Autor Wątek: Lekki linux jako system embedded.  (Przeczytany 5089 razy)

Offline soku11

• Użytkownik

# Sierpień 13, 2009, 15:02:08
Witam.
Mam pytanie: jaki system będzie najlepszy na system embedded, w którym będę wyświetlał pliki multimedialne, dźwięki oraz jakieś obrazki? System powinien być lekką dystrybucją z samym terminalem (po co więcej?) w którym można się bawić złączem RS232. Jeszcze pytanie odnośnie bibliotek zewnętrznych: czy SDL będzie dobrym wyborem do oprogramowania grafiki?

Pozdrawiam.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline nietopereek

• Użytkownik

# Sierpień 13, 2009, 15:16:54
arch linux + instalacja xwindow
is0 ma coś 160MB + instalacja xwindow już na zainstalowanym systemie powinno mało zająć, szybkość gwarantowana

Offline soku11

• Użytkownik

# Sierpień 13, 2009, 15:48:55
Zapomniałem dodać - najlepiej żeby system nie używał dysku. Chodzi mi o to, że ma się bootować z jakiegoś zewnętrznego nośnika, a następnie uruchamiał mój program. Czy arch nadal się do tego nada?

Pozdrawiam.

Offline nietopereek

• Użytkownik

# Sierpień 13, 2009, 16:41:20
lipnie,jedyne rozwiazanie na pendrive to bedzie slax jezeli chcesz swoje pakiety itp dokladac slax.org i skladasz swoj system, na koncu pobierajac  wygenerowana wersje dla usb

Offline misioslaw

• Użytkownik
    • www.asmforce.eu

# Sierpień 13, 2009, 17:31:07
Ja osobiście zamiast Linuksa wybrałbym do tego celu QNX

Offline soku11

• Użytkownik

# Sierpień 13, 2009, 17:48:52
O QNX nawet nie słyszałem, ani nigdy pod to nic nie pisałem. Dlatego odpada. Zresztą to, że to będzie linux jest postanowione. Nie wiem tylko która dystrybucja.

Apropo tego Slaxa, to czy wystarczą oprócz jądra Xorg oraz Devel? Jak napisałem będę odtwarzał pliku multimedialne (audio+video) w SDL. O ile biblioteki SDL są w Xorg, to nie wiem za bardzo jak to jest z jakimiś kodekami do audio-video... Dodatkowo czy potrzebny jest jakiś dodatkowy moduł do programowania sieciowego (proste połączenia z jakąś bazą danych)? Czy da się do tej instalki od razu dodać biblioteki zewnętrzne (jakiś SDL_mixer, czy coś do sieci)?

Sory za takie banalnie pewnie pytania, ale nigdy sam nie budowałem linuxa :)
Pozdrawiam.

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Sierpień 13, 2009, 18:02:05
O QNX nawet nie słyszałem, ani nigdy pod to nic nie pisałem. Dlatego odpada. Zresztą to, że to będzie linux jest postanowione. Nie wiem tylko która dystrybucja.
QNX to Unix, gdzie tu ty widzisz problem? No najwyżej brak nowej opery i części bibliotek.
Polecam FreeBSD.

Offline Yarek

• Użytkownik

# Sierpień 13, 2009, 18:22:54
Ja z własnych doświadczeń nie polecam Slaxa - ciężko go skroić do specyficznych zastosowań a ponadto wersja pendrive'owa potrafiła się ładnie wysypać
Nie napisałeś zbyt dużo o sprzęcie na jakim ma to chodzić tak więc trudno coś konkretnego doradzić.
Możesz spróbować wrzucić jakiegoś debiana i od podstaw dorzucać niezbędne pakiety

Offline revcorey

• Użytkownik

# Sierpień 13, 2009, 19:29:15
http://susestudio.com/
możesz próbować coś skroić z tego. Są jeszcze poradniki jak skroić sobie debiana. Do rozwiązań embedded przeważnie używa się obecnie kernela 2.6.17 jak mnie pamięć nie myli ponieważ ta wersja została wybrana na utrzymywaną(nie wiem jak długo jeszcze za nim nie przeskoczą na następną) dość długo, no i tak i kernel się o kraja , wywala się stery niepotrzebne itd. A może DSL ?
http://www.easysw.com/~mike/serial/serial.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2009, 19:31:30 wysłana przez revcorey »

Offline nietopereek

• Użytkownik

# Sierpień 13, 2009, 23:58:46
soku nie ma używać dysku? to instalujesz virtual box i używasz co chcesz i kiedy chcesz spod Windowsa;] bez integracji w partycje

Offline civis

• Użytkownik

# Sierpień 14, 2009, 00:19:51
http://www.linux.pl/?id=distro&kategoria=4 - Spis proponowanych jako embedded. Do tego można sprawdzić jeszcze dział z LiveCD. Ew. poszukać na distrowatch. Myślę że jeśli chodzi o liveCD można polecić Knoppixa.

