Autor Wątek: Biblioteka GUI w zastosowanu komercyjnym  (Przeczytany 1105 razy)

Offline De_Koder

• Użytkownik

# Sierpień 17, 2009, 18:44:41
Zastanawiam się, której biblioteki GUI dla programu windowsowego użyć w mojej komercyjnej aplikacji.
Póki co zawęziłem wybór do dwóch największych i najpopularniejszych: Qt i wxWidgets.
Najbardziej zastanawia mnie sprawa licencji.
Qt w najnowszej wersji jest licencjonowane na LGPL, natomiast wxWidgets na własnej licencji wywodzącej się z LGPL. na stronie wxWidgets możemy wyczytać:
wxWidgets is currently licensed under the "wxWindows Licence" pending approval of the "wxWidgets Licence" which will be identical apart from the name.
The wxWindows Licence is essentially the L-GPL (Library General Public Licence), with an exception stating that derived works in binary form may be distributed on the user's own terms.

No i moje pytania:

1. Jaka to właściwie różnica między ich licencją a standardowym LGPL?. Z tego co się orientuję, programy napisane przy użyciu biblioteki LGPL i tak mogą być dystrybuowane na własnej licencji.

2. Z tego co wiem, to jeśli dystrybuujemy aplikację napisaną przy użyciu biblioteki na licencji LGPL, powinniśmy razem z aplikacją rozpowszechniać kod źródłowy tej biblioteki. Czy to sie zgadza?

3. Czytałem również, że zamiast zamieszczenia pełnego kodu tej biblioteki razem ze swoją aplikacją, możemy w dokumentacji dołączonej do aplikacji zamieścić po prostu adres do strony danej biblioteki. Jeśli to jest prawdą, to czy to znaczy, że mogę gdzieś w czeluściach mojego pliku pomocy (np. na 217 stronie) zamieścić zwykłą notkę, że skorzystałem przykładowo z Qt, i dać adres ich stronki?

4. Zdaje się, że licencja LGPL zastrzega sobie, że użytkownik powinien móc podmienić  używaną bibliotekę na inną zgodną z interfacem. Czy to oznacza, że muszę skorzystać linkowania dynamicznego i plików .dll?

5. Czy są jeszcze jakieś ograniczenia prawne o których powinienem wiedzieć?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2009, 22:25:56 wysłana przez De_Koder »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline De_Koder

• Użytkownik

# Sierpień 17, 2009, 23:21:20
2,3,4,5
http://www.hyperjump4.republika.pl/gnu/konradgnulgpl.html
http://www.hyperjump4.republika.pl/gnu/elizagnulgpl.html
W taki to pokrecony sposob napisane, ze ciezko wiele rzeczy zrozumiec. Moze ktos by potrafil odpowiedziec bardziej zrozumialym jezykiem?