Autor Wątek: Poszukuję programistów i grafików na niskim poziomie  (Przeczytany 38381 razy)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Grudzień 07, 2009, 00:17:59
Nie wiem, jaki jest sens dyskusji o językach, skoro autor jasno określił w temacie, że całe programowanie będzie na niskim poziomie. ;)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Oti

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 00:18:55
@rm-f
Irytujesz mnie. Sprawiasz wrażenie chłopaka, który lata po forum i szuka do czego by się nie przyczepic..
Ale dobra, może faktycznie źle sprecyzowałem pytanie: jaki ma sens nauka Delphi w celu pisania gier? Nie ma tak na dobrą sprawę jakiś specjalnych udogodnień.

Pytam się jaka nauka? Język to narzędzie siadasz i używasz, jeżeli musisz użyć języka to trzeba przewertować od 0 do bohatera wersja dla Delphi to chyba znaczy że coś nie teges z tobą co?
Mało zrozumiałem z tej części Twej wypowiedzi, ale wywnioskowałem, że dla Ciebie każdy język ma taką samą mechanikę, tylko inne keywordy.. Otóż, przynajmniej ja, z każdym językiem muszę się oswoic: napisac hello world, hello graphics world i inne takie badziewia, czyli stracic czas. I zgodzę się z Tobą w tym, że w każdym języku mechanikę gry można napisac w niemalże identyczny sposób.. Acz nie identyczny. ;P
Dobra, zdaje sobie sprawę że to Twoje odczucie że Delphi może być, bo może, owszem - ale czemu by mieli je wybrać?
Moje odczucie nie było nigdzie wyrażone, więc z jakiej racji je znasz?
Pascal raczej odpada, może Delphi - ale hmm... tylko hardkorowcy w tym gry piszą ;-)
Czemu? Fajny język.
hm?
A sam Pascal jest po prostu mało wygodny pod tym względem
Dlaczego?
jeśli lubisz pisac ciągi znaków w stylu:
player.weapon.bullets[i].speed=player.weapon.bullets[i].speed+3zamiast
player.weapon.bullets[i].speed+=3;do tego w DOS'owej aplikacji(wiem, jest też Dev-Pascal, ale nigdy nie udało mi się zmusic go do działania), z lokalnym schowkiem bez dostępu do globalnego i pochrzanionymi hotkeyami(do ktorych również trzeba się przyzwyczajac) to faktycznie, jest wygodny.

Offline mihu

• Użytkownik
    • mihu

# Grudzień 07, 2009, 00:20:14
@AngryBull: A interesowałoby Cię (i ekipę, która się tu zbiera), bym Wam spróbował trochę pomóc jako koordynator projektu? Mam nieco doświadczenia w pracy w kilkuosobowym zespole i w dziedzinach okołokoderskich, więc mógłbym się tutaj trochę przydać. Jeśli o mnie chodzi, to po prostu chciałbym wypróbować się w takiej roli.
@Autor: Myślę, że to dobry pomysł żeby ktoś z niejakim doświadczeniem przyłożył do takiego pomysłu rękę. Fajnie że proponujesz taką pomoc, Kos :).

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Grudzień 07, 2009, 00:52:07
Irytujesz mnie. Sprawiasz wrażenie chłopaka, który lata po forum i szuka do czego by się nie przyczepic..
A ty nie mniej piernicząc głupoty. A i tak, na złość dziś będę się czepiał.

Mało zrozumiałem z tej części Twej wypowiedzi, ale wywnioskowałem, że dla Ciebie każdy język ma taką samą mechanikę, tylko inne keywordy..
Źle zrozumiałeś.

Otóż, przynajmniej ja, z każdym językiem muszę się oswoic: napisac hello world, hello graphics world i inne takie badziewia, czyli stracic czas.
Ile? Dzień, za poznanie nowego języka, fakt wymiana jak połowa życia za landrynkę, więcej czasu zmarnowałeś na forum.

Dobra, zdaje sobie sprawę że to Twoje odczucie że Delphi może być, bo może, owszem - ale czemu by mieli je wybrać?
Moje odczucie nie było nigdzie wyrażone, więc z jakiej racji je znasz?
Pascal raczej odpada, może Delphi - ale hmm... tylko hardkorowcy w tym gry piszą ;-)
Czemu? Fajny język.
hm?
Tia, rzeczywiście "fajny", to jest wszystko co mogę powiedzieć o języku.

jeśli lubisz pisac ciągi znaków w stylu:
player.weapon.bullets[i].speed=player.weapon.bullets[i].speed+3zamiast
player.weapon.bullets[i].speed+=3;
A to moja wina że, piszę taki pasztet?
Ale jeżeli naprawdę chcesz to:
http://www.freepascal.org/docs-html/prog/progsu10.html
Ostatecznie w Pascalu i Delphi jest coś takiego jak witch ;-)

do tego w DOS'owej aplikacji(wiem, jest też Dev-Pascal, ale nigdy nie udało mi się zmusic go do działania), z lokalnym schowkiem bez dostępu do globalnego i pochrzanionymi hotkeyami(do ktorych również trzeba się przyzwyczajac) to faktycznie, jest wygodny.
Neandertalczyk się odmroził? Podpowiem Lazarus i chyba Pascaline.

