Autor Wątek: Co po Symfonii...?  (Przeczytany 2310 razy)

Offline wooler

• Użytkownik

# Grudzień 06, 2009, 21:04:59
Witam, mój pierwszy post (i od razu topic :( ), ale od długiego czasu przeglądam gamedeva jako źródło inspiracji i siły to dalszej nauki.
Niedługo kończę Symfonię C++, planuję napisać kilka programów/gier podsumowujących to, czego się nauczyłem i... no właśnie - co dalej? Planowałem zaznajomić się nieco z grafiką, ale nie za bardzo wiem od czego zacząć. Możecie polecić literaturę, tutki (lubię uzupełniać wiedzę z różnych źródeł;) ) z tym związaną?
Posiadam OpenGL Księgę Eksperta 1 wydanie - opłaca się czytać czy już się przedawniła? Pytam się bo święta się zbliżają a listu do mikołaja nadal nie ma:P

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Grudzień 06, 2009, 21:15:13
http://wiki.warsztat.gd/Z_czego_si%C4%99_uczy%C4%87
O - nawet w tym samym dziale masz temat - http://forum.warsztat.gd/index.php/topic,8458.0.html
Dziwne - u mnie jakoś go widać. Forum się zepsuło? Literki poznikały? :D Nie szukało się? Ciuś, ciuś - leniuszek.
Jak chcesz się uczyć GLa, to możesz się uczyć i z pierwszego wydania, ale jak chcesz się uczyć wersji aktualnej, a nie jakichś deprecated rzeczy, to niestety zostaje net, albo kupowanie książki za granicą, ew. znaleźć sklep, który coś sprowadzi (albo nie sprowadzi i powie o tym w dniu, kiedy książka powinna być już w PL, czyli po 20 dniach od zamówienia, jak np. empik).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2009, 21:18:41 wysłana przez _OskaR »

Offline artpoz

• Użytkownik
    • blog o tworzeniu gier

# Grudzień 06, 2009, 21:22:40
Co po symfonii ? Pasja ;)

inne fajne stronki oprócz tej z wiki, gdzie jest przydatna literatura to:
http://regedit.warsztat.gd/productions/inne/SkillTree/
http://www.warsztat.gd/articles.php?x=view&id=185

Pozdrawiam
artpoz

Offline wooler

• Użytkownik

# Grudzień 06, 2009, 21:46:59
Widziałem te wszystkie materiały :P Bardziej chodziło mi o polecenie jednego konkretnego, dobrego tytułu ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2009, 21:49:26 wysłana przez wooler »

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Grudzień 06, 2009, 21:58:08
Olej książki, pisz.

Offline wooler

• Użytkownik

# Grudzień 06, 2009, 22:23:17
To swoją drogą ;)

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Grudzień 06, 2009, 22:46:19
Niedawno pojawił się GL 3.1 - sporo się zmieniło, ale nie w książkach (pomijam wzmianki etc.). Takie rzeczy jak shadery i VBO będą na końcu, a powinny być już na początku. Możesz więc uczyć się ze staroci i na końcu dowiedzieć się, że VBO, shadery, FBO itd. to przyszłość, a potem siedzieć i męczyć się z tym, bo to jednak trochę inaczej, bo to, bo tamto, bo tekstury inaczej się miksuje, bo inaczej się cieniuje, bo już nie ma tego i tamtego. Możesz też uczyć się nowego, bo stare nie wróci - jak chesz koniecznie książkę na ten temat, to zapraszam za rok, może 2 - oczywiście książeczki in inglisz, bo w PL już nawet nowszych GPG nie tłumaczą.
Ja bym radził korzystać z tutków i prezentacji w necie - przynajmniej nie trzeba czekać, aż wydrukują, oprawią i wyślą. Średnio widzę uczenie się staroci tylko po to, żeby potem zacząć uczyć się GL 3.1 wzwyż. Poza tym kupno książki to niestety długi czas oczekiwania - chyba, że jeździsz do Niemiec etc., bo u nas to niestety bieda. Co będziesz robił przez 3 tygodnie? :D
Ja bym jedynie polecił ShaderX... - przynajmniej od razu jest o shaderach, ale to raczej nie na początek i nie tylko do GLa. Poza tym to raczej źródło wiedzy, a nie kurs. Innych książek nie polecę, bo wszystko jest na necie.

