Autor Wątek: Nowy jezyk od Google - Go  (Przeczytany 20668 razy)

Offline yarpen

• Użytkownik

# Listopad 11, 2009, 11:25:21
http://golang.org/
Przejrzalem b. pobieznie. Wyglada ciekawie, ale nie widze niczego, co by mnie jakos szczegolnie przyciagnelo. No ale to wypowiedz po 15 minutach przegladania dokumentacji. Dosyc ciekawy polimorfizm, taka odmiana duck-typingu.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Xion

• Moderator
    • xion.log

# Listopad 11, 2009, 13:00:45
Z tego co widzę, to ten język jest kompilowany. A to od razu rodzi pytania odnośnie jego współpracy z różnymi bibliotekami (DirectX? ;]) i generalnie kodem skompilowanym z innych języków. Co do składni i semantyki, to nic specjalnego - takie połączenie Pascala (var!), C++ z elementami znanymi z języków skryptowych (slicing np.).

Tak na marginesie to Google zachowuje się ostatnio jak ACME (A Company that Makes Everything) świata IT - jeszcze trochę i zacznie produkować myszki, klawiatury, procesory i karty graficzne.

Offline taki_tam

• Użytkownik

# Listopad 11, 2009, 13:27:46
Jak dla mnie żadnych rewelacji nie ma, mimo iż tak jak yarpen długo nie spoglądałem na dokumentację, ale moim zdaniem odnajdywanie koła na nowo...

Pozdrawiam! ;)

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Listopad 11, 2009, 13:50:54
Tez spojrzalem pobieznie i no coz. Mi to do gustu nie przypada, jakas dziwna skladnia. Widac jezyk bardzo nastawiony na programowanie serwerow, jakas wbudowana komunikacje etc. Ale ciekawe ze rozwiajaja sie rowniez jezyki kompilowane do natywnego kodu... To juz drugi taki mi znany nowy poza D :)

Apropos D wydaje sie byc tutaj jak dla mnie o wiele lepszym wyborem, ma ciekawsze dla gamedevelopera featury, czas kompilacji rowniez jest ekspresowy, jest tez bardziej dostosowywalny ( garbage collector jest np. w zasadzie opcjonalny ) i "niskopoziomowy" - mozna pisac na tym samym poziomie co w C, jest nawet inline assembler . Szkoda ze ten jezyk nie ma zadnego wsparcia ze strony powaznych graczy, no i nie ma narzedzi praktycznie... Ale czekamy dalej :)

Co do tego Go, jak dla mnie jest dziwny, stworzony raczej do specyficznych zastosowan.

Offline Megabyte

• Użytkownik

# Listopad 11, 2009, 14:06:08
Moja opinia jest podobna do przedmówców.

Obejrzałem w lekkim przyspieszeniu video z prezentacji. Motywy tworzenia nowego języka do mnie trafiają ale wykonanie niezbyt. Jest parę małych plusów ale ogólnie całość na minus.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Listopad 11, 2009, 14:06:37
Mi tam się marzy, by Google podpisał coś fajnego z digitalmars i zaczął hardo promować D (tak jak MS promuje C#, a Sun Javę). Byśmy mieli raj na ziemi ^^.

Offline sobol

• Użytkownik

# Listopad 11, 2009, 14:14:08
Pomijam różnice w słowach kluczowych - np. nil zamiast null, wspomniany var, etc. Mi to bardziej przypomina C# albo Jave niż Pascala - GC, domyślne przekazywanie przez referencje, "wszystko" wbudowane w język, ograniczone możliwości wskaźników. Ten brak include'ów to mi jakoś szczególnie nasuwa na myśl Javę (chociaż tam było jakieś uses czy jakoś tak).
Bardzo mi się nie podoba brak przeciążania funkcji i definiowania operatorów, jak dla mnie to krok wstecz.
Fajne jest to, że w język "wbudowane" są wątki. Ciekawe jest to słówko kluczowe "chan", chociaż to chyba tworzy zwykłą thread-safe kolejkę, ale podoba mi się.

