Autor Wątek: Sprzedawanie własnych kursów/książek na allegro  (Przeczytany 6237 razy)

Vipa

• Gość
# Listopad 07, 2009, 09:28:07
Sprzedawaj płytki. Gra na płytce gratis.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Angry Bull

• Użytkownik

# Listopad 07, 2009, 09:35:06
Sprzedawaj jakiś swój program
O własnie, byłbym zapomniał o tym ;> Napisanie programu w środowisku DevC++, z dodatkowym użyciem jakiś bibliotek windows, allegro, directX, opengl itd. i późniejsze sprzedawanie na allegro jest legalne?
Bo z tego co gdzieś kiedyś czytałem(chyba w licencji), że można sprzedawać, ale tylko wraz z kodem źródłowym, no a ja oczywiście tak nie chce, ponieważ sprzedam jednej osobie a to się rozniesie po necie pod innym autorstwem.

Tak pytam o legalność wszystkiego po kolei, ponieważ wolałbym być pewien wszystkiego.

Offline arturooo3

• Użytkownik

# Listopad 07, 2009, 10:58:15
Oczywiście, że legalne..

Offline wilku

• Użytkownik

# Listopad 07, 2009, 16:44:12
Podatek vat muszą zapłacić ci podatnicy, których wartość ze sprzedaży towarów i/lub usług w poprzednim roku podatkowym przekroczy 40 000 zł.

Offline siso

• Użytkownik

# Listopad 08, 2009, 00:57:53
Podatek vat muszą zapłacić ci podatnicy, których wartość ze sprzedaży towarów i/lub usług w poprzednim roku podatkowym przekroczy 40 000 zł.
Oraz ci, którzy już są płatnikami VAT.

Offline Shelim

• Użytkownik
    • Homepage

# Listopad 08, 2009, 20:06:33
Jeśli płytka z modem nie jest przedmiotem transakcji, a jedynie bonusem, to jest legalne.
Licencja Gothica (i prawie każdej znanej mi gry) zabrania czerpania korzyści majątkowych z tworzenia modów do niego. W tym wypadku zombie-prawnicy udowodnią ci, że osiągnąłeś zysk 20 zł wykorzystując jako narzędzie marketingowe mod - co można zinterpretować jako korzyść majątkową na modzie.

O własnie, byłbym zapomniał o tym ;> Napisanie programu w środowisku DevC++, z dodatkowym użyciem jakiś bibliotek windows, allegro, directX, opengl itd. i późniejsze sprzedawanie na allegro jest legalne?
Bo z tego co gdzieś kiedyś czytałem(chyba w licencji), że można sprzedawać, ale tylko wraz z kodem źródłowym, no a ja oczywiście tak nie chce, ponieważ sprzedam jednej osobie a to się rozniesie po necie pod innym autorstwem.
Czytaj licencje z czego korzystasz. Jeżeli wszystkie biblioteki których użyjesz pozwolą ci na rozprowadzanie komercyjne, to możesz :) (np. LGPL zezwoli ci na sprzedaż oprogramowania. GPL też, ale będziesz musiał opublikować pełne źródło).

Offline Angry Bull

• Użytkownik

# Listopad 10, 2009, 14:24:43
Jeżeli wszystkie biblioteki których użyjesz pozwolą ci na rozprowadzanie komercyjne, to możesz :) (np. LGPL zezwoli ci na sprzedaż oprogramowania. GPL też, ale będziesz musiał opublikować pełne źródło).
Ok, z tego co pamiętam, to DevC++ jest na licencji GPL, więc jeżeli napisze aplikacje windowsową w nim. To sprzedaż na allegro bez kodu źródłowego będzie nielegalna?
No a jeżeli sprzedam z kodem źródłowym, to muszę jakiś podatek VAT 22% zapłacić? (dodatkowo do prowizji od allegro.)
Czy poprostu ta prowizja, którą pobiera allegro, jest wystarczająca?

Offline Liosan

• Redaktor

# Listopad 10, 2009, 14:38:13
Ok, z tego co pamiętam, to DevC++ jest na licencji GPL, więc jeżeli napisze aplikacje windowsową w nim. To sprzedaż na allegro bez kodu źródłowego będzie nielegalna?
Bzdura.

Liosan

Offline Shelim

• Użytkownik
    • Homepage

# Listopad 10, 2009, 17:21:13
Gdybyś korzystał w swojej Windowsowej aplikacji z kodu źródłowego Dev-cpp (nie wiem, spodobałby ci się ich manager okien  ;D) to tak, musisz udostępnić kod. Ale licencja GPL pozwala ci wykorzystywać produkt finalny (w binarnej formie) w dowolny, dozwolony przez prawo danego kraju sposób, włącznie z komercyjnym.

Offline Yasiu

• Użytkownik

# Listopad 10, 2009, 17:50:49
Prowizja prowizją, ale podatek musisz zapłacić.

Offline Angry Bull

• Użytkownik

# Listopad 10, 2009, 18:22:19
Prowizja prowizją, ale podatek musisz zapłacić.
Ok, nom bo jak sprzedaję np. telefon na allegro, to nie płace już podatku. Pewnie dlatego, że telefon nie jest mojej produkcji.
Nom więc jak sprzedam ten programik, to jak mam zapłacić VAT? Gdzie mam się zgłosić nie prowadząc działalności gospodarczej?

Offline ShadowDancer

• Redaktor

# Listopad 10, 2009, 21:03:36
Zarejestrować działalność?

Offline rAum

• Użytkownik
    • blog

# Listopad 10, 2009, 23:01:11
I płacić nieadekwatnie dużo na ZUS i prędzej pogrążyć się w długach jak liczyć na jakiekolwiek zyski?;]

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/sprzedaz;zdjec;w;internecie;to;dzialalnosc;gospodarcza,132,0,537732.html
Moim zdaniem to też jest chore. Myślałem nad tym aby sobie tak dorabiać ale po tym tekście zwątpiłem :/

Offline Angry Bull

• Użytkownik

# Listopad 11, 2009, 12:57:01
I płacić nieadekwatnie dużo na ZUS i prędzej pogrążyć się w długach jak liczyć na jakiekolwiek zyski?;]

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/sprzedaz;zdjec;w;internecie;to;dzialalnosc;gospodarcza,132,0,537732.html
Moim zdaniem to też jest chore. Myślałem nad tym aby sobie tak dorabiać ale po tym tekście zwątpiłem :/
Tutaj się zgodze.
Bo to bez sensu, abym zakładał działalność gospodarczą, aby sprzedawać programy za 10 zł na allegro. Nom bo  jestem tego zdania, że takie prostsze programy lepiej sprzedawać za 5-10 zł w większym nakładzie :)
Na allegro kupują gry planszowe na wydrukowanej zwykłej kartce papieru za 5 zł, więc pewne programiki kupią raczej też :)

Offline Nazar

• Użytkownik

# Listopad 17, 2009, 22:57:06
Ok, nom bo jak sprzedaję np. telefon na allegro, to nie płace już podatku.
To źle, bo masz obowiązek płacić.