przez internet.

A co do podatku VAT, to jeśli twój dochód ze sprzedaży przekroczy ileś tam zł (chyba około 2000) to musi być to zanotowane w rozliczeniu PIT twojego opiekuna prawnego.

Offline programistagd

• Użytkownik
    • WeHaveIdea

# Luty 03, 2011, 21:48:30
Zapewne możesz sprzedawać swoją grę przez internet, o ile nikt nie wie o tym, że jesteś niepełnoletni :P. A tak serio to jakiekolwiek umowy mogą być zawierane tylko przez osoby pełnoletnie. Nie wiem jak jest ze sprzedażą towarów przez internet.

A co do podatku VAT, to jeśli twój dochód ze sprzedaży przekroczy ileś tam zł (chyba około 2000) to musi być to zanotowane w rozliczeniu PIT twojego opiekuna prawnego.
Tak, ma to być sprzedaż przez internet, ale to nie wygląda 100% legalnie.
Codo VATu to ten dochód to roczny czy mies.?
Założyć działalności gospodarczej nie możesz jako która nie posiada zdolności do czynności prawnych. Możesz natomiast zarobkować, nawet na umowę o pracę o ile masz 17 lat. Od biedy możesz się ożenić i wtedy nabrać status pełnoletności :).

Jak płacić podatki? Spokojnie - masz NIP? Jeżeli nie to złóż podanie (jeżeli chcesz umowę o pracę to lepiej niech wniosek złoży pracodawca) i podpytaj się w US. Oni są po to by pomagać. Możesz też podpytać się w PiP. Też są dla ludzi.

Osoby niepełnoletnie normalnie zarobkują - hostessy, sportowcy itd. Czasami po prostu bardziej opłaca się wziąć pod uwagę rodziców.
Niestety nie mam 17 lat. Gdybym miał to bym poczekał już do tej 18, bo 1 rok to niewiele.Miałbym czas na udoskonalenie produktu.
Co zrobić w przypadku gdy mam <17 i chcę sprzedawać przez internet konta premium(nie na allegro)? Mam konto w banku. Jak wtedy z podatkami?

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Luty 03, 2011, 22:15:19
Nijak. Nie będąc pełnoletni nie założysz działalności gospodarczej i nie będziesz mógł zostać płatnikiem VAT. Ot, taki ustrój.

Offline programistagd

• Użytkownik
    • WeHaveIdea

# Luty 03, 2011, 22:18:34
Czyli nie ma moliwosci sprzedawania czegokolwiek przez internet legalnie jako osoba <17<18?
Da sie to jakos ominac?
Przepraszam za brak polskich znakow, ale cos mi sie popsulo.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2011, 22:20:49 wysłana przez programistagd »

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Luty 03, 2011, 22:30:41
Albo olać (jeżeli w grę nie wchodzą duże i regularne kwoty) albo zrobić to przez jakiegoś pośrednika i rozliczać się z nim np. umową o dzieło -- takową z tego co się orientuje można podpisać mając > 16 lat (i posiadając NIP). Jak mniej to tylko przez rodziców.

Offline intoxicate

• Użytkownik
    • Jak zrobic gre FPP

# Luty 08, 2011, 08:26:42
I Ty myślisz, że na grach coś zarobisz? :P

Sprzedaż gry nie jest taka prosta, nawet jak będziesz pełnoletni musisz sporo się napracować. Prawo w różnych krajach jest inne, rozliczanie się z różnymi dystrybutorami jest inne. Jak nie jesteś pełnoletni konkretnie nic nie wydasz, co najwyżej App Store i Własna Strona gdzie ktoś może ściągać grę, ale osoba taką grę może ściągnąć z różnych krajów i będziesz musiał rozgryźć jak się rozliczać.

Ale wracając: naprawdę myślisz, że na grach coś zarobisz? :P

Idąc dalej. Będąc osobą prywatną, która zarabia pieniążki musisz dojść do miejsca w którym będziesz mógł zgłaszać PITy, w taki sposób (nie mając firmy) możesz się rozliczyć ze skarbówką naszego świetnego państwa.

Możesz też to wszystko zlać, wydać grę, nie rozliczać się z zarobionych 100 zł, może nikt się nie doczepi. Jak się doczepi po 10 latach z tych z 100 zł zrobi Ci się 1000 grzywny.

Prawo w Polsce jest tak dziurawe, że szkoda gadać, na każdym kroku widać luki, dodając do tego mega biurokracje chce się jak najszybciej opuścić kraj.

Głupi przykład:
Zabierają Ci dowód rejestracyjny bo nie masz przeglądu. Dają Ci kwitek dzięki któremu w ciągu 7 dni możesz jeździć by zrobić sobie przegląd. Nie możesz, albowiem w ciągu tych 7 dni Policja nie nadąża z wydaniem dowodu rejestracyjnego tak byś mógł ten przegląd zrobić :)

Inny głupi przykład:
Kupujesz motor, chcesz go zarejestrować więc dostajesz testową miesięczną rejestracje. Nie chce Ci się rejestrować później więc jeździsz sobie rok na tych testowych rejestracjach. (może być tak, że ktoś w tym czasie wyjedzie za granice np.) Gdy dochodzi do momentu w którym chcesz zarejestrować go full okazuje się, że musisz zapłacić grzywnę.

Jeszcze inny:
Chcesz zarejestrować się w NFZ jako osoba prywatna. Nie miałeś przez jakiś czas ubezpieczenia u nich, musisz zapłacić bardzo dużą kwotę jak chcesz się znów ubezpieczyć, ale wystarczy, że ktoś zatrudni Cię na umowę o pracę na miesiąc (Za najniższą krajową) i po tym miesiącu bez problemu ubezpieczysz się w NFZ bez grzywny.

