Autor Wątek: Strategia - "Era ideologii"  (Przeczytany 34800 razy)

Offline dfTruF

• Użytkownik

# Styczeń 07, 2010, 16:23:07
Witam.

Wpadłem niedawno na taką koncepcję gry strategicznej "Era ideologii".
(opis: http://id5.co.cc/era_ideologii.txt )

Co o tym myślicie? Wiem że gierka byłaby przeznaczona dla bardzo małej grupy odbiorców, z racji niemodnego tematu.

+ +
Andrzej
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2010, 18:46:21 wysłana przez dfTruF »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

# Styczeń 07, 2010, 17:29:06
Spoko była by gierka.
Ale musisz w wyjaśnić przyczyny upadku cywilizacji.
Np. pycha , egoizm społeczeństwa , wojny , coraz mniejsza miłość do zwierząt i bliźniego , "krótkowzroczność" , itp...

Offline dfTruF

• Użytkownik

# Styczeń 07, 2010, 18:52:21
Spoko była by gierka.
Ale musisz w wyjaśnić przyczyny upadku cywilizacji.
Np. pycha , egoizm społeczeństwa , wojny , coraz mniejsza miłość do zwierząt i bliźniego , "krótkowzroczność" , itp...

Przecież wyjaśniłem w ten sposób ->  "Poprzedni system, oparty tylko na konsumpcji, zniszczył planetę, na każdy możliwy sposób (zanieczyszczone środowisko, agresywny klimat, chaotyczne mikrokonflikty o pieniądze, jedzenie i tanią energię) ."

Czyli jednym słowem dystopia.

# Styczeń 07, 2010, 19:18:53
Przecież wyjaśniłem w ten sposób ->  "Poprzedni system, oparty tylko na konsumpcji, zniszczył planetę, na każdy możliwy sposób (zanieczyszczone środowisko, agresywny klimat, chaotyczne mikrokonflikty o pieniądze, jedzenie i tanią energię) ."
Czyli jednym słowem dystopia.
Ale system sam nie funkcjonuje , do tego potrzebni są ludzie.
Zepsuci ludzie psują system,i jednocześnie system psuje ludzi. System się przecież da zmienić , i się zmienia.
Każdy system , nie ważne jaki , może dawać wszystkim szczęście , byle by ludzie byli porządni , uczciwi , spełniali wszystkie przekazania.
System buduje się dla ludzi , i jeśli nie są gotowi do danego systemu , to system jest dla nich bardzo zły.
Do tego dochodzi zniekształcanie systemu , i krycie się za pozytywnymi hasłami (taka natura człowieka)
Zobacz sobie film smerfy , tam papa smerf , ma problemy z takimi fajnymi istotkami .
A teraz porównaj ludzi z smerfami  ;D , no nie. Prędzej Gargamel jest podobny do ludzi , niż niedoskonałe smerfy.

Tak że konsumpcja nie jest problemem(nikt nie każe nam używać ropy czy plastiku) , i obecny system też nie jest problemem , bo problemem są ludzie , którzy muszą się zmienić , jeśli chcą się cieszyć urokami demokracji .

Ludzi trzeba uświadamiać i wychowywać , a nie zabraniać im korzystania z energii nieodnawialnych.
Ale jeśli dla ludzi , bardzie wartościowe będzie wystawne życie , zamiast oszczędzania i nie korzystania z nieekologicznych materiałów , to nic na to nie poradzisz . Pozostaje czekać , aż taki człowiek umrze (ok 70-90 lat) , i pozostaje nadzieja , że jego dzieci nie popełnią jego błędów. Jest przecież w szkole ekologia , co daje pewną nadzieje.

Wolę mieszkać w monarchii , z ludzmi dobrymi , niż w demokracji z ludzmi złymi. - I pewnie każdy z was to woli.

