Autor Wątek: Jaki PC pod Mac OS X Leopard ?  (Przeczytany 5514 razy)

Offline human

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 14:12:51
Witam
Noszę się z zamiarem złożenia nowego kompa, ale chciałbym, aby oprócz Windowsa XP/7 poszedl na nim rowniez Mac OS X Leopard, ponieważ przymierzam sie równiez do kodzenia pod Iphone.
Jaką konfiguracje sprzętową polecacie ? Zawsze mialem platforme AMD, ale slyszalem, ze Mac OS X ma z nią problemy wiec pozostaje chyba platforma intela.
Nie zależy mi na kupnie jakiegos super wypasionego kompa, więc rozważam procek intel Dual Core, karte Geforce 9600 i 2GB RAM.
Na jakie podzespoły należy zwrócic uwagę ? Czy oprócz płyty głównej : dysk twardy, DVD i pamiec RAM mają również jakies znaczenie ?
Jesli mozecie to podeslijcie jakies linki, z listą sprzętu kompatybilnego z Mac OS X Leopard.
Jestem jeszcze zielony w temacie Maców, wiec prosze o wyrozumialosc :)
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2009, 14:14:43 wysłana przez human »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Leszek

• Użytkownik
    • ZUI Info-Box

# Październik 11, 2009, 14:36:25
Hey

nie lepiej kupić macbook'a i zainstalować tam windowsa ?

zerknij
www.ispot.com.pl
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2009, 14:41:26 wysłana przez Leszek »

Offline BrutalComputer

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 14:42:18
Macbook jest bardzo drogi.

Tutaj masz przykładową listę kompatybilnego sprzętu: http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.2 i http://209.85.129.132/search?q=cache:-Zh5db2ltoYJ:wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.2+mac+os+x+compatible+hardware&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
Chociaż niestety za chwilę przyjdzie jakiś moderator, bo "cośtam jest nielegalne" i zamknie temat :D.

Offline Leszek

• Użytkownik
    • ZUI Info-Box

# Październik 11, 2009, 14:46:06
ile chcesz przeznaczyć na kompa ?
do pisania aplikacji lub gier na iphona nie trzeba mieć super sprzętu.
Można też kupić używanego mac'a
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2009, 14:47:37 wysłana przez Leszek »

Offline human

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 14:48:31
Zlozenie PC wyjdzie napewno taniej niz kupno Macbooka czy nawet Maca mini, pozatym zamierzam Windowsa i Mac OS X trzymac na odzielnych dyskach fizycznych. Wiem ze mozna na jednym dysku trzymac oba systemy, ale mogą wynikać z tego jakieś problemy, zresztą mam dysk jeszcze ze starego kompa i moge go przeznaczyc np. na Mac OS X. No i PC daje mozliwosc pózniejszej rozbudowy czy łatwiejszej i tańszej naprawy.
Co do kompa to mysle ze tak do 1500 zł chce na niego przeznaczyc  ;)

Offline rumi

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 15:00:04
Dołączam się do tematu ;)

Też składałem kompa z mac os. Widzę że podałeś listę sprzętu kompatybilnego z mac os.
Wchodzisz na jakiś sklep np www.emarket.pl i zamawiasz potrzebna rzeczy według listy. Wybierasz płytę a później z górki. Widzę że zainteresowany jesteś pisaniem na iphona - to komp nie musi być nie wiadomo jaki. Wystarczy core 2 duo + jakiś radeon np 3450hd i 2 gb ramu i będzie spoko xd

Offline s0d

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 15:06:30
@human: z racji ze przerabialem ten temat to po pierwsze http://forum.osx86.pl/ to jest forum gdzie ludziki na codzien z tym pracuja.
Przejrzyj najpierw forum w poszukiwaniu konfiguracji ktore z duza pewnoscia dzialaja z dana dystrybucja/wersja mac pc.

Nie zadawaj pytan pokroju mam takie i takei mobo ram proc itp bo kazdy ma inna konfguracje i na 100% Ci nie powie czy bedzie Ci dzialalo.
W informacjach o danej wersji masz napisane jakie chipsety plyt glownych sa wspierane/zaelcanie i wiele innych przydatnych informacji.

U mnie dz q6600 asus p5q (po zmianie biosu) dzialal iDened i iPC.. smigalo rewelka ale byl problem z dzwiekiem dla emu-0404.