OK to co ? Koniec wojny o Pascalu i Delphi (jako języku) ;-)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2009, 01:01:12 wysłana przez rm-f »

Offline really

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 00:53:59
Do omówienia w grupie język programowania ? :P
A dlaczego nie? Język/bibliotekę/silnik powinno się raczej dobiera pod konkretny projekt, a nie odwrotnie. ;)

Offline nilphilus

• Użytkownik
    • wordpress

# Grudzień 07, 2009, 01:07:18
rm-f: nie dzień, na poznanie języka dobrze poświęca się więcej czasu - albo inaczej, na nauczenie się wykorzystywania tego co język oferuje poświęca się więcej czasu, a Delphi nie oferuje nic wyjątkowego - dlatego z mojej strony to odradzam.

No i, jakim cudem ktoś kto programował w Pascalu, miałby nagle przejść w jeden dzień na Jave? Ja słucham uważnie, naucz nas tej sztuczki :-)
Owszem, mogą poznać sposób posługiwania się biblioteką graficzną i poza składnią przy nowym języku jest tak samo, ale nowy język to nowe możliwości, a czasami brak starych.

really: grupa nowiciuszy nie będzie się przecież uczyła za każdym razem nowego języka czy biblioteki, niech poznają jedno, zresztą, jeżeli Kos faktycznie się tym zajmie to może im pomóc ;-)

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Grudzień 07, 2009, 07:45:27
@Rm-f
Nie chodzi o to, że doświadczony koder jest w stanie dość szybko przesiąść się na nowy język i czasem wręcz łapać nowe biblioteki w locie. Chodzi o to, że tutaj dyskusja dotyczy osób z małą ilością doświadczenia. Nauka x języków zanim nauczą się jednego, jego środowiska, wad, zalet, kodzenia w grupie, (dopowiedz sobie resztę ciągu), jest pozbawiona sensu. Jeśli mają się efektywnie uczyć i jednocześnie pracować, powinni skupić się nad tym, co lubią.

A co Pascala i Delphi, gadasz bez zastanowienia. Owszem, da się pisać w tym gry. Ale nie chodzi o to, by pisać dla samego pisania. I zasilać galerii projektów Warsztatu kolejnymi grami, które owszem wymagały pracy, czasu, umiejętności, ale nikt spoza Warsztatu w nie nie zagra. Ludzie grają w takie rzeczy, jak ta, która wygrała Anroid Challenge - Java i jeszcze na telefon. Sorry, ale Pascal i Delphi są dla masochistów i wielbicieli staroci, nie dla chłopaków, którzy chcą tworzyć coś konkretnego. Jeśli nie tworzy się gry AAA, to i samo C++ jest zupełnie nikomu niepotrzebne i niekonieczne. Równie dobrze można pisać w Javie (stracą aż procent wydajności, jak GC zacznie im usuwać nieco nieużytków), czy JS, Flashu. Albo pisać pod Facebooka.

Rm-f, widać, że nie jesteś zainteresowany udziałem w grupie, daj im luz. Wydaje mi się, że chłopaki chcą przy okazji nauki stworzyć coś, co zainteresuje gracza. Gry casualowe są jak najbardziej w ich zasięgu.

Odnośnie samego wybory języka. Projekty początkujących mają to do siebie, że potrzebują są mało skomplikowane. I potrzebuję mało programistów. Takie Machinarium wymagało bodajże jednego (sic!) kodera. Z tego względu bardzo prawdopodobne, że powstanie kilka małych ekip, każde robi swoje. Każda ekipa może robić to w oddzielnym języku. W końcu chodzi o to, by robić coś praktycznego i nabierać doświadczenia. Język programowania wydaję się kwestią drugorzędną. Jeśli ktoś nienawidzi staruszka C++ czy Pascala, to nie ma sensu go tego przekonywać.
Kos, bardziej fajnie, że proponujesz się pomóc. Osoba starsza prostująca dziwne pomysły i ustawiająca rzeczy jak należy to nieoceniona pomoc. Sam uczyłem się masy rzeczy odnośnie organizacji, projektowania zaczynając zabawę z moddingem. Przy czym nauka zarządzania jest długa, żmudna i niełatwa. Dobrze, że chłopaki (są dziewczyny :P) mieliby kogoś, kto z "kupy" zrobi "pracujący zespół" :)

Co do komunikacji po Gadu i Skype. Tak, to dobre narzędzia do pogadania sobie. Nie do prowadzenia projektu. Chyba, że chcecie nigdy nie znać wszystkich ważnych informacji i ciągle zamęczać kogoś pytania n razy.
Niedawno wykupiłem domenę www.creativegroups.net. Jeszcze prawie tam nic nie ma, ale będzie budowane w najbliższym czasie. O intencjach odnośnie serwisu można poczytać pod http://pl.creativegroups.net/
Na początek daje to możliwość posiadania zamkniętego forum, bloga projekcików jako instancji WPMU bez opłat i samodzielnej zabawy w hosting/domenę. Plus uczestniczenie w społeczności, która może się tam rozwinie.  
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2009, 10:16:18 wysłana przez 0xCAFE »