Offline 0pako0

• Użytkownik

# Styczeń 08, 2010, 02:16:11
Czyżby została zapoczątkowana pierwsza polityczna dyskusja na gamedev ?  ;D

@dfTruF
Jeśli chcesz stworzyć grę w której ludzkość próbuje naprawić swoje błędy po katastrofie którą sama wywołała to nie oddawaj tych biednych simów w ręce kolejnego totalitarnego, centralnego rządu. Nasz konsumpcjonizm jest jedną z przyczyn która kieruje nas w stronę samozagłady. Jednak jest on skutkiem autorytarnych działań, prowadzonych przez rządy i korporacje kształtujące społeczeństwa w ten sposób żeby osiągnąć własne korzyści. Jeśli chcesz w grze przedstawić wizję świata idealnego to taka utopia musi być anarchokomunistyczna albo czerpać z jakiejś innej formy socjalizmu wolnościowego.

Tylko co ma wtedy robić gracz, jeśli społeczeństwo nie potrzebuje wodza i rozkwita demokracja bezpośrednia ?   ;)

Offline dfTruF

• Użytkownik

# Styczeń 08, 2010, 15:19:50
Jeśli chcesz stworzyć grę w której ludzkość próbuje naprawić swoje błędy po katastrofie którą sama wywołała to nie oddawaj tych biednych simów w ręce kolejnego totalitarnego, centralnego rządu.

Te simy nie są biedne, mogą w każdej chwili zorganizować rewolucję i obalić centralną władzę, jeżeli poczują że nie chcą się w to bawić. Poza tym po co komu wolność bez środków do życia? Dlatego ich niezadowolenie musi wzrosnąć naprawdę do krytycznego poziomu żeby doszło do "system crash".

# Styczeń 08, 2010, 15:38:47
Te simy nie są biedne, mogą w każdej chwili zorganizować rewolucję i obalić centralną władzę, jeżeli poczują że nie chcą się w to bawić. Poza tym po co komu wolność bez środków do życia?
A niby władza centralna "rodzi" środki do życia. Zamienia powietrze w wodę , żywność , ubrania ?
Czy oddając wolność , zyskamy chleb ? hehe
Żadnego mi tu totalitaryzmu nie propaguj , nawet po wojnie atomowej.
Lidzie , owszem , mogą zgłupieć i zacząć wymagać silnej władzy , ale jedyne co im to da , że będą karmieni propagandą.
Ja wolę wolność od propagandy.

Wolność nie oznacza anarchii , nie oznacza samowoli , nie oznacza bezprawia !

Offline dfTruF

• Użytkownik

# Styczeń 08, 2010, 17:09:51
A niby władza centralna "rodzi" środki do życia. Zamienia powietrze w wodę , żywność , ubrania ?

A prezesi z milionami na kontach w "Erze konsumpcji" potrafią to zrobić? Potrafią stanąć w szeregu z własnymi pracownikami i dziarsko ruszyć w harówkę za 900 zł miesięcznie? Nie sądzę. Dlatego wolność w takim wydaniu jakim jest obecnie prowadzi do stopniowej anarchii. Po prostu coraz większa część populacji zaczyna się buntować gdy widzi bogatszych od siebie, i poszukuje własnych sposobów na życie i utrzymanie, nie zawsze w zgodzie z prawem i ekologią.

Offline 0pako0

• Użytkownik

# Styczeń 08, 2010, 17:39:55
Te simy nie są biedne, mogą w każdej chwili zorganizować rewolucję i obalić centralną władzę, jeżeli poczują że nie chcą się w to bawić. Poza tym po co komu wolność bez środków do życia? Dlatego ich niezadowolenie musi wzrosnąć naprawdę do krytycznego poziomu żeby doszło do "system crash".
Tak jak napisał Wladekprogramista nie potrzeba władzy centralnej do zaspokajania potrzeb i zapewnienia środków do życia. Lepiej zaproponuj coś lepszego dla tych którzy przetrwali katastrofę. Inaczej skończy się to pętlą: totalitaryzm->katastrofa->chaos->oddanie wolności za cenę porządku->totalitaryzm->katastrofa...

