Autor Wątek: Pomysł na grę o mieście...  (Przeczytany 2214 razy)

Offline Neil

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2010, 15:12:00
Witam

Potrzebuję informacji ile kosztowało by zrealizowanie pomysłu:

gry sprzężonej z serwisem o mieście.
W której gracze chodzą po jego rysunkowej wersji.
-mogą między sobą rozmawiać
-odwiedzać wybrane sklepy lokale

gra w 2D widok może być z góry może być izometryczny, może być z boku.

-ile kosztowało by utrzymanie serwera na 500 użytkowników naraz

W grze powinny być zawarte przynajmniej 5 mini gierek np:
gokarty

Własciwie to w stworzeniu tych 5 mini gierek dowolnośc dał bym twórcą gry.
To co będzie według nich łatwiejsze/fajniejsze.

Pozdro
Neil

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline siso

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2010, 18:42:51
Z grubsza szacując, wykonanie powinno zmieścić się w ok. 200 k PLN, przy założeniu, że zatrudni się nie całkiem początkujących ludzi (przynajmniej nie wszystkich) i że funkcjonalność będzie ograniczona do tego, co napisałeś.

Miesięcznie na serwery nie powinno iść więcej niż 500 PLN, kwestia wynegocjowania z providerem.

Offline Neil

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2010, 20:34:41
a coś taniej ?

Offline Oti

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2010, 20:48:59
Wiesz jak mi to wygląda? Nudziło ci się podczas przerwy w pracy(ew. szkole, choć z tego co pamiętam to jednak etap szkoły masz już za sobą), stwierdziłeś, że pograłbyś w jakąś grę dziejącą się w swoim mieście i że chętnie pojeździłbyś gokartami. Przerwa się skończyła, wróciłeś do domu i napisałeś tego posta. Pozatym ja tu nie widzę żadnego gameplayu, samym łażeniem po mieście graczy nie przyciągniesz.

Offline ANtY

• With fury and fire
  • Użytkownik
    • ANtY

• Zbanowany
# Wrzesień 03, 2010, 20:59:56
Wiesz jak mi to wygląda? Nudziło ci się podczas przerwy w pracy(ew. szkole, choć z tego co pamiętam to jednak etap szkoły masz już za sobą), stwierdziłeś, że pograłbyś w jakąś grę dziejącą się w swoim mieście i że chętnie pojeździłbyś gokartami. Przerwa się skończyła, wróciłeś do domu i napisałeś tego posta. Pozatym ja tu nie widzę żadnego gameplayu, samym łażeniem po mieście graczy nie przyciągniesz.
To ma być portal chyba, a nie gra.

Offline mwojt

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2010, 21:13:54
200 k PLN
no chyba trochę sporo, za 100k PLN sam bym się pewnie pokusił ale nie znam się zbytnio na programowaniu przeglądarkowym. Myślę, że za 50-100 tyś. dało by się to zrobić chociaż trochę za mało danych żeby to określić (np. interakcje między osobami, sposób odwzorowania miasta).

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Wrzesień 03, 2010, 21:20:15
a coś taniej ?

Jeszcze niedawno pisałeś, że to wstyd słabo zarabiać na swojej pracy. Czyżby przypowieść o Kalim? :)

Powiedzmy że grę ma zrobić w 6 miesięcy zespół 4 osób (2 programistów i 2 grafików). Każdy niech zarabia 6000 netto (jak dla ciebie pewnie słabo). Do tego przez 2 ostatnie miesiące dodatkowych 6 testerów po 3k netto każdy.

Więc: 6 * 4 * 6000 + 2 * 6 * 3000 = 180000 zł netto
Wliczając wszystkie podatki, koszta pracodawcy, koszta stałe (soft, sprzęt, prąd, biuro itd) możemy tę kwotę spokojnie przemnożyć przez 2.
W efekcie wychodzi ponad 350 000 zł. A to są tylko koszta, firma chciałaby mieć jeszcze z tego jakiś zysk.
Nadal uważasz że te 200k to dużo?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 21:23:23 wysłana przez Dab »

Offline RL89

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2010, 21:24:13
Wszystko zależy od wielu czynników...  głównie od tego jak bardzo ten projekt ma być zaawansowany, ile czasu trzeba mu poświęcić przy pracy, no i ilu potrzebujesz ludzi do pracy? Czy będą pracować na miejscu, czy to będzie praca zdalna? Jeżeli to pierwsze to musisz się liczyć z dużymi kosztami... przykładowo ekipa 10 osobowa to wydatek na sprzęt (ok. 30 000 zł) + lokal i opłaty (ok. 4500 zł/miesiąc) + wynagrodzenia dla pracowników (30 000 zł/miesiąc, gdzie średnia pensja to 3000 zł) + podatki...głównie ZUS za pracowników (10000 zł/miesiąc). Czyli ok. 300 000 zł, dla projektu półrocznego. Do tego trzeba doliczyć reklamę i kilka innych drobiazgów... czyli dodatkowo 50 000 zł  Ale to wszystko można ograniczyć na różne sposoby.

