Autor Wątek: GCJ jak działa?  (Przeczytany 4602 razy)

Offline JCoder

• Użytkownik

# Czerwiec 20, 2009, 12:30:45
Ogólnie szacuje się, że tylko około 15% programistów pracujących nad jądrem robią to za darmo - reszta robi to w ramach pracy w firmach takich jak Red Hat, Novell, Intel czy IBM.

To w takim razie wiem już czemu prace nad ulepszaniem jądra się tak wolno posuwają :D
Nie wiem jak Intel, ale IBM nie potrafił przez miesiąc napisać sterowników linuksowych do wifi w kompach, które nam dostarczył, więc musieliśmy posadzić jednego (!) programistę i w 2 doby (!) im te sterowniki napisał. Przy czym nie było to kilka kompów, a kontrakt za miliony na stanowiska instalowane w całej Polsce, więc na pewno im zależało. Od tej pory jesteśmy oficjalnym partnerem IBM. :D

Te duże firmy rozwijają Linuksa tylko dla siebie, pod duże zastosowania, i nie robią tego charytatywnie. Stąd Linux obsługuje jakieś dziwne ezoteryczne sprzęty, których nie kupisz w zwykłym sklepie, a nie radzi sobie z byle skanerem z MediaMarkt. A na prawdziwym wsparciu dla grafiki 3D też nikomu serio nie zależy. NVidia coś tam dłubie nawet jakieś zamknięte stery, ale i tak daleko im do sterów na Windows. Z kolei otwarte to już w ogóle porażka.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline skoti

• Użytkownik

# Czerwiec 20, 2009, 16:17:25
To w takim razie wiem już czemu prace nad ulepszaniem jądra się tak wolno posuwają :D...

Te duże firmy rozwijają Linuksa tylko dla siebie, pod duże zastosowania, i nie robią tego charytatywnie. Stąd Linux obsługuje jakieś dziwne ezoteryczne sprzęty, których nie kupisz w zwykłym sklepie, a nie radzi sobie z byle skanerem z MediaMarkt. A na prawdziwym wsparciu dla grafiki 3D też nikomu serio nie zależy. NVidia coś tam dłubie nawet jakieś zamknięte stery, ale i tak daleko im do sterów na Windows. Z kolei otwarte to już w ogóle porażka.
Wolno? Widać, że nie siedzisz w temacie.

Co do skanerów to miałem przyjemność ze skanerami czterech firm (epson, mustek, canon, plustek) i wszystkie działały out-of-box.
Dlatego intel przeprojektowuje właśnie jądro pod kontem grafiki, a co do nVidii to faktycznie daleko im do sterów na Windows  ::) (nvidia pisze sterowniki tak, że kod sterownika jest współdzielony i jest ten sam na windows, linux, solaris i bsd ;p - jedyne co się zmienia to komunikacja z jądrem). Otwarte sterowniki nVidii to porażka, ati rozwijają się szybko i bardzo dobrze odkąd amd udostępniło specyfikację programistą novella (a i samo amd zamknięte sterowniki z wersji na wersje ulepsza znacznie), otwarte intela są bardzo dobre... no bo to pisał san intel ;].

Offline JCoder

• Użytkownik

# Czerwiec 20, 2009, 18:24:54
O, wiedziałem, że ktoś napisze "u mnie działa". Widzisz, a ja mam jeden skaner epson, który spośród 10 dostępnych na miejscu w sklepie był jedynym ze sterownikami do linuksa, ale... owszem skanować, skanuje, niemniej przyciski na panelu frontowym nie działają. I np. nie mogę zrobić sobie jednym kliknięciem xero jak w windows. Czyli znowu: "prawie działa". Z drukarkami jest podobnie - sensownie działają HPki i Canony, o reszcie można zapomnieć.

A prace faktycznie idą tak szybko, że z kolejnym upgradem systemu zawsze coś się musi wywalić. Np. zamknięte sterowniki NVidii. Do tego, że trzeba przekompilować już przywykłem, ale do tego że co 3 wersje muszę ściągać nową paczkę to już jest wkurzające. No i jeszcze wytłumacz mi, jak to jest, że ten sam kod sterownika NVidii na linuksie daje gorszą wydajność grafiki niż na windows[1]. Czyżby kernel Linuksa był mniej wydajny (skoro sterownik jest niemal taki sam)? ;)

Bardzo fajnie, że Intel przerabia kernel pod kątem grafiki - ale uwierz - ma w tym jakiś własny cel. Zadowolenie 1% użytkowników [2] raczej nie jest tym celem.