Offline soku11

• Użytkownik

# Sierpień 14, 2009, 18:52:01
Jak już pisałem to, że będzie linux jest postanowione. Dlatego wszystkie inne systemy odpadają.

Co do sprzętu, to jedynie co wiem, że procesor to będzie najprawdopodobniej Atom Intela. Żadnego hdd nie będzie, tylko karta z systemem i programem który mam napisać. Do tego na wyjściu głośniki i monitor. Nie będzie to zwykły PC, tylko coś w stylu wolno stojącej konsoli do gier (komunikacja o przyciskach przez złącze RS). Jak się włączy ma stabilnie chodzić, i tyle (zakładając że się program nie wykrzaczy) :)

Nie chcę się za długo w to bawić, dlatego wolałbym jakąś dystrybucję która zawiera rzeczy, z których będę korzystał.

I jeszcze jedno: czy da się stworzyć takiego Linuxa liveCd , żeby posiadał w standardzie biblioteki SDL(pod win trzeba mieć SDL.dll, pod linuxem nie wiem...) oraz inne z których będę korzystał (pewnie jakaś do mp3, plików multimedialnych - ffmpeg?). Dodatkowo żeby od razu po uruchomieniu włączał tą aplikację?

Apropo VirtualBox'a - odpada z wiadomych względów. Co najwyżej ja się nim posłużę do testowania systemu :)

Oczywiście dziękuję wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi :)
Pozdrawiam.

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Sierpień 15, 2009, 00:41:47
I jeszcze jedno: czy da się stworzyć takiego Linuxa liveCd , żeby posiadał w standardzie biblioteki SDL(pod win trzeba mieć SDL.dll, pod linuxem nie wiem...) oraz inne z których będę korzystał (pewnie jakaś do mp3, plików multimedialnych - ffmpeg?).

SuseStudio...

Dodatkowo żeby od razu po uruchomieniu włączał tą aplikację?
/etc/rc.d/ + Cron

Jak już pisałem to, że będzie linux jest postanowione. Dlatego wszystkie inne systemy odpadają.
Aha, czyli GNU/Linuks, bo tak, choć nie masz żadnego wiedzy jak zrobić to powyższe.

Offline soku11

• Użytkownik

# Sierpień 15, 2009, 01:53:26
Dzięki za odpowiedź. Jutro poczytam trochę i w razie czego jeszcze będę pisał :)

Linuks, to założenie projektowe, które nie jest moje. Dodatkowo jeśli mam wybierać między systemem, na którym nigdy nic nie robiłem, a takim na którym trochę siedziałem, to wolę oczywiście to drugie. Sam mam fedorę, na której dużo programowałem i poznawałem podstawy linuksa. Na laboratoriach korzystałem z minixa i dopisywałem/modyfikowałem tam różne rzeczy w kodzie źródłowym. Tak się składa, że zawsze używałem gotowych rozwiązań (live cd bądź zwykła instalacja), gdyż nie widziałem większego sensu w tworzeniu dystrybucji z własnych paczek i z dorzuceniem od razu gotowego skryptu uruchamiającego program. Może w tej dziedzinie akurat wiedzy nie mam, dlatego pytam was, jako osoby bardziej obeznane w temacie :)

Pozdrawiam.

Offline Zombiak

• Użytkownik

# Sierpień 15, 2009, 11:58:48
Nie możesz tego portnąć na framebuffer? Wystarczy zamapować pamięć i można mazać. Odpadnie cały xserver itd. W zamierzchłych czasach win98 i pierwszych divxów filmy (i demka scenowe :P) się oglądało pod dosem (quickview itd.) żeby zaoszczędzić nieco zasobów ;] W ogóle jak chcesz coś lekkiego to może użyj starszego slackware na jajku 2.4 Teraz sam kernel zjada 70mb ramu zdaje się :F