Minimalna kwota jaką powinieneś posiadać, aby zrealizować projekt komercyjny, to ok. 25 000 zł, przy założeniu, że praca będzie zdalna, projekt mało skomplikowany (i bardzo szybko skończony), ekipa niezbyt liczna, której część otrzyma zamiast miesięcznego wynagrodzenia, część zysków. No i oczywiście będą to bardziej ludzie zebrani z amatorskich projektów, niż profesjonalna ekipa.
Ale to mało prawdopodobne, aby to zrealizować. Jeżeli to ma wypalić i przynosić zysk, to ludzie muszą być oddani projektowi a nie robić go w wolnym czasie. Ale w 5 osób jesteś w stanie wszystko zrobić, zależy tylko w jakim czasie :P

Co do projektu to i tak większa część funduszy pójdzie na reklamę.... no chyba, że ten serwis o mieście jest już świetnie wypromowany i grę pod niego podpinasz.

EDIT.
Gry robione na zlecenie są z reguły tańsze, bo stawka jest ustalona z góry, wymagania mniejsze, no i działając w zgranej ekipie, można tworzyć kilka projektów na dany okres i zarobić pewną kasę. Duże pieniądze idą na reklamę w komercyjnych projektach, gdzie trzeba wpierw sprzedać gry, aby zarobić. Przy zleceniu, nie ma go w cale.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 21:51:46 wysłana przez RL89 »

Offline Neil

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2010, 21:39:42
@OTI
Po pierwsze: Nie rób offtopu i zamieszania - jednym słowem nie zaśmiecaj.
Po drugie: Nie nie nudziło mi się w pracy... zostałem poproszony przez znajomego który prowadzi portal o naszym mieście o tym czy dało by radę i za ile?
Dlaczego się odezwał do mnie ponieważ wie że interesuje się czymś takim jak gamedev

@Dab
Jedne z użytkowników tego portalu, nie chcę bez jego zgody wymieniać nicku, w privie wysłał mi wiadomości ze robili grą dla jakiegoś radnego tego typu i wzięli sporo mniej niż 200K

po za tym nigdy nie byłem za słabym płaceniu ludziom - w przeciwieństwie do Ciebie Dabie :)

---------------------------------------
Gra to tylko centrum miasta plus jakieś dodatkowe ulice max 12 (ulic)
wykonana w technologi 2D
może być widok al'a Mario [wtedy skrzyżowania były by przejściem do następnej ulicy - etapu]
możliwość robienia jakiś konkurencji w grze,
kto szybciej przepłynie staw klikając do przodu, szybciej pojedzie czymś tam klikając strzałka do przodu (nawalając w klawe) z 5 takich mini gierek
gra nastawiana głownie na virtualny czat

i tyle

Po prostu się zapytałem, kto chce odpowiedzieć/pomóc zapraszam na priv.
Nie róbcie kolejnego śmietnika z kolejnego tematu

Pozdro

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Wrzesień 03, 2010, 21:48:59
Jedne z użytkowników tego portalu, nie chcę bez jego zgody wymieniać nicku, w privie wysłał mi wiadomości ze robili grą dla jakiegoś radnego tego typu i wzięli sporo mniej niż 200K

po za tym nigdy nie byłem za słabym płaceniu ludziom - w przeciwieństwie do Ciebie Dabie Smiley

Oho, ciekawe czego się o sobie dowiem :) No ale jeżeli to wszystko co jesteś w stanie wymyślić na (proste skądinąd) wyliczenie, to o czym tu w ogóle mówić...

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Wrzesień 03, 2010, 22:16:31
Wątek nie podpada pod dział Design - Pomysły. Dyskusja o kosztach wykonania przy tak beznadziejnie minimalnym opisie jest bezsensowna.
Neil, z tego opisu równie dobrze można wyobrazić sobie prymitywną flashówkę zrobioną na weekendzie (200 PLN), co i wypasionego mmosa zoptymalizowanego pod tablety (ileś tam tysięcy).
Nikt ci z fusów nie wywróży budżetu, więc pocisk ze strony Otiego jest jak najbardziej zrozumiały  8)

Neil, ogarnij się interpunkcję, bo szlag człowiek trafia ;)

edit: dorzuciłem ostrzeżenie o zamykaniu wątku do http://forum.warsztat.gd/index.php/topic,17011.0.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 22:26:49 wysłana przez MadBonsai »