Autor Wątek: Linuksowy odpowiednik autorun.inf + HTA  (Przeczytany 3973 razy)

Offline jaboja

• Użytkownik
    • JaBoJa

# Wrzesień 13, 2010, 18:24:52
Czy jest technicznie wykonalne pod Linuksem przygotowanie aplikacji:
1. Uruchamiającej się od razu po włożeniu płyty CD (analogicznie jak w Windows),
2. Wyświetlającej stronę internetową (coś na kształt HTA).
I nie chodzi mi tu o fakt, że kontrolki są dostępne w QT czy GTK, bo są,
tylko o to, jak zrobić aplikację, która zadziała bez potrzeby rekompilacji.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Wrzesień 13, 2010, 18:28:21
Nie -- na Linuksie nie ma (zresztą nie bez powodu) takiego czegoś jak autorun.

Offline t4fun

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2010, 00:03:08
autorun.sh
tak nazwij skrypt w głównym katalogu CD. KDE go wykryje i zapyta użytkownika czy che go uruchomić
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2010, 10:42:49 wysłana przez t4fun »

Offline jaboja

• Użytkownik
    • JaBoJa

# Wrzesień 14, 2010, 00:39:59
Nie -- na Linuksie nie ma (zresztą nie bez powodu) takiego czegoś jak autorun.
Weź mi farmazonów nie opowiadaj, bo mam Linuksa i KDE i zdarzyło mi się nie raz włożyć płytę do napędu, więc wiem, że KDE to zauważa.

autotun.sh tak nazwij skrypt w głównym katalogu CD. KDE go wykryje i zapyta użytkownika czy che go uruchomić
Thx za nazwę pliku, muszę wypróbować.

Nie macie pomysłu, co zrobić, żeby automatycznie odpalić stronę WWW inaczej niż przez odpalenie przeglądarki?
Chcę uniknąć raz problemu wynikającego z tego, że nie wiem jaką przeglądarkę ma użytkownik,
a dwa, że nie może być to przeglądarka "domyślna", bo muszę mieć pewność, że nie będzie to Chrome.

Offline Groshu

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2010, 01:11:08
Co nie zmienia faktu, że Linux sam w sobie takiego mechanizmu nie posiada. A środowisko graficzne to już inna bajka, ale musisz liczyć się z tym, że jak ktoś ma GNOME, Xfce, LXDE czy Fluxboxa, to rozwiązania z KDE niekoniecznie muszą zadziałać (czyt. mało prawdopodobne, że zadziałają).

Co do przeglądarki, skoro robisz rozwiązanie pod KDE to możesz być na 99,999% pewien, że Konqueror będzie zainstalowany.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2010, 01:14:00 wysłana przez Groshu »

Offline jaboja

• Użytkownik
    • JaBoJa

# Wrzesień 14, 2010, 03:12:26
Niszowe powłoki graficzne w sumie mnie nie interesują, natomiast coś dla Gnome by się przydało, bo jest domyślną powłoką graficzną w Ubuntu.

Offline MichalBe

• Użytkownik
    • MichalBe's Github

# Wrzesień 14, 2010, 03:33:06
napisz sobie coś sam opartego na webkicie, darmowy jest i ma spore community wiec bedziesz mogl sobie jakie chcesz strony uruchamiac nie odpalac przegladarki w ogole.

Offline jaboja

• Użytkownik
    • JaBoJa

# Wrzesień 14, 2010, 04:12:33
To nie takie proste. Jeśli mam coś w jakimś kompilowalnym języku (np. webkita), to uruchomienie go na innym komputerze najprawdopodobniej wymagać będzie ponownej kompilacji, bo w Linuksie, inaczej niż w Windowsie, wystarczy że system jest 64bitowy, a już aplikacja 32bitowa zwraca błąd o braku bibliotek (bo 64bitowych nie użyje). Poza tym jest jeszcze kwestia tego jakie biblioteki są domyślnie w jakich dystrybucjach. I tym sposobem ostatecznie wysiłek jest niewspółmierny do zysków z własnej aplikacji. Tem bardziej, że mi wystarczy uruchomienie przeglądarki, bylebym kontrolował jaka przeglądarka jest uruchamiana, oraz by działo się to na tyle automatycznie na ile to możliwe. Stąd główna rzecz właśnie w autorunie.

Offline t4fun

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2010, 08:48:53
Widzę że źle napisałem, chodziło o autorun.sh (literówka, mam nadzieję że się domyśliłeś)
A Gnome i KDE w wielu kwestiach są dosyć kompatybilne i wcale bym się nie zdziwił gdyby ten plik był też odpalany pod Gnome. Ogólnie pliki autorun.sh widywałem na płytkach od czasów RedHat 5.0 czyli ponad 10 lat temu i nie jestem do końca pewny czy KDE już wtedy istniało. Więc podejrzewam że jest w wielu powłokach wspierane. Ale ze względów bezpieczeństwa pewnie będą rożne monity czy chcesz to uruchomić.

Offline maciek_slon

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2010, 09:52:42
Zawsze możesz w skrypcie po kolei próbować wywołać różne przeglądarki, aż któraś zadziała :-)

Offline Groshu

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2010, 10:36:27
Jeśli chodzi o GNOME, to faktycznie sposób z KDE się sprawdzi:
Autostart Files
When a new medium is mounted the root directory of the medium should be checked for the following Autostart files in order of precendence: .autorun, autorun, autorun.sh Only the first file that is present should be considered.
The desktop environment MAY ignore Autostart files altogether based on policy set by the user, system administrator or vendor.
The desktop environment MUST prompt the user for confirmation before automatically starting an application.
When an Autostart file has been detected and the user has confirmed its execution the autostart file MUST be executed with the current working directory (CWD) set to the root directory of the medium.
Natomiast jeśli chodzi o Xfce, to nie nazywałbym go niszowym, ponieważ sporo moich znajomych go używa a podejrzewam, że nie tylko oni.

Offline t4fun

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2010, 10:46:05
Być może są to wytyczne freedesktop.org i większość powłok to implementuje lub zaimplementuje

Offline filo

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2010, 10:50:41
x-www-browser strona.html wywołać w skrypcie?

# Wrzesień 14, 2010, 11:53:49
... wystarczy że system jest 64bitowy, a już aplikacja 32bitowa zwraca błąd o braku bibliotek (bo 64bitowych nie użyje). ...
To rób wersję 32 i 64 bitową.
Ja tak mam że robię 3 wersje za jednym wywołaniem polecenia makefile w terminalu.
-windows
-linux32
-linux64

Offline t4fun

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2010, 12:55:07
x-www-browser strona.html wywołać w skrypcie?
Zadziała tylko na dystrybucjach bazujących na debianie