Autor Wątek: XNA 4 a 3.1  (Przeczytany 5817 razy)

Offline janek566

• Użytkownik

# Wrzesień 29, 2010, 12:39:42
Witam!

Oto mój problem: w najbliższym czasie mam zamiar kupić nowy xbox 360 slim 250gb i zastanawiam się którą edycję XNA wybrać. na stronie XNA creators club widnieje dział download + tutoriale lecz one są przeznaczone tylko dla windows phone 7 :/ . Czy do tworzenia gier na nowego xboxa potrzebuję 3.1 czy 4 wspierający tworzenie gier na xbox'a?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline pi1er

• antyspam
  • Użytkownik
    • Mój devblog!

# Wrzesień 29, 2010, 13:01:00
Witam!

Oto mój problem: w najbliższym czasie mam zamiar kupić nowy xbox 360 slim 250gb i zastanawiam się którą edycję XNA wybrać. na stronie XNA creators club widnieje dział download + tutoriale lecz one są przeznaczone tylko dla windows phone 7 :/ . Czy do tworzenia gier na nowego xboxa potrzebuję 3.1 czy 4 wspierający tworzenie gier na xbox'a?
Większość tutoriali i lekcji została już przerobiona na XNA 4. Przyjrzyj się temu http://creators.xna.com/en-US/education/catalog/

Offline janek566

• Użytkownik

# Wrzesień 29, 2010, 13:09:36
czyli krótko mówiąc nie ma potrzeby zamienać 4 na 3.1?? (choc rozmiar tej pierwszej jest zdecydowanie większy :/)

Offline pi1er

• antyspam
  • Użytkownik
    • Mój devblog!

# Wrzesień 29, 2010, 13:13:15
czyli krótko mówiąc nie ma potrzeby zamienać 4 na 3.1?? (choc rozmiar tej pierwszej jest zdecydowanie większy :/)

Obecnie udostępniona wersja 4 umożliwia tworzenie gier na Windows Mobile7, XBOX 360 oraz PC z tego co jest napisane na XNA CC. Zatem zalecałbym pobrać i używać wersję 4.

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

# Wrzesień 29, 2010, 13:55:37
Obecnie udostępniona wersja 4 umożliwia tworzenie gier na Windows Mobile7, XBOX 360 oraz PC z tego co jest napisane na XNA CC. Zatem zalecałbym pobrać i używać wersję 4.

A co z ZuneHD? Nagle przestało się o nim mówić. A miał zmieść z powierzchni Ziemi iPoda. :) Czyżby ZuneHD podzielił los Zune i Microsoft znów będzie udawał, że nigdy tego nie produkował? ;)

Offline mihu

• Użytkownik
    • mihu

# Wrzesień 29, 2010, 16:36:03
na stronie XNA creators club widnieje dział download + tutoriale lecz one są przeznaczone tylko dla windows phone 7 :/ .
Nie przyjrzałeś się dobrze. Na wierzchu są tutoriale dla WP 7, bo są najnowsze. Wszystkie inne tutoriale są dalej, na kolejnych stronach.

Korzystanie z 4.0 jest zalecane i ma trochę fajnych ulepszeń, chociaż podział na profile Reach i HiDef jest moim zdaniem dużym minusem dla osób, które piszą coś co ma działać na jak największym spektrum pecetów.

Offline janek566

• Użytkownik

# Wrzesień 29, 2010, 18:45:58
dziękuję wszystkim. odpowiedzi są satysfakcjonujące  ;D a tak na marginesie co sądzicie o nowym xboxie?

Offline głos

• Użytkownik

# Wrzesień 29, 2010, 20:02:56

A co z ZuneHD? Nagle przestało się o nim mówić. A miał zmieść z powierzchni Ziemi iPoda. :) Czyżby ZuneHD podzielił los Zune i Microsoft znów będzie udawał, że nigdy tego nie produkował? ;)

Chodzą słuchy że ma być support WP7 dla Zune HD. Jeżeli się to potwierdzi to będzie rewelka.

