Autor Wątek: SDL , OpenGL not available  (Przeczytany 2716 razy)

Offline DoS

• Użytkownik
    • Projekt ORC

# Grudzień 28, 2010, 16:09:52
Eh, znów ja. : (

Mam taki bardzo dziwny problem z OpenGL'em. Mianowicie funkcja:
DL_SetVideoMode(640, 480, 0, SDL_OPENGL | SDL_RESIZABLE);
Cały czas zwraca NULL, a:SDL_GetError()Mówi: OpenGL not available :(
Rzecz się dzieje na OpenSUSE11.3. Sterowniki mam zainstalowane, libki openGL zaktualizowane. Wszystko kompiluje się cacy. Szukałem rozwiązań i natrafilem na nową wersję części biblioteki, podobno wolną od bugów: http://repository.glx-dock.org/opensuse/ ale i to nie pomogło. Nie wiem gdzie już mam szukać i do tego głupio mi, że są ferie a ja siedze od rana nad tym przy kompie i kminie. Nawet przeinstalowywałem sterowniki ATI do OpenGL i dalej to samo.
Moja karta to ATI Mobility Radeon HD 5650, opensuse 11.3 32 bit, pulpit gnome

Jeszcze problem inny ale chyba mniej ważny, chociaż może to być jakiś symptom. Mianowicie: gdy uruchamiam aplikacje bez uprawnien root'a to
SDL_Init(SDL_INIT_VIDEO)Zwraca NULL, a:SDL_GetError()Mówi: SDL Unable to open a console terminal oO

Dziękuję z góry, nie chciałem latać z każdym problemem na forum ale naprawde nie wiem co robić w tym przypadku : (

-Jacek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 16:11:59 wysłana przez DoS »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Grudzień 28, 2010, 17:25:26
bierz FreeGluta xD

Toś nowoczesną bibliotekę doradził...

@op - a wszystko inne na SDL/OpenGL Ci działa dobrze na tym linuksie?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 17:27:51 wysłana przez Kos »

Offline DoS

• Użytkownik
    • Projekt ORC

# Grudzień 28, 2010, 18:36:49
  Bez wiekszej znajomosci poszukalem tych aplikacji. Jedna gierka (SDL +OpenGL) dala w odpowiedzi czarny ekran (i oczywiscie bez roota nie dalo sie odpalic) i zwis systemu. Ogolnie to niezbyt wiele odpowiedzi. Równie dobrze mogła być zabugowana.

Zassałem sobie z neta inną http://tremulous.net/, ogolnie wyglada ok. Dala odpowiedz, ze OpenGL nie dziala w ogole komunikatem z konsoli: Sys_Error: GLimp_Init() - could not load OpenGL subsystem
A bez roota dodatkowo:SDL_Init(SDL_INIT_VIDEO) failed: Unable to open a console terminal

# Grudzień 28, 2010, 21:25:21
Ja miałem/mam podobne problemy (nawet bardzo podobne) z kompilacją na ubuntu.
Na fedorze zero problemów z kompilacją jak i działaniem - jak zainstaluje wszystko

Ogólnie z mojego małego doświadczenia powiem tak:
Ustaw w repo, że chcesz instalować pakiety dla developerów (tzw. dev)
Zainstaluj z repo wszystki co moźe mieć związek z : sdl,   X11,  Xxf86vm,  Xext,  glx.
Jeśli to nic nie da
Zainstaluj glfw,glew,glee,sdl,freeglut,itp...
Jeśli to nic nie da, zainstaluj fedorę, albo czekaj na lepszą pomoc
Aczkolwiek nie ma dużych szans na powodzenie.
Zawsze wolę więcej niż trzeba..

Ewentualnie możesz jeszcze ręcznie poszukać liby i sam skonfigurować makefile - ja tak robię

@Edit:
Przypominam sobie, miałem dokładnie podobny problem jak masz @Dos na obrazku, tyle że z GLEW.
I nie pamiętam czy/jak go rozwiązałem.

No dobra będę strzelał (bo sam nie wiem).
Sprawdz jaki jest używany libGL.so
ldconfig -p | grep libGL.so
No i puźniej spróbuj skopiować / zlinkować żeby np. zamiast libGL.so.1 było libGL.so (to często pomaga)
Ewentualnie dopasować by SDL linkował tą co znajduje się w cash
Sprawdz jaką ścierzkę ma SDL ustawioną, na jaki katalog. (np -L/usr/lib)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2010, 02:06:28 wysłana przez Wladekprogramista »

Offline Bevier

• Użytkownik

# Grudzień 28, 2010, 22:47:00
Ściągnąłem tą grę na moje Ubuntu (10.10) i działa idealnie. Ubuntu nie jest problemem :P.

Offline DoS

• Użytkownik
    • Projekt ORC

# Grudzień 28, 2010, 23:19:19
Ściągnąłem tą grę na moje Ubuntu (10.10) i działa idealnie. Ubuntu nie jest problemem :P.

Bo mam OpenSUSA ^^
Troche więcej poszukałem i z tego co udało mi się wywnioskować (nie wiem na ile jest to prawda) to wersja 11.3 tej dystrybucji jest trochę zabugowana więc możliwa lipa.

Aha, te wszystkie liby i pakiety oczywiście wcześniej już aktualizowałem i konfigurowałem. Probowalem nawet z niestandardowych repo.

-Jacek

EDIT: http://dos.xon.pl/wtf.png
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2010, 01:00:21 wysłana przez DoS »