Autor Wątek: Licencja na zdjecie [?]  (Przeczytany 2087 razy)

Offline Tinekk

• Użytkownik

# Kwiecień 25, 2010, 18:52:17
Witam, kiedyś zrobiłem pewne zdjęcie, znajdował się tam pewny koleś.
Tak się zdarzyło że teraz wyciąłem jego twarz bo bardzo przydała mi się do gry.
On nie wie o istnieniu tego zdjęcia, czy może mnie jakoś posądzić o to że to zdjęcie wykorzystałem w swojej grze, która zamierzam wrzucić do neta (nie chcę czerpać zysków z tej gry.
Btw. Ta gra jest typu Guitar Hero, czy mogą mnie posądzić o plagiat? *Z TEJ GRY NIE CHCE CZERPAć ŻADNYCH ZYSKÓW*

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline counterClockWise

• Użytkownik

# Kwiecień 25, 2010, 19:00:29
Witam, kiedyś zrobiłem pewne zdjęcie, znajdował się tam pewny koleś.
Tak się zdarzyło że teraz wyciąłem jego twarz bo bardzo przydała mi się do gry.
On nie wie o istnieniu tego zdjęcia, czy może mnie jakoś posądzić o to że to zdjęcie wykorzystałem w swojej grze, która zamierzam wrzucić do neta (nie chcę czerpać zysków z tej gry.
Btw. Ta gra jest typu Guitar Hero, czy mogą mnie posądzić o plagiat? *Z TEJ GRY NIE CHCE CZERPAć ŻADNYCH ZYSKÓW*

Może Cię pozwać za naruszenie praw osobistych, co skutkowałoby nakazem usunięcia tego zdjęcia. Gdyby chodziło zysk i poważniejszą sprawę, to pewnie i odszkodowanie byś musiał zapłacić.
Musisz mieć pozwolenie na użycie jego twarzy, to nieistotne, że gra niekomercyjna.

Moi znajomi kręcili niedawno niekomercyjny film na studia i musieli załatwiać setki pozwoleń - chociażby, żeby pałac kultury był sfilmowany.
A czyjaś twarz, to poważniejsza sprawa, może nie życzy sobie być pokazywany publicznie - tym bardziej rozumiem, że potrzeba zgody.

Offline Super Mario

• Użytkownik

# Kwiecień 25, 2010, 19:44:14
Z pewnoscia nie mozna uzyc czyjejs "twarzy" bez pozwolenia :P.
Co prawda jest mala szansa zeby ta osoba spotkala sie "ze soba" w grze,
ale mimo wszystko chyba jest to jakies wykroczenie (chyba !) :).

Offline DoS

• Użytkownik
    • Projekt ORC

# Kwiecień 25, 2010, 20:07:41
Jeśli to zdjęcie było zrobione w miejscu publicznym to raczej można je wykorzystać. Popatrzcie choćby na jakieś pisma plotkarskie gdzie jest umieszczona masa zdjęć często nawet w kompromitujących sytuacjach.

Offline Tinekk

• Użytkownik

# Kwiecień 25, 2010, 21:45:21
A co z tym plagiatem guitar hero? (do tego nazwa jest podobna)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2010, 23:47:44 wysłana przez Tinekk »

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Kwiecień 26, 2010, 19:59:31
Kiedyś na zlocie wikipedystów dowiedziałem się o związanym z tym problemem pojęciem "freedom of panorama". Jest mianowicie coś takiego, że można robić i wykorzystywać zdjęcia z miejsc publicznych, o ile czyiś wizerunek, jakaś reklama czy inny element nie zajmuje więcej niż ileśtam procent powierzchni (czyli zdjęcie nie jest nacelowane typywo na ten obiekt).

Znalezione na szybko linki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Freedom_of_panorama
http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Freedom_of_panorama#Poland

Wykorzystanie zdjęcia czyjejś twarzy zdecydowanie pod to nie podpada i potrzebna jest jego zgoda.

Offline really

• Użytkownik

# Kwiecień 26, 2010, 20:34:28
Do tego można jeszcze umieszczać zdjęcia ze zgromadzeń, czy większych imprez.