Offline ConayR

• Użytkownik

# Wrzesień 29, 2010, 21:26:06
Chodzą słuchy że ma być support WP7 dla Zune HD. Jeżeli się to potwierdzi to będzie rewelka.
Zune HD to Tegra, więc teoretycznie może to się stać. Pytanie, czy to będzie dla ludzi od XNAGS będzie to ważniejsze niż ulepszanie wsparcia na WP7 i np. ciaśniejsze powiązanie XNA z Silverlightem. :)

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

# Wrzesień 30, 2010, 10:35:50
Zune HD to Tegra, więc teoretycznie może to się stać. Pytanie, czy to będzie dla ludzi od XNAGS będzie to ważniejsze niż ulepszanie wsparcia na WP7 i np. ciaśniejsze powiązanie XNA z Silverlightem. :)

Najnajnajważniejsze jest to żeby Micro$oft wymyślił coś dzięki czemu ZuneHD i urządzenia z WindowsPhone7 będą kupować ludzie. Jak na razie się na to nie zanosi. Interface użytkownika i spore braki w funkcjonalnościach Windows Phone 7 zniechęcają do zakupu tego urządzenia. Miliardy razy lepiej kupić sobie coś z iOS, Android, Bada.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Wrzesień 30, 2010, 11:54:13
XNA 4.0 mozna uzywac na wielu platformach, jest to aktualna wersja i raczej nie ma sie co tutaj nad tym zastanawiac ;)

@up
Zune to raczej juz przeszlosc. To po prostu slabe urzadzenie, nie wykorzystali potencjalu. Apple ma cala linie iPodow, od najmniejszych do najwiekszych, z czego iPod touch ( z nim mial konkurowac Zune? ) to w zasadzie PDA a nie odtwarzacz mp3/video... Chyba ze w tym Zune zainstaluja Windows Phone 7, aczkolwiek wymagania tego systemu sa jak na mobile, kosmiczne, to Zune/HD ma konkretny hardware?. Toc Windows 7 ( ten desktopowy ) wcale nie ma duzo wiekszych wymaganiach sprzetowych :D W koncu ta powloka w .NET musi na czyms konkretnym smigac...

Dodatkowo, WP7 ma mozliwosci iOS'a w jego pierwszej/drugiej odslonie... Za pozno... System ma pare fajnych mykow, nieco inne podejscie do ekranu startowego ale nic wiecej. Wydaje mi sie tez ze design, choc mi sie podoba, moze byc dla wielu nieco zbyt ascetyczny ( w porownaniu z tym jaki sprzet musi to dzwigac )....

No i przede wszystkim cena, sprzet z taka specyfikacja musi kosztowac, pewnie cos w okolicach iPhone4 jak nie wiecej nawet :| ( nie mowie tutaj o "polskich" cenach iPhona, bo te sa po prostu wziete z kosmosu )

Za to chetnie bym ( i pewnie nie tylko ja ) przeportowal swoja mala gierke ktora dawno temu napisalem w XNA... Dostep do SDK jest bezproblemowy, tylko nie wiadomo czy oplaca sie kupowac urzadzenie :) Bo ponizej 2k pln wydaje mi sie ze sie nie znajdzie telefonu z WP7... ( HTC HD7 ma kosztowac 559 euro... :| ) ale byc moze pojawia sie tez bardziej low-endowe urzadzenia. Ale z drugiej strony, najbardziej oplaca sie startowac wlasnie na poczatku - kiedy aplikacji bedzie baaardzo malo i prawdopodobnie sprzeda sie wszystko :) Pytanie tylko jak duzy sukces WP7 osiagnie i czy w ogole ?

Narazie przygladajmy sie :) Jezeli WP7 osiagnie chociazby umiarkowany sukces, dla XNA to moze byc "killer feature"...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2010, 12:06:17 wysłana przez vashpan »

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Wrzesień 30, 2010, 17:14:57

Jeszcze niedawno słyszeliśmy o tym, jak to Windows Marketplace for Mobile ma konkurować z AppStorem. Efekt? Nie doszli nawet do 2000 aplikacji. Niby z jakiego powodu z Windows Phone 7 ma być inaczej? Z punktu widzenia developera, można pobawić się trochę w tą platformę - wiadomo że im mniejsza konkurencja w sklepie, tym trudniej zaginąć w tłumie ze swoją aplikacją. Ale z punktu widzenia użytkownika moim zdaniem trzeba być hmm... mocno nierozsądnym, żeby kupić ten telefon. I nie chodzi tu nawet o dziwną tendencję Microsoftu do porzucania technologii, które się słabo sprawdziły. Smartphone'y nie są fajne dlatego, że mają fajny OS, tylko dlatego że mają świetne aplikacje. Wbrew zapowiedziom Windows Phone 7 nie będzie konkurencją iPhone'a jeszcze przez całe lata, właśnie ze względu na brak softu. Nie oszukujmy się - walka toczy się pomiędzy iPhonem a Androidem (+ mniej interesujący z mojego punktu widzenia Symbian), nowości takie jak Bada czy Windows Phone 7 mają i będą miały marginalne znaczenie - są po prostu lata w tyle jeśli chodzi o rynek aplikacji. To jest aż tak proste.
Właściwie jedyną zaletą Windows Phone 7 jest właśnie XNA. Zobaczymy na ile silny jest ten atut.