Chcieli zrobić język do wszystkiego, ale moim zdaniem to jest błąd. Języki się specjalizują. Kiedyś był assembler do wszystkiego. Potem powstały języki niby prostsze ale do konkretnych zastosowań. Nie wiem, czy ten Go ma jakąkolwiek rację bytu...

Offline Khaine

• Użytkownik

# Listopad 11, 2009, 14:47:10
mam silne przeczucie, ze to jest jezyk programowania na ich rozproszona platforme :P

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Listopad 11, 2009, 14:50:56
A co sądzicie o konserwach Google'a?

Offline Złośliwiec

• Użytkownik
    • Dark Cult

# Listopad 11, 2009, 15:21:34

Jeszcze nie próbowałem, ale pewnie działają tylko online ;).

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Listopad 11, 2009, 15:53:21
Stronę powinni nazwać World of Go.

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Listopad 11, 2009, 15:58:41
Tak na marginesie to Google zachowuje się ostatnio jak ACME (A Company that Makes Everything) świata IT - jeszcze trochę i zacznie produkować myszki, klawiatury, procesory i karty graficzne.
Do tego nie dojdzie, Google nie ma najmniejszego zamiaru produkować jakiegokolwiek sprzętu. To raczej M$ jest takim ACME: systemy, języki, konsole, myszki, etc.

Mi tam się marzy, by Google podpisał coś fajnego z digitalmars i zaczął hardo promować D (tak jak MS promuje C#, a Sun Javę). Byśmy mieli raj na ziemi ^^.
Byśmy mieli, ale chyba nie będziemy. Przynajmniej nie od Google'a, który mocno opiera się na Javie (GWT, Android), jeśli chodzi o oprogramowanie klienckie. ChromeOS nie jest tworzony w D, ciężko wymyślić dla niego zastosowanie ;) Choć, cholera, zgodzę się, że ucieszyłoby mnie wsparcie dla D. Może IBM? ;)

Jeszcze nie próbowałem, ale pewnie działają tylko online ;).
Picassa działa offline ;)

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

# Listopad 11, 2009, 16:22:24
Zupełnie mnie nie interesuja nowe języki. :) Znam takich co wiecznie szukają odpowiedniego środowiska, platformy, API, trenują wszystkie języki świata, a efekty z tego żadne. Dużo bardziej interesuje mnie skupienie się na tym co i jak się robi niż na tym przy pomocy czego się robi. Niech sobie Google robi swój język. Ja im pozwalam. ;) Jednak nie zamierzam tracić ani minuty (ponad te 2 minuty jakie już poświęciłem) z na zerknięcie na niego. :) Nie widzę żadnych plusów przesiadki na coś takiego.

Offline Xion

• Moderator
    • xion.log

# Listopad 11, 2009, 17:09:35
Do tego nie dojdzie, Google nie ma najmniejszego zamiaru produkować jakiegokolwiek sprzętu. To raczej M$ jest takim ACME: systemy, języki, konsole, myszki, etc.
A Google jest teraz jego największym konkurentem, który zaczyna wchodzić mu w paradę. Własny system operacyjny jest tego najlepszym przykładem (a wcześniej przeglądarka), więc nie bardzo bym się zdziwił, gdyby Google zaczął robić MSowi konkurencję na innych polach... Zaraz, przecież właściwie to już robi: Anroid vs Windows Mobile, Go vs C#.

Offline yarpen

• Użytkownik

# Listopad 11, 2009, 17:28:46
Nie wydaje mi sie. W "Coders at Work" jeden z rozmowcow przedstawia ciekawa teze, ze firmy software'owe maja zazwyczaj jakas przewodnia mentalnosc wbudowana w swoje DNA. Microsoftowi do tej pory nie udalo sie zerwac z mentalnosci desktopowa, tak samo Google IMO powinno zostac mozliwie blisko wyszukiwania/sieci.