@Wladekprogramista
Wszystko fajnie, wiem co masz namyśli ale niefortunnie użyłeś dwóch określeń.
Po pierwsze "propaganda". Powinieneś raczej użyć słowa "indoktrynacja". Propaganda jest jedynie rozpowszechnianiem jakiejś idei. Nie musi się wiązać z naginaniem prawdy i próbą kontroli społeczeństwa. Może służyć rozpowszechnianiu właściwych pomysłów i wtedy jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. To co zrobię za chwilę to jest jawna propaganda.  ;D

Po drugie "anarchia". Wiem że miałeś na myśli chaos jednak słowo anarchia jest w tym sensie używane jedynie potocznie, a jego prawdziwe znaczenie jest zupełnie inne. Wiem bo sam jestem anarchistą  :D Anarchia to społeczna struktura w której nie istnieje władza. Czyli po prostu struktura dobrowolna i demokratyczna.  W Somali lub jakimś świecie post-apo nie ma anarchii. Ponieważ anarchia jest tylko tam gdzie jest równość i solidarność. Właściwe określenie mniej więcej oznaczające to co większość ludzi uważa za "anarchię" to anomia społeczna. Kraj pogrążony w chaosie jest opanowany przez anomię, a nie anarchię.

Mam nadzieję że nikt mi nie ma za złe tej odrobimy ideologicznego spamu, ale czasami trudno się powstrzymać  ;)

//edit
@dfTruF
Kto powiedział że dzisiaj jesteśmy wolni ?  ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2010, 17:41:55 wysłana przez 0pako0 »

Offline dfTruF

• Użytkownik

# Styczeń 08, 2010, 17:55:45
Kto powiedział że dzisiaj jesteśmy wolni ?  ;)

Lech Wałęsa, Józef Glemp, działaczki podziemia 81, Kuba Sienkiewicz,...

# Styczeń 08, 2010, 18:12:22
@Wladekprogramista
Wszystko fajnie, wiem co masz namyśli ale niefortunnie użyłeś dwóch określeń.
Po pierwsze "propaganda". Powinieneś raczej użyć słowa "indoktrynacja". Propaganda jest jedynie rozpowszechnianiem jakiejś idei. Nie musi się wiązać z naginaniem prawdy i próbą kontroli społeczeństwa. Może służyć rozpowszechnianiu właściwych pomysłów i wtedy jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. To co zrobię za chwilę to jest jawna propaganda.  ;D
No może faktycznie indoktrynacja bardziej pasuje.
I o ile indoktrynacja pozytywnymi rzeczami nie jest bardzo zła (często pożyteczna) , to indoktrynacja złymi rzeczami jest destrukcyjna.
Pytanie , co to są dobre rzeczy , a co złe. Tu już działa nasze sumienie , obserwacje otoczenia , intuicja , i starożytne zapiski/księgi.

Po drugie "anarchia". Wiem że miałeś na myśli chaos jednak słowo anarchia jest w tym sensie używane jedynie potocznie, a jego prawdziwe znaczenie jest zupełnie inne. Wiem bo sam jestem anarchistą  :D Anarchia to społeczna struktura w której nie istnieje władza. Czyli po prostu struktura dobrowolna i demokratyczna.  W Somali lub jakimś świecie post-apo nie ma anarchii. Ponieważ anarchia jest tylko tam gdzie jest równość i solidarność. Właściwe określenie mniej więcej oznaczające to co większość ludzi uważa za "anarchię" to anomia społeczna. Kraj pogrążony w chaosie jest opanowany przez anomię, a nie anarchię.
Anarchia (gr. ἀναρχία - "bez władcy") – forma struktury społeczno-politycznej, w której nie ma żadnej ukonstytuowanej władzy.
z wikipedii.
Kiedy używałem słowa "anarchię" , miałem na myśli okres przejściowy , czyli kiedy jest bałagan , i ludzie potrzebują wodza.
Teraz ludzie mają we krwi/genach potrzebę wodza , więc co najwyżej skończy się twoja anarchia tak jak komunizm  ;)
Wątpię też , by nikt z ludzi nie chciał rządzić. Taka już jest natura dzisiejszego człowieka.
Żałuj że jesteś anarchistą 0pako0 , bo "twoja" anarchia nie wejdzie w życie przez najbliższe 1000 lat , albo i o wiele później.

