Autor Wątek: Zmiany w systemie ocen i komentarzy  (Przeczytany 4346 razy)

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Styczeń 02, 2011, 18:09:42
Wprowadziłem pewną zmianę: teraz skala ocen jest logarytmiczna, czyli mając X punktów, projektowi można przyznać X, X/2, X/4, X/8 itd. Mam nadzieję że zadowoleni będą userzy z dużą ilością punktów na koncie :)
*pokłony*

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline DrraVen96

• Użytkownik
    • Drraven (Dev)Blog

# Styczeń 02, 2011, 19:39:41
a nie lepiej okienko i wpisujemy ile chcemy dodać ?

Offline bartekm

• Użytkownik
    • Wordpress Blog

# Styczeń 02, 2011, 19:51:51
a nie lepiej okienko i wpisujemy ile chcemy dodać ?
Najlepiej zlikwidować punkty i dać skalę 10 stopniową.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Styczeń 02, 2011, 20:35:31
@beem
A co ma piernik do wiatraka? Chyba że to taka luźna uwaga niekoniecznie związana z tamtym postem, ale wtedy nie rozumiem cytatu.

@DrraVen
+1. Chociaż, kiedyś już tak było i pewnie były powody dla których to zmieniono (mógłby się ktoś nimi podzielić?).

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Styczeń 18, 2011, 14:26:23
Uwaga. W związku z dramatyczną sytuacją gospodarczą, do systemu punktów wkrada się szalejąca inflacja. Od dzisiaj codziennie 2% chomikowanych w profilu punktów będzie pożerane przez kryzys. Dotyczy to jedynie prywatnych puntów przypisanych do użytkownika -- punkty widoczne dla screenów czy projektów zostają nienaruszone.
Akcja ma na celu promowanie wymiany punktów zamiast ich bezcelowego trzymania na kontach (tak jakby ktoś liczył że kiedyś wymieni owe punkty na widelec ;)).

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Styczeń 18, 2011, 14:33:28
punkty widoczne dla screenów czy projektów zostają nienaruszone.
Czyli problem najwyżej ocenianych screenów wszechczasów pozostaje?

Offline Kamma

• Użytkownik

# Styczeń 18, 2011, 14:38:11
@Dab
Dlatego już wcześniej pisałem, że ten system nie jest sprawiedliwy. Ocena w skali 1-10 / 1-100 jest moim zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem ( pisałem o tym długie posty ). Nikt nie będzie sobie odkładał punktów na kupę i doił przez to cały portal (hmm EtherFields i Waszmość Sagaceil? :) ). Niestety, ale przy tym systemie trzeba się babrać w manualne regulacje przepływu punkciorów.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2011, 14:40:59 wysłana przez Kamma »

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Styczeń 18, 2011, 14:40:48
Czyli problem najwyżej ocenianych screenów wszechczasów pozostaje?

Jeżeli masz na myśli listę sortowaną po punktach to ja widzę tu pewne rozwiązanie.

Lista plików do pobrania jest sortowan po sumie punktów z ostatniego tygodnia/miesiąca:
http://warsztat.gd/downloads.php?platform=win

Jednak o ile można taką opcję dodać też dla projektów (niekoniecznie pobieralnych) to zastanawia mnie odpowiednik dla screenów. W przypadku projektów idea jest taka, żeby promować projekty aktywne, w których cały czas coś się dzieje i pojawiają się nowe punkty. W przypadku screenów wygląda to trochę inaczej: screen zbiera punkty przez kilkanaście dni od dodania, a później punkty zwykle dodawane są tylko z rzadka.
Nie sądzę żeby system z pobrań (czyli suma ocen z ostatniego tygodnia/miesiąca) ani inflacja pomogła w przypadku ocen za screeny. Efekt będzie taki że znakomita większość starych (tych "topowych") screenów będzie miała 0 punktów.

Wydaje mi się że "Warsztat poleca" jest pewnego rodzaju odpowiedzią na ten problem: promuje najświeższe, wysoko ocenione screeny. Moim zdaniem dodany za jakiś czas widok "historii" warsztat-polecania pozwoli na zbudowanie galerii "najlepszych screenów 2011".

Chyba że inaczej widzisz problem najwyżej ocenianych screenów wszechczasów -- jeżeli tak to jak i jak byś chciał go rozwiązać?

Ocena w skali 1-10 jest moim zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem ( pisałem o tym długie posty ).

W teorii może tak. Ale pokaż mi w praktyce portal z systemem oceniania w skali 1-10 (czy nawet 0/1) który ma racjonalny ranking. :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2011, 14:42:47 wysłana przez Dab »

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Styczeń 18, 2011, 14:57:34
Chyba że inaczej widzisz problem najwyżej ocenianych screenów wszechczasów -- jeżeli tak to jak i jak byś chciał go rozwiązać?
Chodzi mi o sortowanie screenów według oceny. W tym momencie pierwsze trzy strony screenów to screeny, które zostały dodane i ocenione przed reformą systemu ocen, kiedy to punkty były przydzielane przez system w znacznie większej ilości. W tej chwili system daje mniej punktów użytkownikom i nowe screeny nie mają szansy zabłysnąć na liście wszechczasów.

Ale pokaż mi w praktyce portal z systemem oceniania w skali 1-10 (czy nawet 0/1) który ma racjonalny ranking.
Kongregate chociażby - skala 1-5 i oceny tam są dość racjonalne.

