Autor Wątek: Program do programowania :)  (Przeczytany 5245 razy)

Offline fofoo

• Użytkownik
    • WebLog

# Sierpień 09, 2006, 14:58:04
Tak jak bies uważam, że może warto zacząć od pythona, od siebie dorzuce jescze jeden fajny kurs po polsku:
http://www.linuxpl.org/teksty/python/intro.html

W sumie to niewiadomo od czego jest najlepiej zacząć, każdy kto juz początki ma za sobą zaczynał troche inaczej, dlatego uważam że najważniejsze to poprostu zacząć i nie zrazac sie na początku a potem to już samo jakoś poleci.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline nameczanin

• Użytkownik
    • devlog

# Sierpień 09, 2006, 15:16:28
Zadne Delphi!!!! Tutaj wyraznie krzycze. Pascal na poczatek, a nie Delphi :[. Nauczysz sie ukladac kontrolki (przyciski, pola tekstowe, itd.) na oknie i na tym sie skonczy Twoje programowanie. Grrr, nienawidze jak ktos poczatkujacemu poleca Delphi :[.

BTW Wcale nie jestem zly :ASF Chodzi mi o dobro newbie.

bies

• Gość
# Sierpień 09, 2006, 15:20:26
Ja do delphi jako jezyka programowania nic nie mam. Podoba mi sie. Moze mankamentem jest non case sensitive i mozliwosc wejscia w nawyk niekonsekwencji w nazywaniu zmiennych, ale wcale to taki minus nie jest. Ale tak juz sie przyjelo, przynajmniej w moim ototczeniu, ze jak sie mowi 'delphi' to wszyscy maja na mysli formy, przyciski i labele oraz plik wykonywalny wazacy 500KB. Taka polityka mi sie nie podoba. Ale jak sie samemu napisze programik z wlasna petla komunikatow, zainicjuje sie opengl albo directx i zacznie sie pisac gre to wszystko sie diametralnie zmienia. Wtedy delphi zmienia sie w najnormalniejszy sposob kodzenia.

Ale i tak wole c++ ;)

//edit: wlasnie o takim pojmowaniu delphi jak nameczanin to przedstawil mowilem :D
// wyslal posta chwilke wczesniej daltego nie ma dokladnego odniesienia w tresci posta
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2006, 15:22:22 wysłana przez Deus »

Offline Spider100

• Użytkownik
    • Strona domowa

# Sierpień 09, 2006, 15:31:01
Ehhh dyskusja delphi czy nie ... moim zdaniem to nie ma znaczenia ja używam delphi i wcale nie czuje się od gorszy od kogoś kto używa C++ pod tym względem. Jest to normalny język programowania. To że po uruchomieniu pokazuje się projekt z formą to nie znaczy że trzeba wszystko pisać w VCLu baa wcale nie trzeba używać komponentów.

C++ za nas sam niczego nie napisze wiec dochodzimy do wniosku że kodzić trzeba wszędzie, a liczą się umiejętności i koniec.

Offline skiter

• Użytkownik

# Sierpień 09, 2006, 15:31:43
Zadne Delphi!!!! Tutaj wyraznie krzycze. Pascal na poczatek, a nie Delphi :[. Nauczysz sie ukladac kontrolki (przyciski, pola tekstowe, itd.) na oknie i na tym sie skonczy Twoje programowanie. Grrr, nienawidze jak ktos poczatkujacemu poleca Delphi :[.

BTW Wcale nie jestem zly :ASF Chodzi mi o dobro newbie.
A kto powiedzial ze musisz pisac i uzywac VCL'a ?, gdzie jest napisane! ze TYLKO KONTROLKI!, sie sklada? mozna pisac "recznie"!, wcale nie chodzi tutaj o kozystanie a RAD'a, ale i jezyk! a nie o to czy sie sklada kontrolki czy nie, jezeli nawet sie sklada to i tak sama kontrolka z siebie nie wydusi nic poza "wygladem" a tez trzeba by bylo napisac "cos" by to dzialalo i mialo jakis sens ... niewszyscy zaczynaja od VI + GCC i inne, nie kazdy jest chodzacym geniuszem, a delphi jako JęZYK, spelnia sie w roli nauki.

@up
Ech za wolno pisalem ; p

bies

• Gość
# Sierpień 09, 2006, 15:39:48
Może przyjmijcie taką zasadę aby o IDE (czyli również o wspomaganiu tworzenia formularzy) pisać ,,Delphi'' a o języku ,,Object Pascal''. Nie będzie nieporozumień.

Do purystów: tak, wiem, że od Delphi 6 język nazywa się też Delphi, ale jak widać w powyższej dyskusji rozróżnienie jest potrzebne. Ew. można też używać zwrotu ,,język Delphi''.