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Grudzień 07, 2009, 11:04:06
Nie chodzi o to, że doświadczony koder jest w stanie dość szybko przesiąść się na nowy język i czasem wręcz łapać nowe biblioteki w locie. Chodzi o to, że tutaj dyskusja dotyczy osób z małą ilością doświadczenia.
Spoko, tylko  że, nilphilus mówił o wszystkich, nie o początkujących.
Warsztatu kolejnymi grami, które owszem wymagały pracy, czasu, umiejętności,
Praktycznie tyle samo pracy ile w innych językach.
Sorry, ale Pascal i Delphi są dla masochistów i wielbicieli staroci, nie dla chłopaków, którzy chcą tworzyć coś konkretnego.
Nie widzę związku.
Rm-f, widać, że nie jesteś zainteresowany udziałem w grupie, daj im luz. Wydaje mi się, że chłopaki chcą przy okazji nauki stworzyć coś, co zainteresuje gracza. Gry casualowe są jak najbardziej w ich zasięgu.
Ano jestem zainteresowany.

Offline Blind

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 12:35:27
Jak bedzie obj-c ewentualnie c#, to moge sie przylczyc.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2009, 12:38:46 wysłana przez Blind »

Offline Angry Bull

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 13:23:25
To jest wiadomość do wszystkich osób, które się zgłosiły  :)
Proszę o wypełnienie tego i przesłanie na PW:

Język: // np. C++
Poziom: // np. podstawowy/zaawansowany itp.
Biblioteki: // np. allegro, SDL, D3D
Stanowisko: // np. programista, grafik itp.
Dodatkowa pomoc: // Czyli np. dźwięk i grafika
Czas:  // Czyli ile średnio czasu masz w tygodniu, oczywiście wcale nie musi być tego czasu wiele, rozumiem, że każdy ma jakieś obowiązki  :)
Doświadczenie: // Dobrze byłoby tutaj także wpisać od jakiego czasu się programuję  :)
Kontakt:  // Najlepiej GG, a potem założę jakieś forum dla grupy

Język:
Poziom:
Biblioteki:
Stanowisko:
Dodatkowa pomoc:
Czas:
Doświadczenie:
Kontakt:

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Grudzień 07, 2009, 14:33:53
Przecie, 0xCAFE juz zaproponował forum i bloga...

Offline asdesar

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 16:04:19
Ja sie zgłaszam!! ;D od czego zaczynamy? ??? może się czegoś naucze ;p

moje CV: ;p
allegro
c++ początkujący
i dość grafiki żeby 2d zrobić

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Grudzień 07, 2009, 16:21:41
Ja sie zgłaszam!! ;D od czego zaczynamy? ??? może się czegoś naucze ;p

moje CV: ;p
allegro
c++ początkujący
i dość grafiki żeby 2d zrobić
Fajnie było by gdybyś nie był tak napalony i przeczytał pierw temat. No nie?

Offline Baniaa

• Użytkownik

# Grudzień 07, 2009, 17:03:52
Język: C++,
Poziom: średnio zaawansowany,
Biblioteki: SDL,
Stanowisko: Programista,
Dodatkowa pomoc: grafika,
Czas: około 20h/tydzień,
Doświadczenie: aplikacje konsolowe, ostatnio też okienkowe,
Kontakt: gg:2734574, d.kielbania[at]gmail.com

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Grudzień 07, 2009, 17:08:38
Racja, rm-f. Niepotrzebnie stroszyłem piórka  ;)

Stanowisko: // np. programista, grafik itp.
To tu jest jakaś opcja poza programistą? :P
Dorzuciłbym jeszcze:
- Wiek.
- Przy doświadczeniu info o jakikolwiek formach pracy twórczej i wolontariackiej - zupełnie niekoniecznie związanej z ICT.
- Preferowane dziedziny, jak np. kodzenie grafiki czy fizyki czy mechaniki, gry casualowe czy ze skomplikowaną mechaniką, łamigłówki czy gry akcji - by składanie zespołu nie przypominało wróżenia z fusów ;)
- Zbieraj od razu dane gada, skajpa, e-maile i rób z tego listę, choćby w txt. Osobisty telefon jest już praktycznie standardem w wieku Komunia+, można rozważyć prośbę o numer - jak ktoś się wykręca w dziwny sposób od podania, to najczęściej oznacza, że zamierza lecieć sobie w kulki ;)

Przecie, 0xCAFE juz zaproponował forum i bloga...
I to tak na rozgrzewkę serwisu. Forum w założeniu ma stać się społecznością twórców, nie tylko samych programistów ;)

PS Chłopaki, była wyraźna prośba słania info na PW ;]