Offline artpoz

• Użytkownik
    • blog o tworzeniu gier

# Grudzień 06, 2009, 23:12:52
Widziałem te wszystkie materiały :P Bardziej chodziło mi o polecenie jednego konkretnego, dobrego tytułu ;)

Ok. Zatem polecam jeden konkretny dobry tytuł:
http://www.amazon.com/Core-Techniques-Algorithms-Game-Programming/dp/0131020099

Najlepsza książka o programowaniu gier jaką czytałem. Moją krótką recenzję znajdziesz na Warsztat Wiki w kategorii Książki.

Offline ConayR

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 00:24:51
A na jakiej podstawie sądzisz, że sprawdzone tytuły na Wiki będą dobre dla każdego, ale nie dla Ciebie? Innymi słowy: czym Twój przypadek różni się od innych, że propozycje książek z Wiki nie są dla Ciebie akceptowalne?

Offline wooler

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 00:47:14
A na jakiej podstawie sądzisz, że sprawdzone tytuły na Wiki będą dobre dla każdego, ale nie dla Ciebie? Innymi słowy: czym Twój przypadek różni się od innych, że propozycje książek z Wiki nie są dla Ciebie akceptowalne?

Nie jestem w stanie przeczytać wszystkich tych książek. Poszukuję jednej (nie ważne czy znajdującej się na tej liście), ale dobrej.

Niedawno pojawił się GL 3.1 - sporo się zmieniło, ale nie w książkach (pomijam wzmianki etc.).

Nie stwierdziłem że muszę się koniecznie uczyć OpenGLa. Jak nie to to może coś innego?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2009, 00:48:45 wysłana przez wooler »

Offline ConayR

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 01:09:30
Nie jestem w stanie przeczytać wszystkich tych książek. Poszukuję jednej (nie ważne czy znajdującej się na tej liście), ale dobrej.
Na Wiki nikt by nie polecał książek, które nie są dobre. Przeczytaj jedną z nich w dziedzinie, która wydaje Ci się najbardziej interesująca (lub która wiesz, że Cię interesuje). Nikt za Ciebie książki nie wybierze, bo nikt nie wie co Cię kręci. To chyba oczywiste.

Offline artpoz

• Użytkownik
    • blog o tworzeniu gier

# Grudzień 07, 2009, 01:20:56

Na naszym spisie wiki ("Z czego się uczyć") są same dobre książki. Szukając książki musisz wiedzieć do czego ci będzie potrzebna. Proponuję nie wybiegać zbytnio planami naprzód i skupić się na przećwiczeniu zdobytej wiedzy z Symfonii poprzez zrobienie jakiejś prostej gry w trybie tekstowym. Czyli zacznij od tego co już zaplanowałeś :)

Offline siso

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 01:55:09
I ćwicz, żeby odzyskać to, co już zdążyłeś zapomnieć ;)

Offline wooler

• Użytkownik

# Grudzień 08, 2009, 16:40:50
Ok, zdecydowałem już się na... Pasję C++ :P Poczytam sobie trochę tą księgę eksperta jako wstęp do grafiki a potem zamierzam opierać się tylko na tutkach.

Przy okazji ostatnie chyba już pytanie ( :P ): Jaką polecacie książkę do zapoznania się z sieciami komputerowymi (nie tylko TCP/IP)? Zasady, mechanika działania + implementacje - chyba wszystko to jest dostępne w 1 dobrej publikacji?