Kto powiedział że dzisiaj jesteśmy wolni ?
Ten /\ quote dotyczy wszystkich.
Konsumpcjonizm nie jest obowiązkowy.
Kup sobie rolę pod miastem , i żyj zdrowo , z tego co posiejesz.
Telewizji też nie miej (ja nie mam) , gazety czytaj tylko z naturalnego papieru (w ogóle nie czytam).
Dawaj przykład a nie. Mozę TV przyjedzie , pokazać , jak to ludzie żyją.
Nikt cię nie zmusza do chodzenia do kościoła , chodzenia do hiper-marketu , chodzenia do pracy(chyba że żona  ;D) ,
itp.
Pozostają podatki , paszport i szkoła do 18 lat.  ;D

Offline dfTruF

• Użytkownik

# Styczeń 08, 2010, 19:20:09
...
Żadnego mi tu totalitaryzmu nie propaguj , nawet po wojnie atomowej.
...

Każda strategia jest oparta na centralnym planowaniu czyli każda gra strategiczna propaguje totalitaryzm?

Niedługo pewnie pojawi się ostrzeżenie dla dzieci "uwaga totalitaryzm" obok ostrzeżeń typu "uwaga erotyka" itd., co oczywiście zwiększy zainteresowanie dzieci daną grą.

Poza tym słyszałem że za propagowanie czerwonej gwiazdy, sierpa i młota można już teraz pójść do więzienia.

Offline htmlowiecii

• Użytkownik

# Styczeń 08, 2010, 19:37:08
Każda strategia jest oparta na centralnym planowaniu czyli każda gra strategiczna propaguje totalitaryzm?

Niedługo pewnie pojawi się ostrzeżenie dla dzieci "uwaga totalitaryzm" obok ostrzeżeń typu "uwaga erotyka" itd., co oczywiście zwiększy zainteresowanie dzieci daną grą.

Poza tym słyszałem że za propagowanie czerwonej gwiazdy, sierpa i młota można już teraz pójść do więzienia.

Można spróbować napisać grę strategiczną w której byłaby np.:gospodarka wolnorynkowa, ale z tym poczekałbym do znacznego zwiększenia mocy procesorów.[nawet zaczęłem taką robić (celem gry miałbyć zamach stanu), ale trudności w wymyślaniu odpowiednich algorytmów zrobiły swoje]

Ostrzeżenia i tak zazwyczaj są ignorowane przez rodziców

Fakt, konstytucja RP i Konwencja Praw Człowieka zapewnia wolność wypowiedzi, ale nie zapewnia wolności PO wypowiedzi ;p
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2010, 19:41:00 wysłana przez htmlowiecii »

Offline dfTruF

• Użytkownik

# Styczeń 08, 2010, 19:54:29
Fakt, konstytucja RP i Konwencja Praw Człowieka zapewnia wolność wypowiedzi, ale nie zapewnia wolności PO wypowiedzi ;p

Dokładnie,... dlatego lepiej uważać, żeby plama po soku wiśniowym nie ułożyła się czasem w kształt czerwonej gwiazdy.   

Aha i jeszcze jedno,... nie grajmy w pokera i nie obstawiajmy zakładów przez internet bo rząd prześwietli konto bankowe.

Jaki rząd taki land. ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2010, 19:58:32 wysłana przez dfTruF »

# Styczeń 08, 2010, 19:56:37
Zazwyczaj w RTSach kierujemy wojskiem  ;)

Czy zwiększy zwiększy - nie wiadomo.  Ostrzeżenia by się przydały. Dobry pomysł.
Najlepiej by ludzie kupowali gry dla dorosłych , za okazaniem dowodu tożsamości.

A czy ktoś tu propaguje komunizm ?
Smerfy nie nazywają siebie komunistami , więc o co chodzi?
Po prostu lubię smerfy , i atmosferę w wiosce.
Czy jestem komunistą ? - Nie !
Prędzej się propaguje anarchie  ;D