Owocnych łowów ;)

Offline ConayR

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 15:07:05
Noszę się z zamiarem złożenia nowego kompa, ale chciałbym, aby oprócz Windowsa XP/7 poszedl na nim rowniez Mac OS X Leopard, ponieważ przymierzam sie równiez do kodzenia pod Iphone.
Jesteś świadom tego, że instalacja Mac OS X na komputerach innych niż te oferowane przez Apple nie jest zgodna z licencją?

Offline human

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 15:14:38
Ok. Dzieki za linki. Juz zabieram sie do czytania  ;)

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

# Październik 11, 2009, 15:38:58
Ok. Dzieki za linki. Juz zabieram sie do czytania  ;)

Weź pod uwagę fakt, że każda kolejna wersja iPhoneSDK wymaga najnowszej wersji MacOSX Leopard lub MacOSX Snow Leopard. No a każdy kolejny update MacOSX na PC to katorga. Ja przez to mam siwe włosy. Przy iPhoneOS 3.0 jak musiałem mieć na pececie MacOSX Leopard 10.5.7, a udało mi się dociągnąć update do wersji 10.5.6 (od 10.5.1 przez wszystkie kolejne), nie wytrzymałem i zrezygnowałem. Po prostu kupiłem w Anglii nowego MacBooka (za 75% polskiej ceny). Od tamtej pory każdy update iPhoneSDK i iPhoneOS to kwestia jednego klika i czysta przyjemność. Żałuję, że nie kupiłem wcześniej Maca. Dokupowałem kolejne części do peceta żeby Hackintosh jakoś działał, a i tak nigdy nie działał tak jak powinien. Sieciówki kupiłem dwie i żadna nie działała. Zewnętrzny dysk USB do backupów kupiłem ale Time Machine się na nim wieszało. GeForce8800 udało się uruchomić tylko jakimś zewnętrznym niezależnym sterownikom. Bez znajomości bebechów MacOSX jakikolwiek update to męczarnia. Ja nie mam czasu ani ochoty tego poznawać i Mac ma po prostu umożliwiać mi pisanie na iPhone/iPod. Do zabawy mam inną niewindowsową platformę, której jestem wierny od 1993. :)

Hackintosha nie potępiam (sam długo używałem). Jednak musisz mieć świadomość, że nawet jak to wszystko odpalisz to wiedz, że Mac tak nie wygląda. :) Gdyby to tak działało to nie zyskałoby to tak ogromnej popularności w USA, gdzie przeciętny obywatel to Homer Simpson. ;) Mac czy iPhone/iPod są niezawodne i bezobsługowe ale jak wszystko się robi w zgodzie z wytycznymi wielkiego Steve Jobsa. :) Każda modyfikacja (JailBreak ma iPhone/iPod czy MacOSX na PC) niszczy cała filozofię i cały efekt.

Offline siso

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 18:34:52
MDW słusznie prawi :)

Ja ze swojej strony chciałbym tylko ostrzec Cię przed zakupem sprzętu o zbyt słabych możliwościach. Często musi to być kompromis ceny i jakości, ale niestety na takim MacMini developerka to udręka. Miałem przyjemność - to odpowiednie słowo - używać platformy OS X na różnych modelach Maców. Niestety, w większości przypadków programowanie na nich było męczarnią. Przeszedłem przez kilka ich generacji i dopiero 22-calowy iMac z 2 gigami ramu, w miarę szybkim dyskiem i - oczywiście - Core 2 Duo pozwolił odczuć i przyjemność z programowania, nie zmuszając do wiecznego oglądania "kręcenia kółkiem".

Dzisiaj 2 GB pamięci to już trochę mało, więc lepiej będzie polować na coś większego. Naprawdę opłaca się zainwestować w sprzęt (pamięć i dysk) na tej platformie, by cała reszta stała się przyjemnością.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 11, 2009, 19:42:50
@MDW - ty to miales chyba sporego pecha :) Naprawde :)

Pewnie ze OS X na PC nie jest idealny, ale szczerze powiedziawszy, ze po instalacji poczatkowej i potem konfiguracji i buszowaniem w sieci w poszukiwaniu rozwiazan, OSX u mnie jak dzialal tak dziala. Update'y sa niestety problemem, ale tez nikt nie nakazuja pisac zawsze pod najnowszym SDK ( hmm, chyba ze nakazuje ? ) a one nie wychodza znow tak czesto.

