Autor Wątek: Granica praw autorskich  (Przeczytany 9727 razy)

Offline Neil

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2010, 14:37:03
może źle się wyraziłem przez słowo IDEA - rozumiem koncepcje, myśl, pomysł na działanie czegoś etc... - chociaż by nawet tego jeszcze nie było.

np taki Tesla opatentował "przesyłanie prądu powietrzem" - chociaż sam wtedy jeszcze nie zbudował żadnego urządzenia które by to robiło.

Dlatego też potem skarżył kolesia który stworzył urządzenie zwane dziś radiem, choć dopiero po jego śmierci przyznano mu do tego wynalazku prawo.

@counterClockWise
postaram się poprawić ze swoją pisownią.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Zielony

• Użytkownik
    • Ghurund Engine

# Sierpień 26, 2010, 14:51:09
To akurat słaby przykład. We wniosku patentowym Tesla przedstawił dokładny opis wykonania i rysunek, a więc przedstawił konkretną realizację swojego pomysłu.

Offline Neil

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2010, 14:58:00
przedstawił to wszystko teoretycznie :P ze schematem działania - nie dał gotowego urządzenia.

a wygrał sprawę bo ktoś nie dość ze użył jego koncepcji to zastosował jego wcześniejszy wynalazek który był opatentowany i działający a nie tylko teoretycznie :P

....

Offline Zielony

• Użytkownik
    • Ghurund Engine

# Sierpień 26, 2010, 16:44:56
Nie rozumiem, w czym problem.
Dokument opisujący proces składania i zawartość wniosków o przyznanie patentu w Stanach wyraźnie mówi, że podstawowym elementem wniosku jest dokładny i jednoznaczny opis materiałów i działań użytych w celu wykonania wynalazku tak, aby dowolna osoba o odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach była w stanie odtworzyć wynalazek z opisu. Dostarczenie gotowego wynalazku nie jest konieczne we wszystkich przypadkach, a skoro Tesla dostał patent, to najwidoczniej przedstawił wystarczające dowody.

Swoją drogą mógłbyś konkretniej przedstawić sytuację o której piszesz.

Offline Neil

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2010, 17:09:52
dobra inaczej wspomniany wcześniej przykład apple i patentu na krzyżyk do zamykania oni zastrzegli sobie idę zamykania programów po kliknięciu krzyżyka.

ja mogę sobie opatentować idę zamykania ich ikonką w kształcie kwadratu i jak ktoś będzie chciał tak zrobić w swoim programie będzie musiał mi zapłacić za patent :P

czyli idę, pomysł, koncepcję można opatentować :P mowa oczywiście o hameryce

Offline Zielony

• Użytkownik
    • Ghurund Engine

# Sierpień 26, 2010, 17:30:08
Idę? Gdzie idziesz?

Przycisk z rysunkiem będącym powszechnie znanym symbolem końca, osadzony w oknie i służący do zamykania tego okna nie jest myślą. To konkretny element funkcjonalny mający pewną formę. Da się go konkretnie opisać przy pomocy fachowego języka, oraz odtworzyć z tego opisu, o ile ma się odpowiednie umiejętności.
A co do przykładu - kwadratu do zamykania nie możesz opatentować, bo to rozwiązanie (z tego co wiem) zostało wymyślone przez Be Inc.

Offline pawelek

• Użytkownik

# Sierpień 26, 2010, 17:34:29
Opis patentu na maszynę do szycia? : Maszyna do szycia używająca igły z dziurką po cieńszej stronie. Genialne nie? :)

Pozdr.
P.

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Sierpień 26, 2010, 18:25:52
Wy tu gadu-gadu a w Australii nie tak dawno ktoś opatentował koło :D

Offline Xirdus

• Redaktor

# Sierpień 26, 2010, 19:42:11
w Australii nie tak dawno ktoś opatentował koło :D
Nie tak dawno? To było 9 lat temu.