Offline nameczanin

• Użytkownik
    • devlog

# Sierpień 09, 2006, 15:49:04
Deus, Spider100 i skiter sa przeciwko mnie :ASd Zauwazcie, ze to gosc poczatkujacy (jakos tak sie przedstawil). Za chwile znajdzie Borland Delphi (gdyby nie ta klotnia) i cos mu nie wyjdzie, bo nie wie co z 'kontrolkami' zrobic :f ... bedzie roznie. bies bardzo dobrze wspomnial:
Delphi <---> Object Pascal

i'm out of topic ^^
czas kodzic

Offline fofoo

• Użytkownik
    • WebLog

# Sierpień 09, 2006, 16:07:37
Najśweższe informacje:
Borland chce wskrześić swoją linie produktów "Turbo"
info: http://www.eweek.com/article2/0,1895,2000205,00.asp
propaganda :) : http://www.youtube.com/watch?v=LAgQCG1L3mo
homepage: http://www.turboexplorer.com/

ciekawe...

Offline Złośliwiec

• Użytkownik
    • Dark Cult

# Sierpień 09, 2006, 16:28:20

Układanie kontrolek nie jest programowaniem, ale też nie każdy na tym poprzestaje. Ja też kiedyś się tym bawiłem (tyle, że w Visual Basic-u, nie w Delphi) i mogę śmiało powiedzieć, że jest to dobra droga do nauczenia się czegoś konkretnego. Wcześniej zajmowałem się Turbo Pascalem i różnymi odmianami Basic-a, ale niewiele osiągnąłem - dopiero VB postawił mnie na nogi i w nim też napisałem moją pierwszą grę. Natomiast jeśli ktoś w dobrym IDE nie widzi nic poza ustawianiem kontrolek, to jego problem :).

Offline nameczanin

• Użytkownik
    • devlog

# Sierpień 09, 2006, 16:33:47
Zlosliwiec: to IDE jest jak najbardziej dobre, znacznie przyspiesza i ulatwia prace nad aplikacjami okienkowymi. Ja wciaz tylko powtarzam - dobre, ale nie dla newbie x_X

Offline skiter

• Użytkownik

# Sierpień 09, 2006, 16:47:36
Ja wciaz tylko powtarzam - dobre, ale nie dla newbie x_X
No przewarznie newbie, jest pazerny i leniwy, nie chce mu sie "szukać" bo to tyle czasu trwa, by poczytac dokumentacje, lub pisac "recznie", ale jak by podac mu linki do "Object Pascal", jako takiego innego niz "OP z Delphi jako IDE", to zapewne by sie "nauczyl", a takowych IDE jest calkiem spora lista ; )

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Sierpień 09, 2006, 16:49:56
Moja propozycja: DevC++ + Allegro. Co prawda to pierwsze może doprowadzić ludzi do stresu, a to drugie bez AllegroGL nie ma zbyt wielkich możliwości, ale:
- ten zestaw zainstalujesz błyskawicznie, przez najprawdopodobniej co unikniesz frustracji i problemów przy instalacji,
- dostajesz środowisko pracy z C++, najpopularniejszym obecnie językiem,
- DevC++ nie potrzebuje żadnych plików projektów do kompilowanie programów konsolowych - tworzysz plik program.cpp, otwierasz, wklejasz jakiś pierwszy podstawowy przykład z książki i Ci działa,
- Allegro jest proste do nauczenia, a zarazem daje spore możliwości zabawy (pomazania sobie po ekranie i robienia prostych gierek)

Nie mam nic przeciwko językowi Delphi i innym, ale jak się już do czegoś przezwyczaisz, to ciężko się potem przesiąść, a czasami po prostu trzeba, żeby się dalej rozwijać (sam wiem, ile się czaiłem zanim się przesiadłem z Pascala na C++). Stety, czy niestety, C++ ma tą przewagę, że większość bibliotek pisanych jest z myślą o nim.

Offline Złośliwiec

• Użytkownik
    • Dark Cult

# Sierpień 09, 2006, 16:56:12
Podsumowując wszystkie posty poprzedników i ewentualnie wszystkie, które jeszcze zostaną napisane: nieważne co wybierzesz, i tak będzie to dobry wybór :). Przykłady IDE ("programu do programowania") masz już podane dla wszystkich ważniejszych języków. Teraz tylko podjąć męską decyzję i zacząć :).

Offline Gravell

• Użytkownik
    • Teyan

# Sierpień 09, 2006, 21:19:53
Jezeli wybierzesz c++ to odwiedz te linki:

http://www.darkcult.republika.pl/ <-- Bardzo fajne ursy i materialy
http://avocado.risp.pl/files/texts/od0dogk/ <-- Mega "tutek"

Jesli wolisz Pascala (czyli jakby nie mowic to tez Delphi)

http://turbopascal.skryptoteka.pl/index-noflash.html
Wg mnie to najlepsza strona o Pascalu dla poczatkujacych, wszystko ladnie i latwo tlumaczone

Offline m6a6t6i

• Użytkownik
    • Aazero Interactive

# Sierpień 10, 2006, 16:23:51
A nie zauważyliście, że gdzieś w tej gorliwej dyskusji Wam sam zainteresowany tajemniczo zaginął?  ;)