Offline Vipa

• Redaktor

# Styczeń 18, 2011, 15:17:34
A po co najlepsze screeny sprzed n-lat? Chcecie oceniać Afterfall w wersji oryginalnej?

Rozwiązanie jest proste - podzielić screeny na lata i po kłopocie. Sortowanie screenów względem oceny możliwe było by tylko w kategorii tego samego roku. W końcu i warsztat się zmienia i technika również.

Offline Pomnico

• Użytkownik
    • Magic-Ars

# Styczeń 18, 2011, 15:27:58
Jak najbardziej zgadzam się z podejściem skali, czy to 1-5, czy 1-10. Jednak dopóki nie przeprowadzi się sensownego przeliczenia starych punktów na nowy system (jaki by on nie był) to problem tych screen'ów nie do przebicia pozostanie.

Jeśli do wcześniejszych ocen jest podpięta lista osób które głosowały + jaką ocenę dostały, to można coś wykombinować, np. z ocen oddanych w danym okresie wyliczyć kwantyle rzędu od 1/10 do 9/10 (czyli wartości, dla których odpowiednio 10% głosów było niższych, 20% było niższych itd.), a następnie te stare oceny przekształcić w oparciu o te dane na nowe oceny od 1 do 10. Wydaje mi się że takie podejście rozwiąże problem zbyt dużego wpływu "kolekcjonerów punktów" na sumaryczny wynik ocen - takich głosów pewnie nie było zbyt dużo, więc używając nie średniej arytmetycznej a kwantylów, zostaną w pewien sposób przytłoczone większością normalnych głosów. Zupełnie jak ze średnią krajową - mediana jest bardziej miarodajna dla pokazania standardowego dochodu niż średnia arytmetyczna.

Jeśli do wcześniejszych ocen taka lista nie jest zachowana, to niestety nie jestem w stanie zaproponować niczego sensownego, ale tak czy inaczej, bez rozwiązania tego problemu lista top screen'ów jest conajmniej nieprzydatna, bo nikt nie ma szansy na przebicie się.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Styczeń 18, 2011, 22:57:49
A reset punktów? :D Plus np. rubryczka z rzadko ocenianymi screenami (niekoniecznie tak podpisana). Myślę, że w połączeniu z nieograniczonym ocenianiem 0-10 będziemy szybko 'hierarchię' gotową od nowa.

Offline Pomnico

• Użytkownik
    • Magic-Ars

# Styczeń 19, 2011, 07:35:05
Owszem, zawsze istnieje możliwość zresetowania poprzednich ocen, ale jeśli da się tego uniknąć, to czemu nie spróbować...
Poza tym już sobie wyobrażam komentarze po resecie ;P

BTW. Problem zbyt dużego eksponowania starych rzeczy (czy to screen'ów, czy projektów), jeśli tylko się chce, można rozwiązać w ten sposób, że sumuje się niezależnie oceny z różnych okresów od aktualnej daty (np. osobno z okresu ostatniego pół roku, poprzednieg itd.) i z tego wylicza jakąś średnią ważoną, gdzie największe znaczenie ma ostatni okres, a poprzednie już coraz mniejszy. Przez to np. projekty gdzie nic się nie dzieje będą po prostu stopniowo i samoistnie traciły na znaczeniu. Tak mi tylko przyszło do głowy :D

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Styczeń 20, 2011, 00:23:24
Ja dawno temu wymyśliłem, w różnych miejscach stosowałem i nadal stosuję taki prosty system, że punkty/liczba wejśc/jakiekolwiek statystyki są co jakiś czas - na przykład raz na tydzień - dzielone przez 2. W ten sposób stare punkty nie przepadają, ale z czasem tracą ważność i nowe pozycje mają szansę dogonić stare. Możeby taki system wprowadzić na warsztat.gd?

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Styczeń 20, 2011, 00:43:08
Ja dawno temu wymyśliłem, w różnych miejscach stosowałem i nadal stosuję taki prosty system, że punkty/liczba wejśc/jakiekolwiek statystyki są co jakiś czas - na przykład raz na tydzień - dzielone przez 2. W ten sposób stare punkty nie przepadają, ale z czasem tracą ważność i nowe pozycje mają szansę dogonić stare. Możeby taki system wprowadzić na warsztat.gd?
Nie chodzi o to, by promować najnowsze screeny (od tego jest screen tygodnia), ale by wyrównać jednostkę.

Słowo "punkty" przy screenach jest mylące, bo nie ma czegoś takiego jak jedne punkty. Są "stare punkty" (punkty przyznawane za czasów, gdy system hojnie je rozdawał) i "nowe punkty" (punkty przyznawane po zmianie systemu). Niestety, obecny system nie rozróżnia "starych" i "nowych" punktów zakładając, że są one sobie równe (a nie są).

Powiedzmy, że obecnie lista top screenów wygląda tak, jakbyś zestawił w jednej tabeli wszystkich biegaczy i wysnuł z niej wniosek, że najgorszą kondycję mają biegnący przez płotki, bo mają najgorsze czasy z całej tabeli.

EDIT:
A system z dzieleniem punktów też chyba był swego czasu i jedynym efektem było to, że wszystkie screeny miały więcej zer po przecinku, niż przed. :)