Offline ConayR

• Użytkownik

# Październik 01, 2010, 23:29:48
Zune to raczej juz przeszlosc. To po prostu slabe urzadzenie, nie wykorzystali potencjalu.
Jak można nie wykorzystać potencjału słabego urządzenia? To było słabe, czy nie? W ogóle używałeś jakiegokolwiek Zune przez przynajmniej jeden dzień? :)

iPod touch ( z nim mial konkurowac Zune? )
Zależy który Zune. Pierwszy (Zune 30) miał konkurować z iPodem Classic. Późniejsze modele (4-16 i 80-120) z Nano i Classic. HD z Touch.

to w zasadzie PDA a nie odtwarzacz mp3/video...
Huh?

Chyba ze w tym Zune zainstaluja Windows Phone 7, aczkolwiek wymagania tego systemu sa jak na mobile, kosmiczne, to Zune/HD ma konkretny hardware?
Czytasz wątek, w którym odpowiadasz? Zune HD ma wbudowaną Tegrę.

Toc Windows 7 ( ten desktopowy ) wcale nie ma duzo wiekszych wymaganiach sprzetowych :D
Pomijając nawet to, że Win7 nie chodzi na ARMach - nie masz racji.

W koncu ta powloka w .NET musi na czyms konkretnym smigac...
.NET chodzi nawet na zegarkach ręcznych. To .NET Compact Framework a nie pełen .NET Framework. Różnica jest całkiem spora (i jeśli chodzi o funkcjonalność i jeśli chodzi o rozmiar i wymagania).

Dodatkowo, WP7 ma mozliwosci iOS'a w jego pierwszej/drugiej odslonie... Za pozno... System ma pare fajnych mykow, nieco inne podejscie do ekranu startowego ale nic wiecej. Wydaje mi sie tez ze design, choc mi sie podoba, moze byc dla wielu nieco zbyt ascetyczny ( w porownaniu z tym jaki sprzet musi to dzwigac )....
A co ma minimalistyczny design UI do wymagań? Wymagania dla sprzętu wynikają z tego jakie mają się pojawić aplikacje (a więc jaki jest target) a nie z tego jak wygląda UI.

No i przede wszystkim cena, sprzet z taka specyfikacja musi kosztowac, pewnie cos w okolicach iPhone4 jak nie wiecej nawet :| ( nie mowie tutaj o "polskich" cenach iPhona, bo te sa po prostu wziete z kosmosu )
No muszą, i? Pewnie konkretne sieci będą miały umowę na wyłączność dystrybucji konkretnego modelu i w ramach tych umów offsetowana będzie część ceny na providera. Każdy tak robi, stąd telefony za złotówkę.

ale byc moze pojawia sie tez bardziej low-endowe urzadzenia.
Fajnie byłoby, gdybyś poczytał coś o WP7 zanim zaczniesz snuć przypuszczenia. Procesor klasy DX9 jest niezbędny, a takie są na rynku bodajże dwa (Tegra i Snapdragon). Co to w ogóle miałby być model lowendowy? Taki, który będzie za słaby by uruchomić aplikacje z Marketplace?

@Wyszo: WM był pozycjonowany jako platforma dla biznesu. Żadne marketingowe czary nie sprawiłyby, że Marketplace osiągnie poziom AppStore.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 02, 2010, 13:55:56
@ConayR

No coz, WP7 narazie nie uzywalem ( jak chyba wszyscy tu ? ), wiec raczej to co pisalem tyczy sie tego co bylo widoczne na roznych filmikach i wyczytane w roznych materialach ;) Nie mowie z gory ze to jest zly system, tylko sie zastanawiam jak zostanie odebrany. Ba, sam chce sie w niego pobawic w wolnej chwili ;) Obawiam sie jednak ze jest zbyt 'ograniczony' i to nawet wobec Apple iOS, z ktorym na 100% chce konkurowac.