Akurat na moim PC dziala wszystko, od USB, ATA, SATA2, napedu DVD-RW, uspienia, oszcedzania energii (zmiana zegara na CPU w zaleznosci od obciazenia)i, przez grafe po siec i dzwiek ( no dobra dzwieku nie mam 5.1 ) Obecnie mam Intela E5200, GF9600GSO, 2GB RAM i dwa dyski - jeden SATA drugi ATA, dzwiek i siec zintegrowane, plyta glowna to Gigabyte GA-EP31-DS3L, na jednym dysku (SATA) stoi Mac OS X 10.5.7 i Windows 7 Pro, na drugim Ubuntu Linux, wszystko odpalane z tego drugiego przez GRUB'a - wszystko dziala kulturalnie. Aczkolwiek po instalacji jest zawsze troszke rzeczy do zrobienia

Aczkolwiek paradoksalnie wczesniej na Athlonie64 na odpowiedniej dystrybucji wszystko dzialalo praktycznie out-of-the-box :) Teraz mam wiecej kombinacji, ale tez smiga (co mnie oczywiscie zasmucilo bo min. powodem kupienia procka Intela byla wlasnie nadzieja na jeszcze lepsze dzialanie OSX ) Oczywiscie aktualizacje sa duzym problemem, trzeba wiedziec co sie robi, i nade wszystko nie nadpisywac jadra ( na szczescie mozna je sobie wybrac podczas startu systemu ), np. jadro VoodooKernel ( do 10.5 ) jest bardzo dobre (to akurat jest legalne, Apple udostepnia zrodla jadra OSX na wolnej licencji ) Powinno smigac. Bardzo duzym plusem jest znajomosc Uniksowego srodowiska - ogolnej architektury, polecen i powloki bash chociazby, zeby w razie co moc przywrocic system z trybu tekstowego :) ( Mac OS X to tak naprawde Unix BSD (pochodna) + interfejsem graficzny made by Apple )

Co do domniemanej pamieciozernosci - no coz, ja zupelnie komfortowo pracowalem na 1GB, nawet na 512MB tez spokojnie wszystko smigalo, z 2GB jest za to obecnie juz calkowicie komfortowo.

Zaznacze tylko ze ja raczej lubie sie bawic w takie rzeczy :)

A Maca na pewno i tak kiedys sobie kupie !
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2009, 19:49:38 wysłana przez vashpan »

Offline siso

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 19:57:49
Pamięciożerność objawia się kiedy używasz narzędzi typu Eclipse ;)
Alternatywą dla nas był XCode, jednak ten, w czasach, kiedy się nim byłem zmuszony męczyć, był najgorzej ocenianym* środowiskiem. Mam nadzieję, że choć trochę go do dzisiaj ulepszyli.

--
* przez nas, czyli wszystkich nieszczęśników w firmie w nim kodujących (choć chodziły słuchy, że nie tylko u nas się na niego narzeka...)

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 11, 2009, 20:16:41
Pamięciożerność objawia się kiedy używasz narzędzi typu Eclipse ;)
Alternatywą dla nas był XCode, jednak ten, w czasach, kiedy się nim byłem zmuszony męczyć, był najgorzej ocenianym* środowiskiem. Mam nadzieję, że choć trochę go do dzisiaj ulepszyli.

--
* przez nas, czyli wszystkich nieszczęśników w firmie w nim kodujących (choć chodziły słuchy, że nie tylko u nas się na niego narzeka...)

no Eclipse sobie je pamiec nie tylko pod OSX, Java to Java gdziekolwiek by nie byla ;) ( nie mam nic do Javy ) Co do XCode, coz, pewnie rzecz gustu, idealem nie jest, ma nieco specyficzny interfejs, ale wedlug mnie chociazby jest calkowicie "uzywalne" :) Do tego ma dosc dobra integracje z GDB, fajne narzedzia do profilowania ( jako osobne programy ) ( MS to wrzuci laskawie jakis profiler dopiero w VS2010 ;) )

PS. Kiedy to bylo ?

Offline siso

• Użytkownik

# Październik 11, 2009, 21:12:49
Było to jakieś 3 lata temu. Z tego powodu napisałem, iż mam nadzieję, że go poprawili :) Chodziło mi bardziej o całokształt. Podpowiadanie składni, dla przykładu, było wtedy koszmarne, później obiło mi się o uszy, że wyszły jakieś sensowne poprawki w tym względzie.

Pisałem w Javie, w C++ się na Mac'u nie bawiłem, przynajmniej nie w XCode (vim - to jest piękne cacko ;) ).

Możliwe, że teraz jest całkiem przyjemnym narzędziem, ale musiałbym zobaczyć, żeby uwierzyć ;)

Co do Javy - bezwzględna racja :)