Autor Wątek: Zapis obrazka w skali szarości jako konkretny kanał  (Przeczytany 1587 razy)

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Marzec 24, 2010, 17:57:31
Chciałem sobie zrobić teksturę - połączenie obrazków w skali szarości. Każdy obrazek jako konkretny kanał RG czy B - myślałem, że nie będzie z tym problemu - odpaliłem GIMPa i okazało się, że nie będzie tak łatwo. Mam otwarty 24-bitowy obrazek, który chcę zmodyfikować, mam podgląd kanałów, chcę wrzucić 8-bitowy w dany kanał, ale kończy się na tym, że jest dodawany kanał alpha, czego akurat nie potrzebuję. Da się to zrobić w jakiś prosty sposób (w czymś darmowym)? Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby napisanie osobnej aplikacji, która to wykona, miało być mniej złożone - choć powoli zaczynam odnosić takie wrażenie.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Kuba D.

• Użytkownik

# Marzec 24, 2010, 18:09:26
Zaznaczasz konkretny kanał, wklejasz do niego co trzeba i już masz, nie widzę problemu...

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Marzec 24, 2010, 18:09:29
Pewnie, że się da w Gimpie.

- Masz 3 obrazki w grayscale (białe wzory na czarnym tle)
- Tworzysz nowy z 24-bit kolorem i takimi samymi wymiarami, czarne tło
- Przechodzisz do źródłowego obrazka nr 1, zaznaczasz cały, kopiujesz
- Przechodzisz do docelowego
- Otwierasz zakładkę Channels
- Odznaczasz green i blue, zostawiasz zaznaczony red
- Wklejasz obrazek ze schowka
- Powtarzasz dla obrazków 2 i 3
- ???
- Profit!

Offline voytech

• Użytkownik

# Marzec 24, 2010, 18:31:34
Jest jeszcze odpowiednia opcja w menu do tego typu rzeczy. Wybierasz z menu w jednym z obrazków w skali szarości Colors->Components->Compose  a później przypisujesz odpowiedni obrazek do danego koloru i wybierasz odpowiednią przestrzeń kolorów (RGB, CMYK, HSV, YCbCr, itd).

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Marzec 24, 2010, 18:55:31
Polecić mogę bibliotekę AForge. Operacje na kanałach są bajecznie proste (działają jak zwykle filtry). Szkoda tylko ze szybkością nie grzeszy.

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Marzec 24, 2010, 19:06:48
Polecić mogę bibliotekę AForge. Operacje na kanałach są bajecznie proste (działają jak zwykle filtry). Szkoda tylko ze szybkością nie grzeszy.
Jak zawsze, pierw czytasz potem piszesz....

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Marzec 24, 2010, 19:14:40
Jak zawsze, pierw czytasz potem piszesz....
Odniosłem się do "Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby napisanie osobnej aplikacji, która to wykona, miało być mniej złożone". Ale niewątpliwie trochę postów o pisaniu postów jest potrzebne w każdym topiku, przecież to warsztat :)

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Marzec 24, 2010, 22:57:47
Thnx, jakoś się udało - choć początkowo wklejenie obrazka w konkretny kanał skutkowało dołożeniem alphy.