Zune to raczej juz przeszlosc. To po prostu slabe urzadzenie, nie wykorzystali potencjalu.
Jak można nie wykorzystać potencjału słabego urządzenia? To było słabe, czy nie? W ogóle używałeś jakiegokolwiek Zune przez przynajmniej jeden dzień? :)

Tak sie sklada ze mialem Zune HD w lapkach, wprawdzie krotko ale jednak ;) Jak na w miare nowe urzadzenie, nie jest to rewelacja zarowno pod wzgledem sprzetowym, wizualnym jak i funkcjonalnym, mimo ze z grubsza podobne do WP7 pod wzgledem UI ( ale nie o to chodzi )... A mowiac ze nie wykorzystali potencjalu - chodzilo mi o tworzenie, a w zasadzie wydawanie aplikacji.... W przypadku urzadzen Apple'a sprawa jest trywialna i praktycznie kazdy koles z ulicy moze wrzucic cos na AppStore, a w przypadku Zune HD ?? Nawet nie bardzo wiadomo jak... Oczywiscie odpalenie tam Windows Phone 7 moze zmienic sytuacje i wydaje mi sie naturalnym ruchem. Podobnie jak iOS smigajacy na iPhonie i iPodzie touch. ( tylko ta nazwa systemu cos nie bardzo w takim razie pasuje ;) )

to w zasadzie PDA a nie odtwarzacz mp3/video...
Huh?

Pewnie kwestia nazewnictwa, ale dla mnie taki iPod touch, mimo ze nazywa sie iPod, oprocz sluchania muzyki i ogladania video moze sluzyc do miliona roznych innych rzeczy, dzieki internetowi WiFi, 'normalnej' przegladarce www i "duzej" ilosci aplikacji z AppStore ;) Wiec sila rzeczy nie mozna go traktowac w kategorii "odtwarzacza MP4", to smieszne... Podobnie ma sie sprawa z Zune HD, tyle ze aplikacji jest hmm... malo, lagodnie rzecz mowiac ;) Swoja droga brak okreslenia dla takich urzadzen, ale IMO blizej im do PDA, Palmtopow, Handheldow, czy jak tam kto woli nazywac, niz do "odtwarzacza MP3/4"

Chyba ze w tym Zune zainstaluja Windows Phone 7, aczkolwiek wymagania tego systemu sa jak na mobile, kosmiczne, to Zune/HD ma konkretny hardware?
Czytasz wątek, w którym odpowiadasz? Zune HD ma wbudowaną Tegrę.

Ok, tylko ze Tegra to wcale nie jest jakis kosmos, z tego co teraz dokladniej sobie czytam: 600mhz CPU ( ta wersja co jest w Zune HD ), 128MB RAM ( w Zune HD ), GPU pewnie dosc dobry... Nie wiem czy to wystarczy do odpalenia WP7, ktory ponoc musi miec 256MB RAM

Toc Windows 7 ( ten desktopowy ) wcale nie ma duzo wiekszych wymaganiach sprzetowych :D
Pomijając nawet to, że Win7 nie chodzi na ARMach - nie masz racji.

Heh, pisalem to oczywiscie z przymrozeniem oka ;) W koncu od czegos sa te emotki... To ze nie dziala Win7 na ARM'ach to chyba jest jasne, ale z drugiej strony, nadal "przymrozam oko", Snapdragon, czyli 1ghz CPU pasuje jak ulal do wymagan 32bitowego Win7 - "1Ghz 32bit CPU" ;)

W koncu ta powloka w .NET musi na czyms konkretnym smigac...
.NET chodzi nawet na zegarkach ręcznych. To .NET Compact Framework a nie pełen .NET Framework. Różnica jest całkiem spora (i jeśli chodzi o funkcjonalność i jeśli chodzi o rozmiar i wymagania).
Na zegarkach recznych to chodzi raczej .NET Micro Framework, swoja droga ciekawa rzecz... W Compakcie natomiast byc moze roznica jest, ale sama zasada dzialania i runtime sa raczej bez zmian, jakis narzut na pewno jest, choc pewnie i tak trudno to zmierzyc. Dosc powiedziec ze taki Compact Framework jest takze na Xboksie, wiec chyba sam rozmiar urzadzenia nie swiadczy o tym jaki .NET sie stosuje.... Ale chetnie poznam szczegoly

A co ma minimalistyczny design UI do wymagań? Wymagania dla sprzętu wynikają z tego jakie mają się pojawić aplikacje (a więc jaki jest target) a nie z tego jak wygląda UI.

