Autor Wątek: Good Old Games  (Przeczytany 11469 razy)

Offline ConayR

• Użytkownik

# Styczeń 28, 2010, 13:32:17
Pewnie większość wie co to GOG. Dla tych co nie wiedzą: to sklep internetowy z klasykami PC. Bez DRM, w teorii na zawsze, dostosowane do działania na nowszych Windowsach.

Dzisiaj GOG ujawniło, że rozpoczęła się współpraca z Activision i gry od tego wydawcy pojawią się na platformie. Na pierwszy ogień idzie Arcanum i Gabriel Knight: Sins of the Fathers. Super sprawa. :)

Ot, taki newsik, a ja mam pytanie: czy ktoś używa GOG i jakie wrażenia. :]

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline really

• Użytkownik

# Styczeń 28, 2010, 13:40:25
Inicjatywa bardzo fajna, dobra, bo polska :P
Jakoś nie miałem okazji jeszcze jej sprawdzić, mam takie zaległości z nowościami, że nie mogę się zebrać, żeby przypomnieć sobie starsze tytuły.

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Styczeń 28, 2010, 17:58:26
Minus jest taki, że często serwisy z grami 'abandonware' same z siebie blokują download tych gier, o których dowiedzą się, że są gdzieś sprzedawane...

Za to plus - że może więcej osób pozna uroki tych gier, w których często piksele są wielkości pięści :D

therealremi

• Gość
# Styczeń 28, 2010, 18:13:55
Ot, taki newsik, a ja mam pytanie: czy ktoś używa GOG i jakie wrażenia. :]

Mają własny download manager więc są super wrażenia jak tak patrzysz na pasek postępu ściągania.
Sklep jak sklep. Stare gry często można dostać w podobnej cenie, albo nawet niższej, w pudełku, zarówno w Polsce jak i za granicą. Podobnie jakoś nie dostrzegam tego, że to jest polska inicjatywa. W jakim sensie? Że nabijam portfele polskim VIPom rynku gier? Płace w walucie obcej i dodatkowo bank ściąga ze mnie za przewalutowanie.
Za to wielkim plusem jest to, że jest gwarancja działania gry na nowych systemach.

Offline ConayR

• Użytkownik

# Styczeń 28, 2010, 19:41:29
Sklep jak sklep. Stare gry często można dostać w podobnej cenie, albo nawet niższej, w pudełku, zarówno w Polsce jak i za granicą.
Mmmm... Nie? Bo gdyby wszystkie sklepy były sobie równe, to w życiu nie wybierałbym tego w którym, np. owoce są świeższe, pan sprzedający milszy albo sklep czystszy. Sklep online to trochę więcej niż klik - pobierz. Społeczność GOG to nie steam, ale jestem stosunkowo zadowolony z działania strony, społeczności, katalogu, funkcjonalności strony (recenzje użytkowników) jak i wszelkiej maści akcji (konkursy, obniżki ceny). Więc - nie, sklep sklepowi nie równy.

Podobnie jakoś nie dostrzegam tego, że to jest polska inicjatywa. W jakim sensie? Że nabijam portfele polskim VIPom rynku gier? Płace w walucie obcej i dodatkowo bank ściąga ze mnie za przewalutowanie.
Co nie zmienia faktu, że GOG tworzą Polacy. Że nie celują w polski i tylko polski rynek? Specjalni mnie to nie dziwi przy podejściu do własności intelektualnej w Polsce.

therealremi

• Gość
# Styczeń 28, 2010, 19:46:23
Większość ich produktów można ściągnąć za darmo z neta  np. z "CDA"
W linuxie jest wirtual box , dosbox , jakiś emulator amigi chyba , wine , i inne bajery
Jak ktoś pokombinuje , to i kasy płacić nie musi(chyba)
Bo przecież stare gry można chyba legalne ściągać i w nie grać ?!

Offline really

• Użytkownik

# Styczeń 28, 2010, 19:49:08
W linuxie jest wirtual box , dosbox , jakiś emulator amigi chyba , wine , i inne bajery

Jeśli są do kupienia, to nie można.
W innym przypadku teoretycznie też nie, ale nikt ci raczej problemów nie będzie robił.

therealremi

• Gość
# Styczeń 28, 2010, 19:51:00
Jeśli są do kupienia, to nie można.
No np Herosy 3 to się zgadzam , Ale jedynka czy dwójka to już raczej za darmo

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Styczeń 28, 2010, 20:04:58
Podobnie jakoś nie dostrzegam tego, że to jest polska inicjatywa. W jakim sensie? Że nabijam portfele polskim VIPom rynku gier? Płace w walucie obcej i dodatkowo bank ściąga ze mnie za przewalutowanie.
Co nie zmienia faktu, że GOG tworzą Polacy. Że nie celują w polski i tylko polski rynek? Specjalni mnie to nie dziwi przy podejściu do własności intelektualnej w Polsce.
Akurat prawo intelektualne jest tu mało istotne. Po prostu trzeba być osłem, by tworzyć tego typu sklep, starać się o umowy z wydawcami z całego świata, a potem "zapomnieć" o angielskiej lokalizacji serwisu. Nie ma powodów, dla którego mieliby ograniczać sprzedaż to ledwie jednego kraju ;)

Odpowiadając na pierwszy post. Korzystam z GOG jeszcze od czasów bety. Nie widzę najmniejszego sensu kupowania pudełek starych gier, które potem się kurzą. Arcanum już na liście zakupowej, może wreszcie tym razem przejdę całość  :)

therealremi

• Gość
# Styczeń 28, 2010, 20:28:35
Jeżeli sprzedawca nie traktuje klienta jako wartego uwagi bo ten mieszka w Polsce to chyba nie ma prawa oczekiwać, że ten wybierze jego sklep spośród innych "bo to polska inicjatywa". Coś takiego ktoś tu sugerował.

Offline ConayR

• Użytkownik

# Styczeń 28, 2010, 22:48:26
Nie zauważyłeś chyba ":P" na końcu. ;)

Offline hfjh

• Użytkownik

# Styczeń 29, 2010, 15:49:48
@Wladekprogramista:
W CDA byl niedawno artykuł, z ktorego wynikalo że jednak nie można:(
Ale na 100% pewny nie jestem.

Offline owyn

• Użytkownik

# Styczeń 29, 2010, 16:52:32

W ogóle większość gier można ściągnąć z torrentów / rapidshare / itp., ale to jest oferta dla ludzi, którzy chcą zrobić to legalnie.

Z tego co pamiętam, w Polsce prawa autorskie do gry wygasają 70 lat po śmierci twórców, w innych krajach jest podobnie. Zanim to nastąpi, na 99% do kogoś należą i bez jego pozwolenia nie wolno korzystać z utworu. W przypadku starych gier zazwyczaj firmy to ignorują i nie powiadamiają policji, ale nadal jest to nielegalne.

Offline really

• Użytkownik

# Wrzesień 20, 2010, 22:29:47

Offline Avaj

• Użytkownik

# Wrzesień 20, 2010, 22:43:37
No i dupa.
http://www.gog.com/
niekoniecznie. plotki w internecie wskazują, że oni wychodzą z bety, albo coś innego kombinują, inni twierdzą że się integrują ze steamem (co byłoby śmiercią GOG tak czy siak).

lepiej poczekać, mają mieć wkrótce konferencję prasową gdzie ogłaszają co i jak