Wolno to rzecz względna. Ale jeśli weźmiemy porównywalne funkcje z kernela Linuksa i z kernela komercyjnego Solarisa, to np. taki BRTFS rozwija się koszmarnie powoli w porównaniu z ZFS (i nie ma nadal nawet połowy funkcjonalności).

[1] http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=781&num=3
[2] http://marketshare.hitslink.com/os-market-share.aspx?qprid=9

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2009, 18:29:39 wysłana przez JCoder »

Offline skoti

• Użytkownik

# Czerwiec 20, 2009, 19:27:57
O, wiedziałem, że ktoś napisze "u mnie działa". Widzisz, a ja mam jeden skaner epson, który spośród 10 dostępnych na miejscu w sklepie był jedynym ze sterownikami do linuksa, ale... owszem skanować, skanuje, niemniej przyciski na panelu frontowym nie działają. I np. nie mogę zrobić sobie jednym kliknięciem xero jak w windows. Czyli znowu: "prawie działa". Z drukarkami jest podobnie - sensownie działają HPki i Canony, o reszcie można zapomnieć.

A prace faktycznie idą tak szybko, że z kolejnym upgradem systemu zawsze coś się musi wywalić. Np. zamknięte sterowniki NVidii. Do tego, że trzeba przekompilować już przywykłem, ale do tego że co 3 wersje muszę ściągać nową paczkę to już jest wkurzające. No i jeszcze wytłumacz mi, jak to jest, że ten sam kod sterownika NVidii na linuksie daje gorszą wydajność grafiki niż na windows[1]. Czyżby kernel Linuksa był mniej wydajny (skoro sterownik jest niemal taki sam)? ;)

Bardzo fajnie, że Intel przerabia kernel pod kątem grafiki - ale uwierz - ma w tym jakiś własny cel. Zadowolenie 1% użytkowników [2] raczej nie jest tym celem.

Wolno to rzecz względna. Ale jeśli weźmiemy porównywalne funkcje z kernela Linuksa i z kernela komercyjnego Solarisa, to np. taki BRTFS rozwija się koszmarnie powoli w porównaniu z ZFS (i nie ma nadal nawet połowy funkcjonalności).

[1] http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=781&num=3
[2] http://marketshare.hitslink.com/os-market-share.aspx?qprid=9
Ja mam epsona który według producenta na linuksie nie działa i nie dostarcza sterowników... a jednak skanuje i wszystkie przyciski na obudowie działają.
Drukarki... hmm jedyne które podobno sprawiają problemy to lexmarki - ja miałem kiedyś epsona który działał super teraz mam brother i nie widzę żadnych ułomności (wszystko działa jak ma działać) - czyli 2 firmy które działają świetnie a o nich nie napisałeś (ofc mało jest takich które nie działają - wystarczy zainstalować sterowniki gutenprint).

1% w tym linku to tylko w nowo sprzedanych komputerach (a o komputery z preinstalowanym linuksem nie jest łatwo) - ta statystyka, którą podałeś w żadnym wypadku nie uwzględnia systemów własnoręcznie instalowanych (ja według tej metody badań jestem użytkownikiem windowsa i macOSa... no i androida ;p).

Intelowi na rękę jest uniezależnienie rynku od jednego producenta więc inwestuje (tak samo jak IBM tworząc reklamówki telewizyjne "linux is ready", czy inne takie jak te z tym wspaniałym dzieckiem świata (coś jak budda ;p) mimo, że tworzą własny system AIX).

ZFS to bardzo fajny system plików tylko trochę jeszcze niestabilny (dlatego twórcy solarisa sami radzą nie stosować go do ważnych danych). Szkoda, że w linuksie jego implementacja nie jest możliwa ze względu na licencję i działa tylko przez FUSE... btw rozumiem że używasz windowsa dlatego bo linuks rozwija się w inaczej niż solaris (ZFS jest fajnym systemem plików, ale nie za szybkim), a porównanie Windowsa z ZFS pomijasz ;].

Offline Aithne

• Użytkownik

# Czerwiec 20, 2009, 20:58:02
a porównanie Windowsa z ZFS pomijasz
Wow, to można porównywać system operacyjny i system plików? Jak tak, to zaraz ktoś stwierdzi, że mikrofalówka A jest lepsza od zmywarki B ;).

Offline skoti

• Użytkownik

# Czerwiec 20, 2009, 23:07:45
Wow, to można porównywać system operacyjny i system plików? Jak tak, to zaraz ktoś stwierdzi, że mikrofalówka A jest lepsza od zmywarki B ;).
Nie łap za słówka ;p. Wiesz, że był to skrót myślowy do Windosowe systemy plików.