Tyle ze ludzie za konkretna cene i konkretny sprzet, moga spodziewac sie fajerwerkow i porzadnej funkcjonalnosci ( to tylko userzy ), a moga poczuc sie zawiedzeni - jak mowie - nie wszyscy, mi akurat to pasuje...

No muszą, i? Pewnie konkretne sieci będą miały umowę na wyłączność dystrybucji konkretnego modelu i w ramach tych umów offsetowana będzie część ceny na providera. Każdy tak robi, stąd telefony za złotówkę.

Wiem skad sie biora telefony za zlotowke, mniej ironii prosze ;) Cena jednak jest cena, i provider zaoferuje telefony z WP7 za konkretny abonament... A przeciez sam nizej napisales ze WM byl pozycjonowany jako system dla biznesu, jezeli WP7 nie jest dla biznesu ( bo nie jest, dodatkowo czytalem ze starsze wersje WM maja pozostac, pod nieco inna nazwa ) to dla kogo skoro spore abonamenty przewaznie bierze sie w firmach ?

ale byc moze pojawia sie tez bardziej low-endowe urzadzenia.
Fajnie byłoby, gdybyś poczytał coś o WP7 zanim zaczniesz snuć przypuszczenia. Procesor klasy DX9 jest niezbędny, a takie są na rynku bodajże dwa (Tegra i Snapdragon). Co to w ogóle miałby być model lowendowy? Taki, który będzie za słaby by uruchomić aplikacje z Marketplace?

No to rowniez tylko strzal do wlasnej bramki... Chociaz Tegra nie jest juz jakims kosmosem.

Ja tam WP7 zycze jak najlepiej, jezeli wypali to bedzie kolejna platforma mobilna z w miare prosta dystrybucja, co tylko bedzie dobre dla nas, deweloperow. Zobaczymy :)

« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2010, 14:25:45 wysłana przez vashpan »

bs.mechanik

• Gość
# Październik 02, 2010, 14:05:17
Podlacze sie do tematu, ale ktos tam powiedzial, ze Zune HD to slaby sprzet. No coz... W zasadzie bylo to pierwsze urzadzenie mobilne ktore potrafilo wyswietlac 720p plynnie i ogolnie jedyne mi znane wyposazone w NV Tegra (pierwszej generacji z tego co pamietam). Sprzet jest bardzo mocny, nawet dzis, tylko ofcjalnie dostepny w USA i to po dosc wysokiej cenie. Moim zdaniem, jest to jedyny sprzet ktory ma (mial) okazje stac sie bardzo silna konkurencja dla iPoda. Widocznie marketing byl za slaby i ten brak jablka na obudowie ;)
I tak, mozna pisac w XNA app dla Zune HD.

A co do WP7...
Ja mam mimo wszystko szacunek do MS za wypuszczenie tego systemu. Zrobili kawal dobrej roboty, napisali calosc praktycznie od nowa, co sprawilo, ze nie bedzie miec kilku funkcjonalnosci - chocby kopiuj wklej ;)
Ale jako pierwsi nie skopiowali UI od iOS i Androida. Po prostu stworzyli cos nowego. Dzis juz niestety kazdy sie boi wlasnych rozwiazan, liczac na te sprawdzone (samsung bada, z punktu widzenia UI to wlasnie iOS + Android, choc system dziala genialnie ;) ).
Mysle, ze calosc sie przyjmie. Wazne, zeby bylo to proste w obsludze i przyjemne dla oka i wlasnie takie jest. Dodatkowo dziala bardzo szybko i klawiatura ekranowa jest (z tego co mowil kazdy recenzent) bardzo dopracowana. Dla mnie, sa to podstawowe rzeczy, jakie powinien miec telefon. A to, ze nie bedzie mial oblsugi aplikacji w tle, czy customizowanego interfejsu - kogo to obchodzi. To jest telefon. Ma dlugo trzymac na baterii i byc wygodny w uzytkowaniu.
Za to wlasnie lubie tez bade. Po prostu dziala i dziala bardzo szybko.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2010, 14:13:54 wysłana przez bs.mechanik »