Najgłupszy przykład:
Bardzo duży % Twoich dochodów zabiera państwo. 50% ceny paliwa to podatek, że niby na nasze polskie drogi a jeździmy po crapie.

Więc generalnie jest wesoło - możesz olać sprawę i nikt może się nie zorientuje, tym bardziej jak jesteś niepełnoletni i nie masz NIPu.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2011, 08:30:26 wysłana przez intoxicate »

Offline Pitru

• Użytkownik

# Luty 08, 2011, 08:56:20
lub darmowa gra mmo na Android Market :) i do tego napisać system kont premium  i zarabiasz ;) np Taki Pocket Legends bez wydania $$ nic nie zrobisz nie pograsz dłużej i trzeba płacić za dodatkowe Expowiska, a ludzie i tak graja ;) ( jest jeden problem :) Polscy developerzy nie mogą się jeszcze rejestrować w markecie ;/, chyba że masz kumpla za granicą który ci założy konto ; o )
A może znajdziesz kogoś jakąś firmę co ci tą grę wyda? a ty dostaniesz tylko jakiś tam % albo ustaloną sumę :)

Proszę, bez bez jaj. Vipa.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2011, 15:10:45 wysłana przez Vipa »

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Luty 08, 2011, 16:34:14
lub darmowa gra mmo na Android Market :) i do tego napisać system kont premium  i zarabiasz ;) np Taki Pocket Legends bez wydania $$ nic nie zrobisz nie pograsz dłużej i trzeba płacić za dodatkowe Expowiska, a ludzie i tak graja ;) ( jest jeden problem :) Polscy developerzy nie mogą się jeszcze rejestrować w markecie ;/, chyba że masz kumpla za granicą który ci założy konto ; o )
A może znajdziesz kogoś jakąś firmę co ci tą grę wyda? a ty dostaniesz tylko jakiś tam % albo ustaloną sumę :)

Gra w ktorej "trzeba" placic dodatkowy $ by cos zrobic maja raczej mniejszy potencjal niz te w ktorych mozna przejsc cala gre bez wydania $ :) Za dodatkowy $ mozemy sobie sprawic dodatkowa kase, exp czy cokolwiek jeszcze dzieki czemu mozemy przejsc gre szybciej, miec wiecej stuffu - tak to sie juz w swiecie porobilo ze obecnie zaczyna sie sprzedawac cheaty :D Przy ilosciach gier rzedu paru milionow, znajdzie sie calkiem sporo tych ktorzy wyloza kase za cos takiego.

Patrzac na ranking "Top Grossing" w Apple AppStore, chociazby z dzisiaj: w pierwszej 5 najlepiej zarabiajacych aplikacji na AppStore, 3 to aplikacji calkowicie darmowe :) Taki trend daje obecnie sporo do myslenia - i w sumie nie jest zaskoczeniem, bo fenomen facebookowych gierek z dodatkowym platnym stuffem powinien przewidziec to samo na platformach mobilnych, ktore maja rownie ogromna ilosc userow.

Oczywiscie nadal jest zasada - gra musi byc dobra, wciagajaca... Za shit nikt hajcu nie wylozy.

Offline programistagd

• Użytkownik
    • WeHaveIdea

# Luty 08, 2011, 20:01:44
Raczej chodzi mi tu o konta Premium.
Wiem, że wiele nie zarobię na tym, ale potrzebuję tego, bo muszę jakoś serwer utrzymać.
Mam pytanie: jeśli nie mam dochodów(cały przychód idzie na utrzymanie serwera itp.) to muszę jakieś podatki i inne kombinacje płacić?
Druga rzecz: jeśli miałbym np. dać rodzicom na podatek te ileś % z ew. przychodu to, czy muszą mieć DG?
I jeśli jest na rodziców to czy kasa może iść na moje konto w banku?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
P.S. Nie chcę póki co na grze zarobić, tylko doprowadzić do jej istnienia(nie ma przychodu - nie ma serwera).

Offline kriswawa

• Użytkownik

# Marzec 05, 2011, 20:11:38
jesli nie chcesz pakowac sie w dzialanosc gospodarcza - to mozna dystrybucje puscic przez moja firme

ja pobieram od mniejszych devow - 10%
oraz 9,5% idzie na opodatkowanie umowy o przekazanie praw autorskich

czyli z 1000zl zysku - 800zl dostaje autor ...jako wpelni legalny dochod
pity wypelnia PLAY sp zoo

jesli ktos ma dobra gre - to zapraszam kris@play-publishing.com

Offline programistagd

• Użytkownik
    • WeHaveIdea

# Marzec 05, 2011, 21:34:05
Raczej wolę sam się tym zająć - troszkę bezpieczniej...
I ogólnie dla mnie lepiej. Nie chcę tej gry "wydawać".
Głównie chodzi mi o:
Raczej chodzi mi tu o konta Premium.
Wiem, że wiele nie zarobię na tym, ale potrzebuję tego, bo muszę jakoś serwer utrzymać.
Mam pytanie: jeśli nie mam dochodów(cały przychód idzie na utrzymanie serwera itp.) to muszę jakieś podatki i inne kombinacje płacić?
Druga rzecz: jeśli miałbym np. dać rodzicom na podatek te ileś % z ew. przychodu to, czy muszą mieć DG?
I jeśli jest na rodziców to czy kasa może iść na moje konto w banku?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
P.S. Nie chcę póki co na grze zarobić, tylko doprowadzić do jej istnienia(nie ma przychodu - nie ma serwera).